Mazda 3 hatcback 1.6 MZR Activamatic Impressive: Dinamiklik ve Heyacan Bir Arada.

Mazda 3 1.6 lt 105 hp MZR Activamatic Impressive TESTİ.

Mazda 3, ilk bakışta dinamik ve atletik yapısıyla çok şık görünüyor. Mazda 3 hatchback küçük bir operasyondan sonra otomobil rüyasına konuk oldu. Hemen dikkatimizi çeken yeni tasarlanan ön tamponlar ve ızgarası, alimünyum jantlar ve arkaya dogru uzanan ince, estetik bir çizginin arka da sportif ve atak bir yapıya dönüşmüş olması. Otomobil bu sayede daha heyacan verici görüntü sergiliyor..

TASARIM
Mazda 3 hatchback yeni stili ve sofistike görüntüsünü hem dış , hem iç tasarımıyla birleştirerek olağanüstü bir performans ortaya çıkarılmış. Boyutlarıyla sınıfının en uzun modellerinden biri olan Mazda 3, çok şık görüntüsü ve size gülümseyen logosuyla, yeni ızgara yapısının estetiği ve ön bölümündeki çekik farlar, yeniden konumlandırılan yuvarlak sis farları, arkadaki stopların bagaja doğru çekikliğiyle tam bir japon. Mazda 3 hatchback’e bu tasarım çok yakışmış. Yolda giderken gözlerin sizin üzerinde olduğunu hissediyorsunuz. Başta da söylediğim gibi yeni tasarlanan Mazda 3 çok dinamik ve atletik yapıya sahip. Görsellik ön plana çekilerek yüksek performanslı, işlevsel, kompakt güçlü bir otomobil ortaya çıkmış.

İÇ MEKAN
Mazda 3 hatchback’in dış tasarımında yapılan yenilikler iç tasarımında da devam ederek sizi şaşırtıyor. Herkes için şıklık, konfor ve verimli bir ortam tasarlanmış. Ferah bir iç mekan sizi karşılıyor. Sürücü koltuğu çok rahat ve istediğiniz gibi ayarlanabiliyor. Ön paneldeki düğmeler ve direksiyondaki dügmelerle otomobili çok rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Yolculuk esnasında sizi rahat ettirecek yeterli saklama alanları mevcut. Koltuklardaki işçilik ve renk uyumu çok iyi.

Ön panel göstergeler ve kadran etraflarına yerleştirilen gümüş kaplamalar sürüş esnasında daha iyi görüşün yanısıra, emniyetli ve güvenli bir şekilde seyahat imkanı sağlıyor. Gece otomobilin iç aydınlatması harika görünüyor. Klima ve ses sistemini de beğendim. Japonların engin tecrübelerini Mazda 3’te tamamen sergilendiğini görmek mümkün.

PERFORMANS VE YOL TUTUŞ
Mazda 3’teki tasarım teknolojisi hızlanmalarda, virajlarda, yavaşlamalarda, sürüş esnasındaki tüm bu geçişler pürüzsüz bir şekilde ve performansla size sunulmuş. Mazda 3 hatchback’in mükemmel şasi yapısı sayesinde yol tutuşu mükemmel diyebilirim. Direksiyon hassasiyeti ve viraj limiti sınıfına göre çok iyi. Virajlarda hız limiti aşıldığında ESP hemen devreye giriyor ve otomobilinizin yoldan çıkmamasını ve güvenli bir sürüş imkanı sunuyor. Ön ve arka koltuklardaki baş ve diz mesafesi seyahat edecek yolcular için en
ince ayrıntı düşünülerek tasarlanmış, bu sayede otomobildeki yolculuk keyifli bir hale getirilmiş. Çok süratlı hızlara çıkıldığında az da olsa içeri ses alıyor fakat sürücüyü rahatsız etmiyor. Otomatik şanzımana sahip Mazda 3 hatchback vites geçişlerini his ettirmiyor.

GÜVENLİK
Mazda 3 Euro Ncap testinden 5 yıldız almayı başarmış bir otomobil. Mazda 3’te sürücülerin ve yolcuların güvenliği her zaman ön planda tutulmuştur. Mazda’nın getirdiği bir yenilik olan Acil Durum Sinyal Sistemi (ESS), ani durma durumlarında dörtlü flaşörlerin otomatik olarak yanıp sönmesini sağlayarak arkadan gelen sürücüleri uyarır.Ayrıca Mazda 3 hatchback’te,
sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıklarını ve ESP sistemini standart olarak sunuluyor.

MOTOR

Mazda yeni geliştirdiği SKYACTIC teknolojisiyle adından övgüyle bahsettiriyor. Mazda 3 hatchback de 1.6 lt’lik benzinli motor 6000 d/d’de 105 hp lik güç üretiyor. Mazda 3 otomatik 4 kademeli şanzımanla , performansından ve en önemlisi yakıt ekonomisi açısından kendi sınıfındaki otomobillerle bu konuda biraz geride kalıyor. Şehir içi 10.2 şehir
dışı 6.1 Ortalama da ise 7.6 fabrika değerleri yanında , testimiz boyunca çok az da olsa ortalamının üstünde bir yakıt tüketti.

FİYAT

Mazda 3 1.6 MZR Activamatic Impressive: 55,700 TL.

SONUÇ

Mazda 3 hatchback yeni teknolojisi , göz alıcı ve sportif görüntüsüyle orta sınıfın ve gençlerin gözdesi olacak gibi görünüyor. Sunduğu yeniliklerle göz dolduran Mazda 3’e yollarda çok sık rastlamaya başlayacağız. Okucularıma Mazda 3’ü test etmelerini öneriyorum.

Kazasız ve keyifli sürüşler dilegiyle,
Unutmayalım, Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim..
Hakkı Günerkan