Karlı ve Buzlu Yollarda Güvenli Sürüş Teknikleri

Havaların soğuduğu, kar yağışlarının ve yollarda buzlanmaların arttığı bu günlerde, çoğumuz için güvenli sürüş için gerekli olan becerileri ve önlemleri tekrar gözden geçirmemiz iyi olacaktır. Ağır kış koşullarında araba sürmek doğal bir riske sahiptir ve mümkün oldukça bu havalarda araç kullanmaktan kaçınılmalıdır. Ancak işiniz gereği veya başka bir sebeple arabanızı kullanmanız gerekiyorsa yapabileceğiniz birkaç şey elbette var. Olabildiğince güvende olduğunuzdan emin olmanız için almanız gereken bazı tedbirler ve bir takım sürüş teknikleri bulunmaktadır.
Aşağıda anlatacağımız bir takım teknik ve yöntemlerle ağır kış koşullarında arabalarınızı nasıl kullanmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Arabanızı Yumuşak ve Sakin Sürün

Buz ve karda sürüş için yalnızca daha fazla alan bırakmak yeterli olmayabilir. Nispeten az insanın farkında olduğu çok farklı bir sürüş stili gerektirir. Tecrübesi olmayan sürücülerin, direksiyon, gaz ve fren gibi kontrolleri yavaşça, yumuşak ve devamlı sağlamanız gerekmektedir. Ani hareketler aracınızın kaymasına ve yoldan çıkmasına neden olabilir.

Manuel vitesli bir arabada, ayağınızı debriyajdan mümkün olduğunca yavaş kaldırmanız gerekir. Arabanızın devrini sürekli düşük seviyelerde tutmaya dolayısı ile yüksek viteslerde kullanmaya özen gösterin. Motor devri yükseldikçe arabanızın kayma olasılığı artacaktır.

Otomatik veya dört çeker bir araba kullanıyorsanız, düşük oranlı bir mod olup olmadığını kontrol edin. Bu, bir kar taneciği sembolüyle veya vites koluna yakın bir yerde ‘L’ ile gösterilebilir. Bunlardan birine sahipseniz, kullanmalısınız. Bu tarz sürüşlerde spor modunda kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.

Sadece Zorunlu Olduğunuzda Arabanızı Kullanın

Ağır kış koşullarının yaşandığı bölgelerde yaşıyorsanız sürekli ve sıkı bir şekilde hava tahminlerini takip etmelisiniz.

Dışarı çıkmaya karar verdiniz ve aniden kar bastırdı, yol da tıkandı. Aracınızın içerisinde belli bir süre sizi idare edecek bir kutunuzun olması iyi olacaktır. Bunlar, yiyecek ve su, sıcak giysiler veya bir battaniye, meşale, ilk yardım seti, şarjı dolu bir cep telefonu, kürek, buz kazıyıcı veya buz çözücü sıvı gibi malzemeler olabilir.

Yolunuzu kaybetmemeniz adına gideceğiniz yere kadar olan rotanızı baştan belirleyin. Bu rota, olabildiğince ana yollardan oluşmalıdır.

Arabanızın yakıt deposunun dolu olduğundan emin olun, böylece trafikte bir tıkanma yaşanırsa ve beklemeniz gerekirse, arabanızı sıcak tutmak için motoru çalışır konumda tutabilirsiniz.

Lastiklerinizin diş derinliklerinizi kontrol edin ve mümkünse kaygan koşullarla baş edebilmek için onlara yeterli bir diş derinliğinin olduğundan emin olun. Mutlaka soğuk hava koşullarında kaymanızı engelleyecek ve yola daha iyi tutunmanızı sağlayacak kış lastikleri kullanmalısınız.

Ayrıca akünüzün durumu da çok önemlidir. Kar sürüşlerinde sürekli dur-kalk olacağından akünüz kendisini yeterince şarj edemeyebilir.

Aracınızın ısıtıcısının nasıl çalıştığını öğrenin ve yalnızca sıcak tutmak için değil aynı zamanda aracın camlarındaki buğulanmayı veya karı etkili bir şekilde temizlemek için kullanabildiğinizden emin olun.

Ön camınızın tamamının buzlarını temizleyin – yalnızca ufak bir alan ve sadece önünüzü görmek için değil. Yan ve arka camları, ön ve arka farları, kapı camlarını, plakalarınızı ve varsa ön ve arka park kameralarınızı temizlemeyi unutmayın.

Arabanın üstünde kar varsa, onu sürüşe geçmeden önce temizlemeniz zorunludur. Temizlemeden yola çıkarsanız aracın üzerindeki buzlar sürüş esnasında kayabilir ve arkadaki sürücünün görüş açısını olumsuz etkileyebilir.

Kayma Durumunda Neler Yapabilirsiniz

Yolun ne kadar kaygan olduğunu anlamak için düz bir yolda ve arkanızdan gelen araçların yeterince uzak olduğundan emin olmanız durumunda frenleriniz nazikçe kontrol edebilirsiniz. Ağır kış koşullarında müziğinizin sesini oldukça düşürmelisiniz. Çünkü kaymaya başladığınızda eğer yol karlı ise lastik sesiniz artacaktır. Eğer lastik sesi seviyesi çok düştüyse buzlu bir yolda ilerliyorsunuz demektir.

Arabanızın kaymaya başladığını hissederseniz, ayağınızı gaz pedalından çekin ve kontrolü ele geçirene kadar hızın kendiliğinden düşmesine izin verin. Bu durumda frenleri kullanmaktan kaçının, çünkü kayma mesafeniz fren kullanmanız durumunda uzar. Araç kayıyorken spin atarsa, aracınız tekrar toparlayıncaya kadar direksiyonu dönüş yönüne doğru çevirmeye gayret gösterin.

Farlarınızı Kullanın

Ağır kış koşullarında yolculuk yaparken farlarınızı sürekli gece gündüz fark etmeksizin açık tutmanız gerekir. Bu, hem sizin görüş kalitenizi artırır hem de diğer araçların sizi fark etmesini kolaylaştırır.

Sis farlarınızı görünürlüğün çok kötü olmadığı sürece kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Özellikle arka sis farları arkanızdan gelen sürücünün görüşünü oldukça olumsuz etkileyecektir.

Takip Mesafenizi Koruyun

Takip mesafesi kurallarına normal zamanlardan çok daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü buzlu yollarda duruş mesafesi tahmin edemeyeceğiniz kadar uzayabilir. Ani bir durumda önünüzdeki araca çarpmamak için gerekli olan takip mesafenizi sürekli korumanız gerekmektedir. Pratikte, buzlu yollarda elde edilecek durma mesafesi normal kuru yolda elde ettiğiniz durma mesafesinin genelde 10 katıdır. Burada tavsiye edilen kural, önünüzdeki araçtan 20 saniye daha geride gidiyor olmanızdır.

Çevrenizdekilere Dikkat Edin

Bir kavşağa veya viraja yaklaştığınızda mümkün olduğunca yavaşlayın. Karşınıza ani bir şey çıkması durumunda yeterli vaktiniz olabilmesi için yavaş olmanız gerekir. Karlı yollarda, önünüzde kar temizleme aracı veya görevli bir belediye aracı olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu araçlar yavaş gideceklerdir ve bunların önüne geçmeniz durumunda henüz temizlenmemiş yolu takip edeceksiniz demektir.

Ayrıca bir başka aracın kayması durumunda size yaklaşıp yaklaşmadığını anlamanız açısından da etrafınızda ne olup bittiğini takip etmeniz gerekmektedir. Bu sayede olası tehlikeleri önceden fark eder ve almanız gereken bir önlem varsa onu uygularsınız.

Yukarda saydığımız tedbir ve teknikleri uygularsanız kaza yapma olasılığınız oldukça düşecektir. Ama tekrar hatırlatmakta fayda var.

Karlı ve buzlu yollarda eğer çok önemli bir işiniz yoksa araç kullanmamaya çalışmanız hem sağlığınız hem de taşıdığınız insanların can güvenliği açısından önem arz etmektedir.

Keyifli ve güvenli sürüşler.

Kaynak; bilgi ustam