Konya’da Otomotiv Sektörü Konuşuldu.

Konya’da düzenlenen “Uluslararası Otomotiv Sektörünün Geleceği ve Çözümü İçin Kümelenme Konferansı”nda marka temsilcileri ve yan sanayi üreticiler bir araya geldi. 
Konferansın açılış konuşmasını yapan Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu, Türkiye’nin toplu iğne bile üretemeyen bir ekonomiden, bugün dünyanın en önemli ekonomilerinden biri haline geldiğini söyledi.
Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Ercan Tezer, Konya’nın otomotiv sanayinde son yıllardaki yüksek girişimlerini takdirle izlediklerini belirterek, “Aftermarketten ana sanayiye tedarikçi olmak çok önemli bir hedef. Bu hedef doğrultusunda Konya sanayisinde son yıllarda çok önemli adımlar atılıyor. Konyalı sanayicilerimiz ile hükümetin hedefleri arasında ciddi bir örtüşme var, hedefte farklılık yok. Bu hedefe ulaşmak için birlikte ortak çalışmak mecburiyetindeyiz” dedi.
Tezer, konuşmasında Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için bugünkü seviyesinden 4 kat fazla büyümesi gerektiğine, bunun imkansız olmadığına dikkat çekerek, “Türkiye’yi 10 yılda 4 kat büyütmek sıradan bir hedef değil. Bunun için Ar-Ge çalışmaları ve reformlara hız verilmeli” şeklinde konuştu.
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk ise, “2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefindeki otomotiv sektörü şuan 75 milyar dolar ihracat hedefine sahip. Bu, sektörün 3-4 kat daha fazla büyümesi gerektiğini gösteriyor. Bizlere düşen ise sektörlerimizi 2023’e hazırlamak” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın, 21. yüzyılın lider şehirlerinden birisi olacağını, bu yolda gerçek yükü sanayicilerin çektiğini, odaların ise şehrin gelişmesinde önemli dinamiklerinden olduğunu söyledi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, tarihte başkentlik yapan Konya’nın dünya ekonomisine önemli şeyler kazandırdığını belirtti. “Doğru ekonomik kararlar aldığınız sürece geleceği kuşatabilirsiniz” diyen Doğan, Konya’nın, avantajlarını da, dezavantajlarını da bildiğini, en önemli dezavantajının ise limanlara erişme olduğunu vurguladı.”
Konferansta Otomotiv Sanayi Derneği eski başkanı Ali İhsan İlkbahar, ‘Türkiye ve Otomobil Rüyası’ başlıklı bir sunum yaparak, otomotiv sanayinde yıllar içerisinde yaşanan değişimi anlattı.
Sektörde geçen yıl Çin’in 18 milyon adet araç üretimi ile dünya lideri olduğunu kaydeden İlkbahar, Türkiye’de pazarın büyümesinin önündeki en büyük engellerden birinin yüksek vergiler olduğunu sözlerine ekledi.