Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen ay üçüncü fabrikasının temelini atan Ford Otosan’ın Gölcük’deki tesislerini Nihat Ergün İle gezdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ford Gölcük Tesisleri’nde, “Yeni Nesil Ticari Araç” sloganı ile üretilen Tourneo Custom’un direksiyonuna geçti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Koceli’deki 2 günlük ziyaret programının son gününde, ilk olarak Gölcük Donanma Komutanlığı’na gitti. Adalet Bakanı Nihat Ergün, Vali Ercan Topaca ve milletvekillerinin de eşlik ettiği Gül, Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Gül, gemileri ve denizaltıları da gezmek isteyince, yarım saat sürmesi planlanan ziyaret uzadı. Nusret Güner’le denizaltıyı dolaşan Gül, bilgiler aldı. Gül’ün ikinci durağı Ford Otosan Gölcük Tesisleri oldu. Gül Ford Otosan Fabrikası Genel Müdürü Haydar Yenigün’ün kullandığı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç’un da bulunduğu golf arabasıyla fabrikayı gezdi. Fabrika hakkında bilgiler alan Gül, Ford’un “Yeni Nesil Ticari Araç” sloganı ile ürettiği ve Cenevre’deki fuarda görücüye çıkarttığı Tourneo Custom’ı da inceledi. Aracı beğenen Gül, sürücü koltuğuna geçip kontağı çevirdi. Abdullah Gül’ün yanına Nihat Ergün, arkalarına Ali Koç ve Haydar Yenigün oturdu. Ford Otosan Fabrikası’nda üretilen Cargo modeli çekiciyi de inceleyen Gül, kendisini fabrika dışında bekleyen çalışanlarla fotoğraf çektirdi.

Gül’ün çıktığı istikamette “Abdullah Gül-Kocaeli” plakasını taşıyan sarı renkli ticari taksi Transit Connect’in park edilmiş olması da dikkati çekti. Ford’dan sonra geçtiği Elimsan Fabrikası’nda da yaklaşık yarım saat incelemelerde bulunan Gül, daha sonra Gölkay mevkisinde düzenlenen törende ağaç dikti. Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz burada, Cumhurbaşkanı Gül’e adının verildiği ormana ilişkin bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Gül, Gölkay İzmit Su Sporları Merkezi’nde vatandaşlarla muhabbet etmesinin ardından karayoluyla İstanbul’a hareket etti.