Her Zaman Maceraya Hazır: Dacia Sandero Stepway…

 Dacia Sandero Stepway 1.5dCİ 90 hp Testi..
Yeni Test aracımız Dacia Sandero Stepway 1.5 dCİ 90 hp lik otomobil ile geçekleştirdiğimiz Testimizi otoruyasi.com okuyucularımla paylaşmaya çalışacağım. Renault’un Dacia ile yapılan ortaklıkta üretilen Sandero Stepway, macera ve özgürlük kokan bir dizayna sahip . Ucuz fiyatıyla ve ekonomikliğiyle bir çok ülkede ve ülkemizde önemli satış rakamlarına ulaşıldı. Motor koruma kızakları, tavan barları, kromajlı kaplamalar ve egzoz çıkışıyla zenginleştirilen ve güçlendirilen dış tasarımı aynı zamanda çok sayıda sticker çeşidi ile kişiselleştirilebiliyor olması , ayrıca insanları sıfır otomobille buluşturan, insanların bu yöndeki ihtiyaçlarına cevap veren Sandero Stepway kısa zamanda sürücülerin ilgisini üzerine çekmeyi başardı.

DIŞ TASARIM
Dacia Stepway’i Sandero modelinden ayıran en önemli özelliği yerden yüksek oluşu ve kaslı yapıya sahip bir otomobil. Stepway’in bu yüksek yapısı sayesinde hafif arazi şartlarında zorlanmadan aşmayı biliyor olması. Ön ızgara ve siyahlaştırılmış farlar ve plastik tamponlarla otomobile sportif bir hava kazandırılmış. Ön ızgaraya konumlandırılmış Dacia logosu oldukça göz alıcı duruyor.

 Size devamlı tebessüm eden bir logo tasarlanmış. Üste konumlandırılmış tavan rayları ve yan basamaklar ile de Stepway sürücülerin kalbini kazanmayı biliyor. Dacia Stepway sağlam ve sportif görünüm sergiliyor.

İÇ TASARIM

Dacia Sandero Stepway’in iç mekanına baktığımızda Dacia’larda kullanılan iç mekanın aynısı kullanılmış, fazla abartılı olmayan, fakat kullanışlı ve ferah bir ortam sağlanmış, hem sürücü hem yolcular açısından rahatsız etmeyen koltuklar, saklama alanları ile Stepway satış başarısını adeta bize kanıtlıyor.

 Ön konsol sade ve sert plastikten yapılmış. Stepway ile yüksek hızlara çıkıldığında içeri biraz ses alıyor fakat bu sürücüyü o kadar da rahatsız etmiyor. Arka koltuk diz ve oturma mesafesi iyi ayarlanmış, ayrıca bagaj hacmi ile de kendi sınıfındaki ortalamasının üstünde.
GÜVENLİK
Dacia Sandero Stepway için sizin güvenliğiniz herşeyden önce geliyor. Renault’nun güvenlik alanındaki uzmanlığından yararlanarak, tüm yolculuklarınızda sizi korumak için yeni Dacia Sandero Stepway’i aktif ve pasif etkin güvenlik unsurlarıyla donatılmış. Sandero EuroNcap çarpışma testinden 3 yıldızla ayrıldı.
PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ
Test etmekte olduğumuz aracımız Dacia Sandero Stepway’in 1.5 dCi motoru 90hp beygirlik bir güç üretiyor . Stepway’in porformansını yol tutuşu benden geçer not aldı. Sandero Stepway yakıt ekonomisi sayesinde kendisini tercih eden sürücüleri hiç üzmez diye düşünüyorum. Renault’larda da kullanılan 1.5dCİ 90 hp’lik dizel motor şehir içinde ve şehir dışında oldukça ekonomik ve cimri davranıyor. Dacia Stepway Şehir içi 5,9, Şehir dışı 4,6, Ortalama 4,5 – 5,0’e ulaşabiliyorsunuz. Test süresi boyunca Dacia Stepway bize verilen bu yakıt ortalamasını yakalamayı başardı.
FİYAT
Dacia Sandero Stepway 1.5 dCi 90 bg: 33,450 TL

SONUÇ
Dacia Stepway gerek iç gerekse dış tasarımıyla beğeni toplayan bir otomobil. Ayrıca bunu yakıt ekonomisiyle de pekiştiren Sandero Stepway kısa zamanda sürücülerin gönlünü feth etmeyi bildi. Ayrıca Renault gibi büyük bir markanın arkasında olması da tercih sebebidir. Alt ve orta sınıfa hitap eden Stepway kendini tercih edecek sürücülere de kendini kanıtlayacaktır. Test süreci içerisinde bizi de tasarımı, yol tutuşu ve yakıt ekonomisiyle kendine hayran bıraktı. Okuyucularıma Sandero Stepway’i test etmelerini öneriyorum.

Kazasız ve keyifli sürüşler dilegiyle,
Unutmayalım, Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim..

Hakkı Günerkan