Gerçek İskandinav lüks görünüm ve hissi ;Yeni Volvo V40..

Yeni Volvo V40, Premium Hatchback sınıfına, büyük otomobillerin içeriğine ve özelliklerine sahip bir kompakt otomobil havasını vurgulayan lüks bir görünüm ve hisle giriyor. Bütün zarif ama fonksiyonel İskandinav tasarım öğelerini içeriyor: temiz, zarif çizgiler, kaliteli malzemeler ve işçilik ile birlikte kullanıcı dostu gelişmiş teknoloji.

Alçak ve geniş ön tasarım  

Klasik V şeklindeki motor kapağı daha cesur hatlarla güçlendirildi. Parlak ızgara, alçak ve geniş yapısıyla yere yakın daha sportif bir his sağlıyor. Tamponun altındaki hava girişi, köşelerde gövdenin bir tekerlek boşluğundan diğerine uzanan, şekillendirilmiş bölümleriyle çevreleniyor. Özel olarak şekil verilmiş köşeler sadece güçlü bir karakter kazandırmakla kalmıyor, ayrıca havanın akışını yönlendirerek aerodinamik özellikleri iyileştiriyor. Ön bölümde alt köşelere doğru yerleştirilen Gündüz farlarına karşıdan bakıldığında yukarı doğru yükseldiği görülüyor. Ön farların “bıçak tasarımı” karanlıkta çok daha çekici hale geliyor.

Geniş omuz ve dinamik profil  

Geniş omuz çizgisi ön fardan geriye doğru uzanarak yükselen cam eşiği çizgisine paralel gidiyor. Arka kapının sonuna ulaştığında, efsanevi P1800’den aldığı entegre bir “çengele” dönüşüyor ve geriye doğru devam ederek arka farlarla birleşiyor.

Tavanın silüeti otomobilin öne doğru eğiliyormuş hissi yaratmasına katkıda bulunuyor; sanki kalkışa hazır gibi. Otomobil dinamik olarak şekillendirilmiş arka tasarımla bitiriliyor. Böylece genişliği ve kaslı görünümü daha da vurgulanıyor. Alçak, geniş bir görünüm elde etmek için alt bölümde karartılmış bir alan bulunuyor.

Arka farların ayırt edici tasarımı Volvo DNA’sının bir parçası. Yükseğe yerleştirilen farlar omuz bölümünün eğimini izliyor. İlk kez C30’da sunulan ve P1800ES’den ilham alan altıgen bagaj kapağı da Volvo’nun ayırt edici özelliklerinden.

Dış tasarım kiti 

Yeni V40 müşterisi bir dış tasarım kitiyle otomobili kendi zevkine uygun hale getirebiliyor. Böylece çok özel, sportif bir hava yaratılıyor ve aerodinamik verimlilik iyileştiriliyor.

Dış tasarım kiti kanatçıkları, arkada iki renkli tampon kanatçığını (difüzör), özel şerit kitini ve daha büyük, dörtgen krom kaplı çift egzoz çıkışını içeriyor. Zıt renkte gri ayrıntılara sahip Elmas kesim 18 inç alaşım jantlar ve tavan spoyleri de ayrıca eklenebiliyor.

Işık teknolojisi 

LED ampuller otomobile ayırt edici bir tarz ve yüksek teknolojili bir görünüm kazandırıyor. Optik ışık kılavuzları kullanılarak tasarımı vurgulayan ışık desenleri elde edebilmek için aşağıdaki bölümlerde LED kullanılıyor.

ñ Ön konumlandırma ışıkları

ñ Yan aynalardaki sinyaller

ñ Arka konumlandırma ışıkları

ñ Arka plaka aydınlatması

ñ Yükseğe yerleştirilmiş fren ışığı

ñ Gündüz Açık Farlar (DRL) 

Yan aynalar 

Entegre LED sinyal ışıkları daha iyi görüş sağlıyor ve otomobile modern bir görünüm kazandırıyor. Yan aynalar otomobil kilitlendiğinde otomatik olarak katlanabiliyor. Ayrıca geri giderken kaldırımın görülebilmesi için aynanın otomatik olarak aşağıya eğilmesi fonksiyonu da sunuluyor.    .

Panoramik cam tavan: aydınlatıcı bir deneyim  

Yeni Volvo V40 ön camdan arka koltukların koltuk arkalığına kadar uzanan sabit panoramik cam tavan opsiyonuna da sahip ve bu sayede otomobilin içindeki ferahlık hissini artırıyor. Koyulaştırılmış bir camlar yolcu kabinindeki kızılötesi ısınmayı da azaltıyor.

Tavanın altında elektrikli olarak kontrol edilen kumaş bir perde yer alıyor. Perde arkadan öne doğru açılıyor ve bu sayede sürücü ile öndeki yolcu gölgedeyken arkadaki yolcular güneş ışığının tadını çıkarabiliyor.

İç tasarım – insanlardan ilham alıyor  

Yeni Volvo V40’ın içi insanlardan ilham alınarak tasarlandı ve ergonomi, konfor ve zevkli sürüş deneyimi özellikle vurgulandı.

Geniş gösterge paneli, kapı tasarımının akıcılığıyla birlikte “büyük otomobil” hissi yaratıyor. İç bölüm sürücüye ve yolculara gerçek İskandinav hissiyle birlikte ferah ve rahat bir ortam sunuyor. Malzeme ve renklerin seçimi, kalite ile işçilikten kaynaklanan lüks hissini vurguluyor.

Konforlu yan desteğe sahip koltuklar 

Ergonomi ve konfor Volvo’nun koltuk geliştirme çalışmalarındaki temel öğeler. Öndeki koltuklar gibi arkadaki koltuklar da konforlu bir şekle sahip.

Arka koltuk minderinin ortasına entegre edilen katlanabilir iki bardak tutucu, kullanılmadığında koltuk minderinin içine gizlenen akıllı bir özellik; arkada ortada oturan yolcunun konforunu da etkilemiyor.

Elektrikli ısıtma hem ön koltuklarda hem de arka koltuklarda sunuluyor.

İç tasarımda üç ana renk teması bulunuyor: Siyah, Siyah/Bej ve Espresso/Bej. Deri koltuklar ayrıca yeni Azure Mavisi renkte de sunuluyor.

Tekstiller Öko-Tex 100 Standardı sertifikasına sahip. Deri yüzeyler kromsuz işlendi. “Temiz Yolcu Kabini” İsveç Astım ve Alerji derneği tarafından tavsiye ediliyor.

İnce, havada asılı orta konsol  

Yeni V40 Volvo’nun ikon haline gelmiş ultra ince konsolu önceki modellere göre biraz daha şekillendirilmiş bir görünümle sunuluyor. Orta konsol standart olarak kömür renginde. Modern Ahşap, Parlak Grafit ve Merkez Kort (tenisten ilham alan kırmızı çizgili görünüm) opsiyonları da sunuluyor.

Orta konsol daha şık görünüm sağlayan İpeksi Metal Krom kaplamalı çerçeveye sahip. Aynı kaplama kapılarda ve gösterge panelinde, ayrıca orta ekran, yanlardaki hava çıkışları, motor start düğmesi ve vites kolu körüğünün etrafında da yer alıyor.

Çerçevesiz iç ayna 

İç bölümdeki ilginç ayrıntılardan biri de modern dokunmatik ekranlı telefonların tasarımından ilham alan çerçevesiz yeni iç ayna.

Akıllı eşya yerleri  

Kol dayama yerinin altında CD’ler ve diğer küçük eşyalar için bir eşya bölmesi bulunuyor. Ayrıca seçilen müzik sistemine bağlı olarak USB/iPod ya da AUX bağlantısı içeriyor. Kol dayama yeri sürücü için ek destek sağlayacak şekilde ayarlanabiliyor. İki bardak tutucu ve bir 12V elektrik prizi de kol dayama yerinin önündeki konsola entegre edildi.

Torpido gözü iki içecek kutusu ya da şişe için alana sahip ve bunlar Elektronik Klima sisteminden gelen soğuk hava ile serin tutuluyor.

Diğer kullanışlı özellikler arasında sürücü kapısının üzerindeki güneş gözlüğü bölmesi, torpido gözünde bir kalem tutucu ve gösterge paneli ile arka yanlardaki koltukların dış tarafında eşya gözleri yer alıyor. Akıllıca düşünülmüş diğer bir ayrıntı da sürücü kapısı panelinde buz kazıyıcı için özel olarak tasarlanmış ve suyun akabileceği bir saklama bölmesi.

Yedi farklı ruh hali ışığı seçeneği 

İç aydınlatma “tiyatro aydınlatması” hissi verecek şekilde tasarlandı. Stratejik alanları aydınlatmak için LED ampuller kullanıldı. Sürücü iç sıcaklığa göre kırmızıdan maviye dönüşen bir ayarı seçebiliyor ya da diğer yedi ruh hali temasından birini tercih edebiliyor. Öndeki ve arkadaki okuma ışıklarının parlaklığı da ayarlanabiliyor.

 

Aydınlatmalı vites kolu topuzu

Otomatik ve manuel şanzımanlardaki vites kolu topuzları saydam ve içten LED aydınlatmalı. Yansıtmalı bir desen kullanılarak çok özel üç boyutlu bir ilüzyon yaratılıyor. Ayrıca kapı paneli eşya ceplerinde de LED ışıklar bulunuyor.

İki düzeyli bagaj zemini 

40/60 bölünmüş iki parçalı arka koltuk arkalığı uzun eşyaları taşımak için farklı şekillerde kolayca yatırılabiliyor. Bagaj bölümünde kullanışlı bir asılı eşya filesi var.    Yumuşak güvenlik ağı opsiyonel olarak sunuluyor ve çelik versiyonu ise aksesuar olarak alınabiliyor.

Yeni V40’a istenirse bagaj bölümünde “ek” bir zemin eklenebiliyor ve böylece arka koltuk yatırıldığında bagaj zemini düz hale geliyor. Ön yolcu koltuğu da öne yatırılarak daha da fazla alan elde edilebiliyor.

İki sabit çengelden başka, zeminde alışveriş çantaları için entegre çengeller de bulunuyor. Üst ve alt tabanlar arasında gizli bir eşya bölmesi yer alıyor.

Aksesuarlar arasında küçük eşyaların güvenli ve düzenli bir şekilde durmasını sağlayan “Bagaj Paspası Düzenleyicisi” ve bir bagaj bölme sistemi, yük kayışı ve iki taban rayını içeren “Bagaj Organizatörü” yer alıyor.

Diğer kullanışlı bir yenilik de kendisi kapanan yakıt deposu borusu; yakıt deposu kapağına ihtiyaç kalmadığı için yakıt doldurmayı kolaylaştıran akıllıca düşünülmüş bir tasarım.

Yorumlar 

Chris Benjamin, dış tasarım müdürü:

“Yeni Volvo V40 müşteriye büyük otomobil deneyimini küçük bir gövdede sunuyor. Bütünüyle lüks, konfor ve yüksek teknoloji özelliklerine sahip. Coupe benzeri tavan çizgisi ile dinamik şekillendirilmiş yüzeylerin bileşimi otomobile modern, atletik bir görünüm kazandırıyor. Ama aynı zamanda arka kapının üzerindeki ikon haline gelmiş P1800 ‘çengeli’ ve P1800 ES’den ilham alan yarı altıgen arka cam gibi çeşitli tasarım ayrıntılarıyla klasik Volvo’ların da gururlu bir mirasçısı.”

“Son derece ‘hızlı’ A sütunu bu sınftaki diğer otomobillerle karşılaştırıldığında dinamik, ayırt edici bir ifade yaratıyor. Otomobilin üzerinden geçen çizgi, ‘çengelli’ omuz çizgisi ve yukarı doğru uzanan kapı eşiği çizgisi bir araya gelerek kaslı, dinamik bir görünüm oluşturuyor. Son derece modern ama net bir şekilde Volvo.”

“D sütununu önemli oranda içe çektik. Bu da çok ayırt edici bir özellik olan güçlü arka omuz bölümüne olanak tanıdı. Bu her iki hacim değişikliği otomobilin, askıdan alınan gibi değil de sipariş üzerine üretilen bir takım elbise gibi uymasını sağlıyor. Aracın alçak olması ön bölümü de daha iyi hale getiriyor ve daha iyi aerodinamik yapıyla birlikte daha düşük CO2 atığı elde ediliyor

“Şekillendirilmiş arka bölüm otomobilin en sevdiğim yeri. Alçak, geniş görünümüyle kendinden emin bir ifade oluşturuyor. Bagaj kapağının altıgen tasarımı şu anda bir Volvo marka simgesi ve V40 tasarımını V60 sportswagon’umuzun görünümüyle uyumlu hale getiriyor.”

Sven-Olof Persson, iç tasarım müdürü:

“Yeni V40’ın içi insanlardan ilham alınarak tasarlandı ve ergonomiyi, konforu ve her şeyin kontrolünüzde olduğu bir sürüş deneyimini öne çıkarıyor. Mühendislerle yakın bir şekilde işbirliği yaparak gerçekten sürücünün merkezde yer aldığı bir ortam yarattık.”

“V40 beş kişilik bir otomobil. Arkada yanlardaki koltuklar sportif, sizi saran bir şekle sahip ve böylece konforlu, rahat bir yolculuk sağlıyor. Bu şekilde gerçekten uzun bir yolculukta bile en iyi konforu ve desteği sağlayacak şekilde tasarlandı.”

“En son bilgi ve eğlence sistemi, sürücü ile otomobil arasındaki etkileşimi bütünüyle yeni bir düzeye çıkarıyor. Gösterge tablosu ve ince orta konsol lüks izlenimine katkıda bulunan çeşitli küçük ‘mücevherler’le çevreleniyor. Örneğin vites koluna entegre vites göstergesi ve ruh haline uygun geniş aydınlatma seçenekleri sunuluyor. Ayrıca otomobilin içinde birçok küçük, kullanışlı eşya yeri de bulunuyor.”

Maria Uggla, renk ve malzeme tasarımı müdürü:

“Ayrıntılara gösterilen büyük özen ve seçilen malzemeler yüksek kalite izlenimine katkıda bulunuyor. Bu yaklaşım büyük lüks bir otomobildekiyle aynı özel atmosferi yaratmak için gerekliydi. Doğru İskandinav lüksü hissini elde etmek için çok çalıştık: saf, temiz ve özgün, ama çok fazla da minimalist değil.”

“Neredeyse bütün iç malzemeleri ve yüzeyleri yeniledik. Bunlar arasında yeni doğal deri, daha özel bir kaplama dokusu, yeni dekor malzemeleri ve her bir dikişine kadar iyileştirilen işçilik kalitesi.”

“Kişisel zevkler için geniş olanaklar sunuluyor. Koyu renk zarafet? Parlak İskandinav tasarımı? Sportif ya da dışa dönük? Kişiliğinize en uygun iç tasarımı seçin. Dış renklerle iç tasarım seçeneklerinin zengin kombinasyonları kişiliğinizi ifade etmenize olanak tanıyor.”