İkinci El Araba Alacaklara Müjde! BDDK’den Yeni Düzenleme Geldi

İkinci el araç piyasasında flaş gelişme duyurulurken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), taşıt kredisi limitlerine getirdiği düzenlemenin sektörün işine yaradığı belirtildi. Vade sayısının da arttırılmasıyla ikinci el ve sıfır araç piyasasında hareketlilik başladığı belirtildi. Konu ile ilgili olarak yaz tatili dönemine gidildikçe araç satışlarının hızlanacağını kaydeden TOBB Otomotiv Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Batı önemli değerlendirmelerde bulundu. Fahrettin Batı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

EN FAZLA 10 GÜN DURUYOR

“Aylık araç satışının, aracın tercih edilme durumuna bağlı oluyor. Özellikle otomatik vites araçların en uzun durma süresi 1 hafta veya 10 gün. Çünkü genelde insanlar o araçları okulda okuyan çocuklarına ya da eşlerine alıyorlar.”

Fahrettin Batı açıklamalarında elde 2 -3 ay duran araçların olduğunu 20 Aralık’tan önce esnafın almış olduğu araçların hala ellerinde durduğunu en fazla 4 veya 5 aylık satış yapıldığını belirten Batı şöyle devam etti:

TİCARET HIZ KAZANACAK

“Şu anda satışların az olmasından dolayı 20 Aralık’tan önce aldığımız araçların çoğu elimizde duruyor. Mart aynının sonu ve nisan ayından itibaren kur korumalı paranın çözülmesi, Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ve tatil döneminin geliyor olmasından dolayı araç ticaretinin çok hızlanacağını düşünüyoruz”

YÜKSEKLİK AZALMAYA BAŞLADI

İkinci el araç fiyatlarının düştüğünü söyleyen Batı, “Çip krizinden dolayı vatandaşlar otomobil bayilerine gittiklerinde araç bulamıyorlardı. Şu an azda olsa bayilere gittiklerinde araç bulabiliyorlar. Sıraya girerek en az bir ay sonra araçlarını teslim alabiliyorlar. Sıfır araçlarda araç kredisi var diyemeyiz. Zaten araç satışı az olduğu içinde gelen araçlar büyük oranda yeterli olabiliyor. Pandemi, döviz ve çip krizine bağlı olarak araç fiyatları yüzde 10-15 daha yüksekti. Bu yükseklik azalamaya başladı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: kamupersoneli.net