Araçlarınızda Yakıt Tasarrufu Yapmanın Kolay Yolları

Yükselen akaryakıt fiyatlarındaki artışlardan daha az etkilenmek için siz okuyucularımıza yakıt tasarrufu ile ilgili önerilerimiz sayesinde daha az yakıtla daha fazla yol kat etmek mümkün ayrıca aile bütçesine daha çok katkı sağlayabileceğimize inancım tam.

Araç sahiplerinin en büyük endişelerden biri yakıt masrafıdır. Özellikle yaz aylarında araçla seyahat etmek çoğu zaman ciddi bir mali yükü de beraberinde getirmektedir. Ancak araç sahiplerinin minik bazı önlemler alarak yakıt tasarrufunu sağlamları mümkündür. Yakıt tasarrufu ile ilgili yapacağınız önerilerimiz aşağıda sıraladık.

Aracın bakımını zamanında yaptırmak

Motor yağı, hava filtresi ve buji gibi araçta bulunan bazı parçalar yakıt tüketimini doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla yakıt tasarrufu yapabilmek için aracın bakımı düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır. Öte yandan kullanılan güzergahın şartları da göz önünde bulundurulmalıdır. Engebeli yollarda hava filtresi sık sık kontrol edilerek, yakıt tasarrufu arttırabilir ve aracın daha uzun ömürlü olmasını sağlanabilir.

Motoru Rölantide Isıtmayın!!

Motoru rölantide ısıtmak yakıt tüketimini arttırır.  Yapılan araştırmalara göre  3 dakika rölantide çalışan aracın tükettiği yakıt, 1 kilometre gidildiğinde harcanan yakıta eşdeğer.

Araç hızına dikkat etmek

“Gaz pedalının altında yumurta varmış gibi bas.” Deyimini uygulamak gerekiyor. Aracın hızını bir anda arttırmak için gazı dibine kadar basmak yakıt tüketimini arttıran en büyük etkenlerden biri diyebilirim. Bu nedenle daha az yakıt tüketimi için gaz pedalıyla dost olalım, bir anda yüklenmek yerine yavaşça hızlanalım..

Camları Kapatın ve Aracın Yükünü Hafifletin!!

Araçta açık olan camlar özellikle yüksek hızlarda paraşüt görevi görerek araca karşı tepki oluşturur ve bu da aracın hızlı gitmek için daha çok efor sarfetmesine , buna bağlı olarak daha çok yakıt tüketmesine neden olur.  Aynı şekilde araçtaki fazladan 100 kg’nin 100 km’de 1 lt’ye kadar fazla yakıt harcandığını göstermektedir. Araca fazladan takılan aynalar, süsler, araca özel üretilmemiş spoylerler’de aracın aerodinamik yapısını bozduğu için yakıt tüketimini arttırmaktadır.

Kaliteli akaryakıt tercih etmek

Maliyeti nedeniyle ucuz yakıt tercih edilmemelidir. Kısa vadede araç sürücüsü kazanmakta, ancak uzun vadede kaybetmektedir. Ucuz ve kalitesi düşük yakıtları kullanmanın, araçta bulunan aksamlara zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Lastikleri kontrol etmek

Araç lastikleri yeteri kadar hava basıncı ile şişirilmiş olmalıdır. Yeterli basınca sahip olmayan lastiklerin hareket etmesi aracın daha fazla efor sarf etmesine neden olacak ve yakıt harcayacaktır. Araç lastiklerinin üretici firmanın belirlediği ölçülerde şişirilmesi önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayabilir.

Ani fren yapmamak

Ani fren ve manevralar yakıtın daha hızlı tükenmesine sebep olur. Bunun önüne geçmek için vites geçişleri yumuşak tutulmalı ve araç yavaş yavaş hızlandırılmalıdır.

Klimayı gereksiz yere kullanmamak

Klima çalıştığı zaman araç motoru fazladan güç harcar ve yakıt tüketimini arttırır. Dolayısıyla klima kullanımı en aza indirilmeli ya da düşük hızda çalıştırılmalıdır.

Yağ ve Hava Filtrelerini Temiz Tutun!!

Eski ve kirli yağ filtreleri motoru aşındırır ve yakıt tüketimini arttırır. Bu nedenle düzenli olarak bakımını yaptırmak uzun vadede oldukça karlı olacaktır.

Benzini Soğuk Zamanlarda Alın!!

Benzini yaz aylarında sabah, akşam ve gece almak daha yoğun benzin almanızı sağlar.

Takip Mesafesine Dikkat Edin!!

Öndeki araç ile yeteri kadar takip mesafesi bırakmak hem ani fren yapmamanıza hem de hızınızı gerektiğinde yavaşça arttırmanıza olanak sağlar. Bu sayede yakıt tüketimine faydalı dokunuşlar yapabilirsiniz. Yine hız sabitleyicileri düz yollarda kullanmak yakıt tüketimi açısından faydalı olacaktır.