Nissan X-Trail e-Power 4FORCE Platinum Premium 7 Koltuk 4×4 Test ve İzlenimi

Bu haftaki test konuğumuz Nissan X-Trail e-Power 4FORCE, otomotiv sektörü hızlı bir geçiş ile yoluna emin adımlarla devam ediyor. Bir yanda elektrikli araçların varlığı diğer yanda aynı segmentte olan araçların ardı ardına farklı modelleri ile tüketici ile buluşması. Hepsinin ardı sıra gelen araçlar ise elektrikli araçlar. Hepsi birbirinden müthiş ve farklı donanımları ile göz doldurmaya devam ediyor. Aslında şunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki; Tasarım ve teknoloji bir araya gelince ortaya böylesi konforlu ve güzel bir araç çıkıyor. NİSSAN X-TRAİL X-Trail e-Power 4FORCE’de bu tanıma uyuyor.

Aracı denedik, test ettik. Hakikaten yolda gidişi, sürüşü ve yol tutuşu güven veriyor. Özellikle hem sürücüyü yormuyor hem de içinde seyahat eden yolcuları sarsmıyor. Herkes konforlu bir şekilde güzel bir yolculuğu eğlenceli olarak devam ettiriyor. Günün sonunda siz yorulmamış, içinde olan yolcular da bu konfora kavuşmuş oluyor.
NİSSAN X-TRAİL e-Power 4FORCE’yi detaylıca biraz daha bakacak olursak. Şunları söyleyebiliriz.

NİSSAN X-Trail e-Power 4FORCE’de  2 farklı motor seçeneği yanında 5 farklı donanım paketiyle Türkiye’de satışa sunulmuş durumda. Dördüncü nesille karşımıza çıkan Nissan
X-Trail, yeni teknolojisi e-POWER ile harici bir şarj kaynağı gerektirmeden elektrikli sürüşün avantajlarını taşıyor.
Yeni Nissan X-Trail, Juke ve Qashqai’de olduğu gibi markasının yeni nesil imajıyla şekillenirken, ailenin en güçlü görüneni olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni nesille birlikte otomobilin dingil mesafesi korunurken yüksekliği selefine göre 15 mm arttırılmış. Yeni X-Trail’in genişliği 20 mm arttırılırken, toplam uzunluğu 10 mm kısaltılmış.

X-Trail 4×4 versiyonlar da 575 litre, önden çekişlilerdeyse 585 litrelik bagaj hacmine sahip. Otomobilin içerisine geçtiğimizde aydınlık ve ferah bir kabinle karşılaşıyoruz. İçerideki malzeme ve işçilik kalitesinin başarılı seviyede olduğunu gördük. Kokpitte X-Trail için yeni görünen ama markanın diğer modellerinden alıştığımız, ekran, direksiyon ve kumanda elemanlarına yer verilmiş. X-Trail’in dijital gösterge grubu ve multimedya ekranının 12,3 inç boyunda olması rahat izlenmesini sağlıyor. Gösterge grubunun kişiselleştirilebilmesiyle sade ya da detaylı görünüm seçenekleri arasında tercih yapılabiliyor. İç mekanın geniş olmasıyla üçüncü koltuk sırasının da planlanabilmesi sağlanmış.

ŞARJ KABLOSU GEREKTİRMEYEN TEKNOLOJİSİYLE  ELEKTRİĞİN EŞSİZ HALİ

Verimlilik odaklı jeneratör ünitesi ve lityum iyon batarya teknolojisinin hayat verdiği e-POWER, elektriğin gücü ile kesintisiz bir sürüş deneyimi sunmak için yaratıldı. e-POWER; şarj etmeye gerek duymadan özgürce planlanan rotalarda, sessiz ve konforlu bir yolculuğun yanı sıra anlık hızlanma tepkimesi ile keyifli bir sürüşü mümkün kılıyor. e-POWER’ın daha güçlü ve gücü daha stabil şekilde yola aktarabilen dört tekerlekten çekişli versiyonu e-4ORCE, her yol koşulunda elektrikli sürüşü mümkün kılarak geleneksel hibrit motorların ötesinde bir performans sunuyor.

DAHA YUMUŞAK BİR SÜRÜŞ
e-POWER’dan anında, yumuşak hızlanma ve e-4ORCE dört tekerlekten çekiş sisteminin benzersiz kontrolü ile tekerlekleriniz, direksiyon başına geçmenize yardımcı olmak için değişen koşullara ve zorlu araziye uyum sağlayacak. Aile maceranızı her zamankinden daha ileriye götürme zamanı.

 e-Pedal Teknolojisi

Sürüş süresinin %70’inin şehir içinde geçirildiğini düşünerek Nissan, “e-Pedal” olarak adlandırdığı yeni bir sürüş deneyimi geliştirdi. e-Pedal, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve yavaşlayabilmesine olanak tanıyor.

Yeni Nissan X-Trail e-POWER’da yer alan bu donanım, sürücünün ayağını gaz ve fren arasında sık sık hareket ettirdiği dur-kalk şehir içi sürüşün tekrarlayan yükünü ortadan kaldırmak için tasarlandı.

Sistem önce orta konsoldaki düğme ile etkinleştiriliyor ve devreye girdiğinde gaz pedalı her zamanki gibi hızlanmayı sağlıyor. Gaz pedalının bırakılmasından sonra, e-Pedal fren lambalarını yakmaya yetecek kadar 0,2 g kuvvet ile frenliyor ve tam durma yerine yakın “oldukça yavaş” bir hıza indiriyor. Bu da düşük hızda park etme manevralarının mümkün olduğunca yumuşak olmasını sağlıyor. Böylece sürücüler daha rahat ayarlayabildikleri gaz pedalı ile şehir içi sürüşü daha sezgisel ve daha az zorlayıcı bir hale dönüştürerek yolda yumuşak bir şekilde ilerliyorlar.

NE ŞIKLIKTAN NE DE MACERADAN ÖDÜN VERİN
Göz alıcı LED ön farları ve işlevsel hava girişleri ile X-Trail maceracı olduğu kadar teknolojik olduğunu da belli ediyor.

GELİŞMİŞ BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
Yeni X-Trail, sahip olduğu 12,3” yüksek çözünürlüklü dokunmatik dijital ekranı ile navigasyon ve multimedya sistemlerine ulaşımı kolaylaştırıyor. Hayatınızı kolaylaştıran teknolojilere sorunsuz bağlantının tadını çıkarın.

FİYAT: Şu andaki Nissan X-Trail e-Power Tavsiye EdilenFiyatlar

e-4ORCE Skypack 4×4                                         2.063.800

e-4ORCE Platinum Premium 4×4                          2.253.200

e-4ORCE Platinum Premium 7-Koltuk 4×4              2.285.300

3 FARKLI MOTOR SEÇENEĞİ
Yeni X-Trail’in üç motor seçeneği da elektriklenmiş durumda. 1.5 VC-Turbo 12V hafif hibrit 163 HP motor önden çekiş ve Xtronic şanzımanla sunulurken, e-POWER 150 kW önden çekişli, e-POWER e-4ORCE 4×4 150 kW + 100 kW ile üç farklı seçeneğe sahip.

Bu üç seçenekte de görev yapan 1,5 litrelik içten yanmalı motorun değişken oranlı sıkıştırmaya teknolojisiyle verimliliği arttırılmış. Türkiye’de ise 1.5 VC-Turbo önden çekişli ve e-4ORCE 4×4 versiyonları sunuluyor. Yakıt tüketimine büyük katkıda bulunan teknolojileri ile Yeni Nissan x-Trail ile bir depo ile yaklaşık 1000 km yapabiliyorsunuz. Uzun yolda sakin ve elektrik motoruyla ortalama yakıt tüketimi 4 litre olarak gerçekleşti. Biz test sürecimizde aşağıda gördüğünüz 3.5 litreyi yakaladık.

GÜVENLİK & TEKNOLOJİ

Yeni Nissan X-Trail güvenlik ve Teknolojileri: Araç İçi Acil Çağrı Sistemi (E-call), ABS, EBD & ESP, Yokuş Kalkış Sistemi, Sürücü ve Yolcu Hava Yastığı, Yan ve Perde Hava Yastıkları, Geri Görüş Kamerası, Park Sensörü (Ön ve Arka, Elektrikli Park Freni, Lastik Tamir Kiti, Hız Limitleme Sistemi, PRO-PILOT Asistanı (Akıllı Hız Sabitleme Sistemi + Akıllı Şerit Takip Asistanı), BANDAI NAMCO™ Imzalı Uyarı Sesleri, Aktif Gürültü Önleyici, Geri Gidiş Uyarı Sesi

DAB & Radyo, Apple CarPlay®, Kablosuz Apple CarPlay®, Android Auto™, Kablosuz Akıllı Telefon Şarj, Bluetooth, A Tipi USB Bağlantısı (Ön ve Arka),C Tipi USB Bağlantısı (On ve Arka), Çok Fonskiyonlu Direksiyon Simidi, Bose® Premium Ses Sistemi 10 Hoparlör, 10,8″ Ön Cama Yansıtmalı Renkli Bilgi Ekranı (Head-up), Navigasyon, 12,3″ Dokunmatik Ekran

ELEKTRİKLİ MOTOR GÜCÜNÜ BATARYALARDAN ALIYOR
Nissan kendi müşteri kitlesinin henüz kablo ile şarj edilebilen otomobillere yakın hissetmediğini ancak elektrikli otomobilin akıcı sürüş hissini de kullanmak istediklerini belirtiyor. Bu konuda Nissan’ın çözümü ise e-POWER teknolojisi. Bu sistemde tekerlekleri döndürme görevi elektrikli motorun. Elektrikli motor gücünü bataryalardan alıyor. Bataryaları şarj etme görevi ise jeneratör olarak çalışan 1,5 litrelik turbo benzinli motorun. Öndeki elektrikli motor 150 kW güç üretirken, istenilirse 4×4 çekiş işin arkada 100 kW’lik elektrik motoru olan seçenek de üretiliyor. Çift motorlu seçenekte de her iki elektrikli motor rejeneratif enerji elde etme görevlerini de üstleniyor.

SONUÇ: KONFOR BEKLENTİLERİNİ FAZLASIYLA KARŞILIYOR

Sürüş konusunda da konfor beklentilerini fazlasıyla karşılayabilen X-Trail’in, direksiyon yönlendirme hassasiyeti ile süspansiyon sisteminin sönümleme yeteneği konforu destekliyor. Zaman zaman rotamızdaki otoyol sürüş koşullarında ve hızlı dönüşlerin olduğu orman yollarında da beklenen sürüş güvenliğini karşılayan X-Trail, “tok” bir sürüş tecrübesi yaşatıyor. Dört tekerlekten çekiş sisteminin otoyol ve virajlı orman rotasında verdiği güven kadar arazi kabiliyetinin sınırlarını görmemiz için hazırlanan off-road parkurunda da X-Trail e-POWER e-4ORCE ile buluştuk. Bu bölümü de kesintisiz ve akıcı şekilde aşabilen otomobilin dikkat çekici bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Yeni Nissan X-Trail’i Nissan bayilerinde test edebilirsiniz.

DONANIMIN İÇERİKLERİ

19″ Alaşımlı Jantlar

BOSE® Premium Ses Sistemi

10,8” Ön Cama Yansıtmalı Renkli Bilgi Ekranı (Head-up)

Sürüş Modları (D-Mode: Eco/Standart/Sport/Off-Road/Snow

Nappa Deri Koltuklar ve Isıtmalı Ön ve Arka Koltuklar

Elektrikli Bagaj Kapağı

Yazar, test editörü: Ahmet Faruk Koyuncu

Twitter; @afarukkoyuncu

İnstagram; @ahmetfarukkoyuncu