Dacia Sandero Stepway Prestige X-Tronic Testi

Bu haftaki test konuğumuz 3. Nesliyle Dacia’nın B-HB Suv segmentindeki temsilcisi Dacia Sandero Stepway oldu. Dinamik tasarım, modern ekipman seviyesi artan kalite algısıyla tamamen yenilenen  Dacia Sandero ve Sandero Stepway 1 Mart 2021 itibariyle Türkiye’de satışa sunuldu.

Test aracımız  B-Suv segmentinin en önemli oyuncularından Sandero Stepway 3. Nesliyle tüketicilere bir otomobilde olması gereken tüm özellikleri sunuyor. Renault Grubu’nun bilgi birikiminden yararlanarak CMF-B platformunda üretilen her iki model de, X-tronic şanzıman, elektrikli açılır cam tavan ve kablosuz Apple CarPlay gibi bir çok yeniliği de beraberinde getiriyor. Estetik, teknoloji, konfor ve güvenlik anlamında çıtayı daha da yukarı taşıyan Sandero Stepway’ı  yakından tanıyalım.

Dış Tasarım

Tamamen yenilen tasarımı ile Dacia Sandero Stepway daha atletik, estetik ve daha kaslı görünüme kavuşmuş. Yeni Stepway’ın ön bölümünde logo hariç tüm detayları değişmiş. Ön bölümde ilk göze çarpan Y şeklindeki ışık imzalı Led farlar ve krom görünümlü ön ızgara oluyor. Yeniden konumlandırılan sis farları ile tamamen değişen tasarıma eşlik ediyor. Kaput üzerindeki çizgilerle güçlü yapıya eşlik ederken, ön ve arkada kullanılan krom görünümlü koruma kızakları ile Stepway  daha çekici bir hale getirilmiş. Arka tarafa baktığımız da ise,  genişleyen omuzlar Yeni Sandero Stepway’e güçlü bir karakter kazandırıyor.

Yeni nesille birlikte gizlenmesine rağmen kolay ulaşılabilir bagaj kapağı açma düğmesi, artan ergonominin sinyallerini veriyor. Radyo anteni ise tavanın arkasına doğru konumlanarak daha estetik bir görünüm sağlanmış. Y şeklindeki ışık imzası arka farlarda da bulunurken, tasarım anlamında bütünlük sağlanmış.

Arka kısımda Led farlar çok çekici ve şık duruyor,  tasarımı yenilenen arka tampon ilave edilen krom detaylarla daha kaliteli ve modern bir görünüm sunarken ön tampondaki sensörlerde olduğu gibi arka tampon sensörlerle sürücüsüne park etme durumunda güven veriyor.

Stepway’in yenileme operasyonu kapsamında ön ve arka stop grupları LED teknolojisiyle modernize edilmiş. Yeni Sandero Stepway’in uzunluğu 4099mm, genişliği 1848mm, yüksekliği ise 1535mm.

İç Tasarım

Yeni Dacia Stepway’in tamamen yenilenen dış tasarımındaki yenilikler İç mekanına da yansımış. Geniş, ferah ve konforlu  bir kokpit ile bizi  karşılayan Stepway sürücü odaklı teknolojisiyle sürücü ve yolculara bir çok yenlikler sunulmuş. Kokpitte değişmeyen sadece direksiyon simidi olmuş. Derinlik ayarlı ve elektrik takviyeli hale gelen direksiyon daha yüksek bir sürüş konforu sunuyor.

Kalite algısı yüksek kokpit tasarımı sportif ve üst düzey kalite ile tüketicilere sunuluyor. Sürücü odaklı şık gösterge tablosu, yüksek görüş kabiliyeti sunan Stepway,  8 inçlik teknolojik multimedya ekranı ekranın yanında telefon tutacağı ve hayati önem taşıyan olmazsa olmazımız telefonlarımız için hayatı kolaylaştıran bir USB çıkışı var. İçerde bulunan ön, arka kapı panelleri ve orta konsoldaki saklama alanları ile bir önceki nesline göre 2.5 litrelik artışla 21 litreye çıkarılmış. Daha ferah iç mekan yapısıyla tasarlanan yeni Stepway’ın  omuz mesafesi ve arka koltuktaki diz mesafeleri de artırılmış. Dacia’nın yeni tasarım diline işaret eden havalandırma ızgaraları, kalite algısını daha ileriye taşınmış.

Ayrıca aracımızda Media Display sisteminde Apple CarPlay özellikleri bulunuyor. Sürücü ayrıca, direksiyon üzerinde bulunan tuş yardımıyla tek dokunuşla Siri üzerinden otomobiliyle iletişim kurabiliyor. Media Nav sistemi ise, Media Display’in özelliklerine ek olarak Renault ve Dacia markalarında ilk olan kablosuz Apple CarPlay ile geliyor. İç mekanındaki ferahlığa ilaveten arka tarafta 410 litrelik bagaj hacmi mevcut.

Motor&Yakıt Tüketimi, Performas; Test aracımız Dacia Sandero Stepway 1.0 Prestige X-Tronic.  90 HP güç üreten benzinli motora  sahip . 142 Nm Tork üretebilen Sandero Stepway Suv maksimum 163 km/s hıza sahip. 0’dan 100 km’ye ise 14.2 saniyede çıkabiliyor. Test aracımız Sandero Stepway’in test sürecimiz içerisinde yakıt tüketimi 8.1 litre olarak gerçekleşti. Otomatik vites geçişlerini hissetmiyorsunuz. Önceki nesline göre daha hafif şasi, yeni karoser yapısı sayesinde titreşimler kabine daha az iletiyor.  Araç içi sesi ortalama 3 ila 4 desibel düşürülerek yapılan bu iyileştirilme yalıtım konusunda daha iyi duruma getirilmiş. Yeni Sandero Stepway yüksek konumu sayesinde her yol şartında sarsıntısız ve konforlu yolculuk yapma imkanı sunuyor.

Güvenlik ve teknolojik donanımları:  Otomatik yanan farlar, yağmur sensörü ve kör nokta uyarı sistemi, ön ve arka park yardımı geri görüş kamerası, E-Call, Yokuş Kalkış Yardımcısı ve Start&Stop teknolojisine sahip modelde üst sınıf araçlarda görmeye alışkın olduğunuz elektrikli park freni ve eller serbest Dacia Kart sistemi ise ilk kez sunuluyor. Yol tutuş özellikleri konusunda elektronik yardımcılarından da aldığı desteğin etkisiyle yeni Dacia Sandero Stepway güvenli yolculuklar sunuyor.

Fiyat; Yeni Dacia Sandero Stepway  donanımına göre fiyat aralığı ise: 167.900 TL- 190.900 TL.

Sonuç; Otoruyasi.com ekibi olarak Yeni Sandero Stepway’in insanlar üzerindeki etkisine bizzat şahit olduk.  Dinamik tasarımı, modern ekipman seviyesi ve artan kalite algısıyla tamamen yenilenen üçüncü nesil B-SUV segmentinin yeni oyuncusu  Sandero Stepway’i uzun yıllar bu araçla geçirmeyi düşünen sürücülerin ilk tercihi olacaktır. Sandero Stepway  güvenilir, özgün ve en iyi fiyat-performans ile tüketicilere bir otomobilde olması gereken tüm özellikleri sunuyor. Otoruyasi.com ekibi olarak araç almayı düşünen siz değerli okurlarımıza Yeni Dacia Sandero Stepway’i en yakın RENAULT-DACIA bayii veya showroom’larda test etmeden karar vermemenizi tavsiye ediyorum..

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

 Hakkı Günerkan

  www.facebook.com/otoruyasi

 twitter.com/otoruyasi

 twitter.com/hakkigunerkan

  instagram.com/hakkigunerkan