Aracınızda Lastik Hava Basınç Değeri Ne Kadar Olmalı

Aracımızın lastik hava basıncını sürüş güvenliğimiz için her zaman kontrol etmeliyiz. Araçlarımızda lastik hava basıncını anormal bir şey olmaz ise (çivi batması v.s) en az 15-30 günde bir kontrol etmemiz gerekmektedir. İdeal şartlarda dahi lastiğiniz ayda 0,69( psi-bar) değer kaybı yaşar. Her çeşit motorlu araç için (binek araç /otomobil, kamyon, kamyonet gibi ticari araçlar) lastik hava basıncı belirli periyotlar da kontrol edilmelidir. Hava basıncı normal değerlerde olmayan bir araç virajlarda, fren ve yakıt tüketiminde istenen performansı göstermez. Kontrolü ve gerekli hava basıncının ayarlanması son derece kolay bir işlemdir. Her yakıt istasyonunda hava basınç istasyonu mutlaka vardır. Aslında en garantisi özellikle uzun yola çıkmadan en yakın lastikçiye hava basıncını ölçtürmektir.

LASTİK  HAVA  BASINÇ  DEĞERLERİ (sürücü-ön yolcu değerleri)

Eğer aracınız tam kapasiteli yolcu var ise ve aracınız yüklü ise bu değerleri bir kaç psi daha artırmanız gerekmektedir.

165 70 R14  lastik hava basıncı             Ön lastikler   32 Psi       Arka lastikler  30 Psi
175 65 R14  lastik hava basıncı             Ön lastikler   30 Psi       Arka lastikler  33 Psi
185 60 R14  lastik hava basıncı             Ön lastikler   32 Psi       Arka lastikler  30 Psi
185 55 R15  lastik hava basıncı             Ön lastikler   32 Psi       Arka lastikler  30 Psi
195 45 R16  lastik hava basıncı             Ön lastikler   32 Psi       Arka lastikler  26 Psi
195 50 R15  lastik hava basıncı             Ön lastikler   30 Psi       Arka lastikler  32 Psi
195 60 R15  lastik hava basıncı             Ön lastikler   31 Psi       Arka lastikler  31 Psi
195 65 R15  lastik hava basıncı             Ön lastikler   34 Psi       Arka lastikler  32 Psi
205 55 R16 lastik hava basıncı              Ön lastikler   36 Psi       Arka lastikler  34 Psi
205 40 R17 lastik hava basıncı              Ön lastikler   32 Psi       Arka lastikler  26 Psi
205 45 R16 lastik hava basıncı              Ön lastikler   32 Psi       Arka lastikler  30 Psi
225 45 R17 lastik hava basıncı              Ön lastikler   38 Psi       Arka lastikler  36 Psi
225 40 R18 lastik hava basıncı              Ön lastikler   40 Psi       Arka lastikler  38 Psi

Lastik hava basıncını ölçmek basit bir iş olup hem yakıt tüketimine hem aracınızın performansına katkısı yüksektir. Bazı sürücüler lastik hava basıncını biraz düşürüp sürüş konforuna katkı sağlamak istiyor, düşük hava basıncı lastiğin patlama riskini yükseltir ve sürücünün kaza riskini arttırır işin doğrusu lastiğinize göre hava basıncının doğru olmasıdır.  Fazla basınçlı lastiklerin tabanları kısa surede aşınır, basıncı az olan lastiklerin omuz kısımlardaki dişleri kısa sürede aşınır, lastik aşırı ısınır ve yakıt sarfiyatınız artar.

Lastiklerinizi sabah ilk iş olarak veya lastikleriniz soğukken kontrol edin. Sürüşe bağlı olarak lastikler ısınır ve bu da ölçüm değerlerini etkileyebilir.

lastik-hava-basinciLastik Basınç Değerimizi Nereden öğreniriz.

Lastiklerdeki olması gereken doğru basınç değerleri araç kullanma kılavuzları, kaporta altı bilgi kağıdı, kapı arasındaki sürücü bilgilendirme kısmında bulunur. Ayrıca lastikçilerden bilgi alabilirsiniz.

Lastik basıncı sadece kum yüzeyde düşürebilir. Diğer her hangi bir durum için lastik basıncı düşürülmemelidir. Karlı zeminde ise lastik basıncını arttırmak çekişi arttırır.

Türkiye’de genellikle psi değeri kullanılır. Bazı araçlarda bu bilgi bar olarak yazılır. Lastiğe hava basılacağı zaman barı psi’e çevirmek gerekir.

1 bar kaç psi eder peki? 1bar 14.50 psi’dir. Yani araç kapı içerisinde 2.2 bar yazıyorsa bunu psi değeriyle çarparız ve yaklaşık olarak 32 psi’e denk gelir. ; 1 psi = 0.06895 bar dır.  Lastiklerin dördüne de aynı değerde hava basmamamız gerekir.

Lastik hava basınç değerleri

lastik-basinc-tablosu

Ayrıca Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalı Sorusuna Aşağıdan Yazılı Olarak Okuyabilirsiniz.

Lastik hava basıncı aracın ağırlığına, ağırlık dengesine ve en önemlisi lastik ebatlarına göre değişkenlik gösteren bir durumdur. En sağlıklısı fabrikanın önerdiği verilerdir. Fakat bu verilere ulaşamıyorsak, ebatları üzerinden giderek aracımızın lastiklerine kaç Psi basınç uygulamamız gerektiğini hep beraber bulalım.

195 65 R15 lastik hava basıncı

Aracınız da ağırlık dağılımı eşitse, ve ön tarafta iki yolcu seyahat ediyor, arka kısım boş ise, lastik basınçları önler 34 Psi arkalar 32 Psiolmalıdır. Arka kısımda iki, ön kısımda iki yolcu varsa lastik hava basıncı önler ve arkalar için eşit şekilde 34 Psi olmalıdır. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şekliden tam yük bir seyahat durumunda, önler 34 Psi arkalar 36 Psi olmalıdır.

Aracınızın ağırlık dağılımı ön kısım ağırlıklıysa ki, önden çekişli araçlarda genellikle genel geçer kuraldır. Ön kısımda iki yolcu seyahat ediyor ve arka kısım boş ise, lastik hava basıncı ön lastikler için 34 Psi arka lastikler için 32 Psi olmalıdır. Ön ve arka kısımda ikişer yolcu seyahat ediyor ise, önler 36 Psi ve arkalar 34 Psi olmalıdır. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda üç yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise, tüm lastikler 34 Psi olmalıdır.

205 55 R16 lastik hava basıncı

Aracınızın ağılık dağılımı eşitse, ön kısımda iki yolcu seyahat ediyor ve arka taraf boş ise, lastik basınçları önler de 36 Psi arkalar da ise 34 Psi olmalıdır. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda da iki yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise tüm lastikler 36 Psi basınç ile şişirilmelidir. Ön kısım iki yolcu ve arka kısım üç yolcu şeklinde tam yük durumunda lastikler önler için 36 Psi ve arkalar için 38 Psi olmalıdır.

Aracınızın ağılık dağılımı ön kısım ağırlıktaysa, ön kısımda iki yolcu şeklinde seyahatler de önler 36 Psi arkalar ise 34 Psi olmalıdır. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda iki yolcu var ise basınçlar önler de 38 Psi arkalar da 36 Psi olmalıdır. Önde iki yolcu ve arka üç yolcu şeklinde tam yük durumunda tüm lastik basınçları  38 Psi olmalıdır.

225 45 R17 lastik hava basıncı

Aracınızın ağırlık dağılım yüzde elli, elli şeklinde eşit dağılımdaysa, önde iki yolcu ve arka kısım boş şeklinde seyahatler de ön lastikler 38 Psi arka lastikler 36 Psi olarak ayarlanmalıdır. Önde iki yolcu ve arkada iki yolcu var ise tüm lastikler 38 Psi olarak ayarlanmalıdır. Ön kısımda iki, arka kısımda üç yolcu durumu söz konusu ise, önler 38 Psi arka lastikler ise 40 Psi basınç olmalıdır.

Aracınızda ki ağırlık dağılımı ön kısım ağırlıklı ise ve ön tarafta iki yolcu şeklinde bir seyahat söz konusu ise, Ön lastikler 38 Psi arka lastikler ise 36 Psi olacak şekilde basınç uygulanmalıdır. Ön ve arka kısımda ikişer yolcu durumunda ön lastikler 40 Psi arkalar ise, 38 Psi olacak şekilde basınç uygulanmalıdır. Ön kısımda iki ve arka da üç yolcu var ise, tüm lastikler 40 Psi basınç olmalıdır .

225 40 R18 lastik hava basıncı

Aracınızın ağırlık dağılımı eşitse ve önde iki yolcu şeklinde kullanılıyor ise, ön lastikler 40 Psi ve arka lastikler 38 Psi basınç ile şişirilmelidir. Ön kısımda iki yolcu ve arka kısımda da iki yolcu var ise tüm lastikler 40 Psi basınç olmalıdır. Önde iki yolcu ve arka kısımda ise üç yolcu şeklinde çıkılan seyahatler de ön lastikler 40 Psi ve arkalar 42 Psi basınç olmalıdır.

Herkese keyifli ve kazasız sürüşler diliyorum.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan