Dacia Sandero 1.0 X-Tronic TCe testi

Bu haftaki test konuğumuz Dacia’nın dinamik tasarımlı şehirli otomobili Sandero oldu. Dacia’nın tamamen yenilenen B-HB modeli, bir önceki nesline göre aralarında X-Tronic şanzıman, kör nokta uyarı sistemi, kablosuz Apple Car Play ve elektrikli park freninin de bulunduğu birçok yeniliği de beraberinde getirmiş.

 Modern mobilite ihtiyaçlarını yeniden tanımlayan Dacia, Yeni Sandero modeliyle tüketicilere bir otomobilde olması gereken tüm özellikleri sunuyor. Renault Grubu’nun CMF-B platformunda üretilen model, estetik, teknoloji, konfor ve güvenlik anlamında çıtayı daha da yukarı taşıyor.

Dış Tasarım

Dacia Sandero Stepway gibi Suv modelle önümüze gelen Sandero  yenilenerek imajını korumaya çalışmış. Yeniden tasarlanan Yeni Sandero, atletik ve iddialı bir yorumla eski nesline kıyasla çok daha modern bir görünüme kavuşmuş. Ön tarafta logo dışında tüm detayların değişen Sandero, yeni marka kimliğini tanımlayan Y şeklindeki ışık imzalı LED farlar ve krom görünümlü ön ızgara ile farkını ortaya koyuyor.

İç Tasarım

Sandero’nun iç mekanına geçtiğimde ise, segmentine göre bizi geniş ve ferah iç hacmiyle karşıladı. Yeni Sandero’nun İç mekanında direksiyon haricinde tüm öğeler değişmiş, derinlik ayarlı ve elektrik takviyeli hale gelen direksiyon daha yüksek bir sürüş konforu vadediyor. Segmentine göre yeterli saklama alanları, geniş bagaj hacmi ve sunduğu konfor ile sürücü ve yolcuların ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Yeni Sandero’da teknolojik yenilikler ise,  Media Control, Media Display ve Media Nav olmak üzere her seviyedeki ihtiyaca cevap veren 3 farklı multimedya sistemi bulunuyor.

Ayrıca yeni Dacia Sandero, CMF-B platformuyla birlikte otomatik yanan farlar, yağmur sensörü ve kör nokta uyarı sistemi modelde ilk kez kullanılıyor. İlkler arasında E-Call ve Start&Stop, elektrikli park freni ve eller serbest Dacia Kart sistemi de ilk göze çarpanlar arasında sayabilirim. Yeni Sandero bagaj hacmi ise 410 litre.

Motor&Performans& Yakıt Tüketimi

Yeni Dacia Sandero  3 silindirli 999 cc sürekli değişken otomatik turbo beslemeli motor bulunuyor.90 PS güç ve 142NM tork değeri ile yüksek performans sunan Yeni Sandero, 0’dan 100 km’ye 13.4 saniyede çıkabilen Yeni Sandero’nun  maksimum hızı 169 km/s. Aracın fabrika değerlerine göre şehir için 5.9 lt, şehir dışı ise 4.4 lt yakıt tüketim değerleri bulunuyor. Test sürecimiz içerisinde Sandero’nun yakıt tüketimi ortalama 6.1 litre olarak gerçekleşti.

Şehirli Dinamik Sandero’da İlk kez sunulan X-Tronic şanzımanla sınıfının en ulaşılabilir otomatik vites seçeneğine sahip. Euro 6D-Full standardına uygun motorlardan 90 beygir güce sahip turbo beslemeli 1.0 litre TCe, 6 ileri manuel ya da X-Tronic şanzımanla sunuluyor. Turbo beslemeli 100 beygir gücündeki ECO-G LPG motor seçeneğine ise 6 ileri manuel şanzımanla sahip olunabiliyor. Ayrıca modelin giriş versiyonunda 5 ileri manuel şanzımanla donatılmış 65 beygir gücündeki SCe motor bulunuyor.

Fiyat: Test aracımız Dacia Sandero Essential Tce 90 bg CVT 458.800 başlangıç fiyatıyla satılmaktadır.

Sonuç:  Test aracımız Dacia Sandero  şehir içi kullanımda çok başarılı buldum, her yerde kendine bir yer buldu. B-HB segmentinde kendine yerini sağlamlaştıracağından eminim. Yeni Sandero sportif, dinamik dış görünümü olsun, gerek fiyat avantajı, gerekse buna uygun tasarlanan segementine göre makul iç mekanı olsun bizlerden tam not almayı başardı. Şehir içi ve şehir dışı kullanımlarda başarılı bulduğum yeni Sandero’yu sizlere de en yakın  Renault-Dacia showroom’lardan  denemenizi tavsiye ediyorum.

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan.