ARAÇ MUAYENESİNDE EN FAZLA KAÇAK TRAKTÖR VE MOTOSİKLETLERDE!

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTURK Araç Muayene İstasyonları, traktörlerin yüzde 74’ünün ve motosikletlerin de yüzde 80’nin muayeneye gelmediklerini açıkladı.

Dünya standartlarında araç muayene hizmeti vererek trafik güvenliğine büyük katkı sağlayan TÜVTURK, ülkemizdeki traktörler ve motosikletler ile ilgili çarpıcı sayılar paylaştı. Ülkemizde kanunlara göre traktörler üç yılda bir muayeneye gelmek zorunda. TÜVTURK’ün açıklamasında 2011 yılında, trafiğe kayıtlı 1,4 milyon traktörün 449 bininin muayeneye gelmesi gerekirken, sadece 115 bin traktörün muayeneye geldiği ve muayene kaçağı oranının da yüzde 74 olarak hesaplandığı ifade edildi.

Motosikletlerde de durum aynı

İlk üç yılın sonunda ve sonrasında her iki yılda bir muayene zorunluluğu olan motosikletlerde de durumun benzer olduğunun ifade edildiği açıklamada, 2011 yılında trafiğe kayıtlı 2.5 milyon motosikletin 1 milyonunun muayeneye gelmesi gerekirken, sadece 194 bin motosikletin muayeneye geldiği, muayene kaçağı oranının yüzde 80 olarak ortaya çıktığı belirtildi. Açıklamada, muayenesi yapılan traktörlerin 33 bin, motosikletlerin 44 bin adedinin ağır kusurlu olarak tespit edildiği, yapılan tekrar muayeneleri sonucunda trafik güvenliğini tehlikeye atmalarının önüne geçildiği bilgisi verildi.

Araç sahipleri yasal yaptırımla karşı karşıya kalabilir

2012 yılında her iki araç cinsinde muayeneye gelmeme konusunda aynı eğilimin devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, muayenesiz araçların hem araç sahipleri hem de trafikteki tüm bireyler için bir risk oluşturduğu vurgulandı. Araç muayenesi yaptırmamanın birçok yasal yaptırımı olduğunun da hatırlatıldığı açıklamada, gecikmelerde muayene ücretinin aylık yüzde 5 fazla ödemeyi gerektirdiğine, kontrollerde muayenesiz olduğu tespit edilen araçlar için trafik cezası düzenlendiğine ve bu araçların trafikten men edilebildiğine dikkat çekildi.