40 Çılgın Türk, NG 15. WAHR Klasik Otomobil Rallisi ile Anadolu’yu fethetti.

 NG Hotels & Resorts’un sponsorluğunda gerçekleşen Uluslararası ‘NG 15. WAHR Klasik Otomobil Rallisi’ 19 Mayıs Cumartesi günü tamamlandı. Toplam 40 ekibin yarıştığı rallide ekipler 18 Mayıs Cuma sabahı Sapanca’dan start aldı. İki gün süren yarış boyunca Hitit, Frigya, Roma medeniyetleri ve Osmanlı İmparatorluğu ile İstiklal Savaşı’nın izini süren pilotlar finish’i Afyonkarahisar’da gördü.

Milyonlarca dolarlık klasiklerle Anadolu’nun kalbine yolculuk yapan ekipler arasında, sürüş tekniğindeki ustalığını konuşturarak yarışmada birinci olan pilot ise 1969 model Chevrolet Camaro ile Sinan Dündar ve Sedef Dündar oldu.

Uluslararası “NG 15. Tarihi Batı Anadolu Klasik Otomobil Rallisi” 18-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. NG Hotels & Resorts’un ana sponsorluğunda ve Turkuvaz Medya’nın (A Haber, Sabah Gazetesi, Auto Motor & Sport Dergisi ve Oto Haber Dergisi) medya sponsorluğunda gerçekleşen rallide Sapanca’dan Afyonkarahisar’a uzanan yarış güzergahı boyunca heyecan dolu saatler yaşandı. Aralarında ünlü isimlerin de olduğu 40 klasik otomobil tutkunu arasından, sürüş tekniğindeki ustalığını konuşturarak birincilik kupasını kaldıranlar ise 1969 model Chevrolet Camaro ile Sinan Dündar ve Sedef Dündar ekibi oldu.

40 Çılgın Türk tarihin izini sürdü

Yarışma 18 Mayıs Cuma günü Güral Sapanca Wellness & Convention otelinden start aldı ve aynı gün Kütahya üzerinden Afyonkarahisar yönü izlenerek ilk günün finish’i Türkiye’nin en büyük termal oteli Güral Afyon Wellness & Convention’da gerçekleşti. İkinci gün ise pilotlar, 19 Mayıs Cumartesi sabahı Güral Afyon’dan alınan start’ın ardından Kocatepe bölgesinde ve Frig Vadisi’nde kıyasıya rekabet etti. Değerleri milyon dolarlarla ifade edilen, sadece dizilerde ya da dönem filmlerinde görülebilen otomobilleriyle yarışmaya katılan 40 pilot, yarış boyunca Hitit, Frigya, Roma medeniyetleri ve Osmanlı İmparatorluğu ile İstiklal Savaşı’nın izini sürdü.

Sürate dayalı bir yarış olmayan “NG 15. Tarihi Batı Anadolu Klasik Otomobil Rallisi”nde sürücüler ortalama 50 km ortalama hızı tutturmaya çalışarak yarışıyor. Bu nedenle matematiksel hesaplamaların da önem kazandığı yarışta iki günün sonuçlarını değerlendiren hakemler, ralli kupasını Takımlar Kategorisinde kaldıracak olan ilk üç pilotun Voltran Takımı’ndan Sinem ve Sedef Dündar, Elif ve Murat Şakar, Gökhan Şahinoğlu ile Deniz Ertem’in birinci olduğunu duyurdu. FIVA (Uluslararası Antika Taşıtlar Federasyonu) takviminde yer alan ve FIVA gözlemcileri tarafından da yakından takip edilen “NG 15. WAHR Klasik Otomobil Rallisi”, aynı gece Güral Afyon Wellness & Convention’da düzenlenen görkemli galada ‘NG 15. WAHR’ kupasının kaldırılmasıyla sona erdi.

İki gün boyunca pilotaj yeteneklerini yarıştıran ve dereceye giren üç ekip kupalarını NG Hotels & Resorts İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür’ün elinden aldı. Yarışmada dereceye girebilmek için pilotun yetenekleri büyük önem taşıyor, çünkü dereceye giren ekipler, en az hata yapan pilotun belirlenmesi, kontrol noktasından doğru zamanlarda geçilmesi ve sabit bir hızda yol alınmasıyla belirleniyor.

Dereceye giren ekipler:

1’incilik:

1969 Model Chevrolet Camaro ile Sinan Dündar ve Sedef Dündar

2’ncilik:

1957 Model VW Karmann Ghia ile Sinan Evman ve Demet Evman

3’üncülük:

1973 Model BMW 2002 ile Serhan Sorguç ve Aylin Sorguç

 NG Hotels & Resorts hakkında:

Türk turizmine yepyeni bir hizmet yaklaşımı kazandırmak amacıyla 2012 yılında NG Hotels & Resorts adıyla çalışmalarını sürdürmeye başlayan Grup, turizm alanındaki yatırımlarına ilk olarak 2005 yılında, Kütahya’da Güral Harlek Thermal Resort & SPA’yı hizmete açarak başladı. Ardından 2008 yılında Sapanca’da Güral Sapanca Wellness & Convention otelini açan NG Hotels & Resorts, burada sunduğu üstün hizmet kalitesine, donanımlı personele ve fiziki koşullarına yaptığı yatırımlarla bir yıl içinde 6 kalite belgesini birden almaya hak kazandı ve Türkiye’de 6 farklı kalite belgesine sahip 5 yıldızlı tek otel konumuna ulaştı.

Türkiye’nin yükselen otel zinciri markası NG Hotels & Resorts, yakaladığı başarıların da vermiş olduğu destek ve ulusal bir zincir haline gelme hedefiyle son olarak zincirin üçüncü halkası olan Güral Afyon Wellness & Convention’ı yeni hizmete açtı.

Klasik Otomobil Kulübü hakkında:

Türkiye’nin ilk klasik otomobil sivil toplum örgütü olan Klasik Otomobil Kulübü (KOK), 22 yıl önce, tarihi otomobillerdeki zarafet ve güzelliği takdir eden, bu değerleri yaşatma gönüllüsü bir avuç klasik otomobil meraklısı üye tarafından kuruldu.

Klasik Otomobil Kulübü, hobi kulüplerinde esas olan merak, bilgi ve sevgi sahibi üyelerin yanında, henüz ehliyeti dahi olmayan gençleri de üyelerinin arasına katarak, onları klasik otomobiller konusunda eğitmeyi ve hobimizi sevdirmeyi de ilke edindi. Kulüp, 2011’e gelindiğinde 300’ü aşkın üyesi ile büyük bir aile olmayı başardı.

Her yıl, Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmak ve kültürler arası iletişimi artırmak amacıyla, üyesi bulunduğu FIVA (Federation Internationale Des Vehicules Anciens- Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu – http://www.fiva.org/ ) kurallarına uygun üç klasik otomobil rallisi düzenleyen KOK, bu organizasyonlarda Yunanistan, Almanya, Avusturya, İspanya, gibi birçok ülkeden klasik otomobil severleri ülkemizde ağırlamaktadır. Aynı şekilde KOK üyeleri de bu ülkelerde düzenlenen rallilere katılarak kendi bilgi ve birikimlerini paylaşıp ülkemizi temsil etmektedir.

Nisan ayında İstanbul’da, senenin ilk rallisini gerçekleştiren kulübümüz, Mayısta Batı Anadolu Tarihi Rallisini, Ekim ayında Cumhuriyet Rallisini düzenliyor. Klasik Otomobil rallilerimize 1920-1980 yılları arasında farklı marka ve modellerde onlarca klasik otomobil katılıyor. Gerek rallinin düzenlendiği bölgedeki yöre halkının, gerekse ulusal yazılı ve görsel medyanın ilgisinin son derece yüksek olduğu organizasyonlarımız, önemli tanıtım değeri oluşturmaktadır.