Otokoç Otomotiv’in Genel Müdürü Görgün Özdemir: “Türkiye’nin Mega Otomotiv ve Lider Araç Kiralama Şirketiyiz”

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir ile yaptığımız röportajda sektöre dair değerlendirmelerini aldık. Ayrıca Otokoç Otomotiv’in bu sektördeki 90 yıllık kuruluş hikayesini ve çalışma şeklini bize anlattılar. Bu güzel röportajı siz okuyucularımla paylaşıyorum.

Koç Holding bünyesine ne zaman dahil oldunuz? Biraz kendinizden bahseder misiniz? Kişisel hayatınızda size motivasyon sağlayan şeyler nelerdir? Kardeşiniz Tayfun Özdemir ile birlikte fotoğraf sergisi açmışsınız, farklı ülkeler ve konularda önümüzdeki dönemde bir sergi olacak mı?

 Çalışma hayatıma ilk Koç Grubu’nda başladım. Başladığım günden bugüne de hep Koç Grubu’nda yer aldım. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde MBA eğitimimi tamamladım. Bu süreçte gördüğüm ilan ile Koç Holding’e başvurdum ve kabul edildim. 8 yıl boyunca mali işler koordinatörlüğünde çalıştıktan sonra 2000 yılında Otokoç Otomotiv mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevine getirildim. 2009 yılından beri de Otokoç Otomotiv’in Genel Müdürü olarak görevime devam ediyorum.

Fotoğrafçılığa Türkiye’nin ilk profesyonellerinden Can Kıraç’tan etkilenerek 1991’de başladım. Fotoğrafın gücünü hayatın kendisinden aldığını, yaşamı, kültürleri, insanları, dramı, acıyı mutluluğu tanımanın ve belgelemenin en iyi ancak en zor yolu olduğunu fark ettim. Böylece fotoğraf hayatım da tutkuya dönüştü. Profesyonel yaşamda çalışıyoruz, başka bir dünyamız var. Fotoğraf çekmek bana başka yaşamları getiriyor. Başka bir pencere açıyor, hayatın tam içinde oluyorsunuz. Çok keyif alıyorum. En son kardeşim Tayfun Özdemir ile birlikte Hindistan’a gitmiş ve çektiğimiz fotoğrafları “Doğu’nun Gizemli Dengesi“ adını verdiğimiz sergimizde fotoğraf severlerle buluşturmuştuk. Fotoğraf çekmek üzere ilk olarak Kenya’ya gitmiştim. Sonra Küba, Hindistan ve Güney Afrika’ya gittim. Modern hayattan farklı olduğu için buralarda çektiğiniz fotoğrafları paylaşmak istiyorsunuz. Hikayesi olan yerleri paylaşmak istiyorum. Bundan sonra hedefim Mynmar, Doğu Kamboçya, Laos ve Vietnam ve Nepal’a giderek çekeceğim kareleri paylaşmak olacak.

Ülkemizin güzide sanayi kuruluşlarından Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren Otokoç Otomotiv hakkında bilgi verir misiniz? Otokoç Otomotiv’in faaliyet alanları nelerdir ve bünyesinde hangi markaları barındırıyor? Bünyenizde faaliyet gösteren şirketlerin 2017 performanslarını değerlendirir misiniz? (Otomotiv perakende alanında, araç kiralama alanı, 2. El ve sigorta alanları ile ilgili)

 Bu sene 90. Yılını kutlamaya hazırlanan Global 100 Endeksi’nde Türkiye otomotiv sektörünün birincisi olan Otokoç Otomotiv olarak, Koç Holding’in otomotiv operasyonlarının perakende ve araç kiralama hizmetlerinin sunulduğu, Türkiye’nin mega otomotiv ve lider araç kiralama şirketiyiz. Müşterilerimize otomotivle ilgili tüm çözümleri entegre olarak tek çatı altında sağlıyoruz. Diğer bir ifade ile, yeni ve ikinci el araç satışı, satış sonrası, toptan yedek parça ve aksesuar satışı, sigorta, finansman, araç koruma hizmetleri, günlük kiralama, operasyonel kiralama ve saatlik kiralama (araç paylaşımı) hizmetlerini sunuyoruz.

Otokoç Otomotiv olarak otomotiv perakendeciliğinde Otokoç, Birmot ve Otokoç Sigorta markaları ile, araç kiralamada da Avis, Avis Filo, Budget ve Zipcar markalarıyla hizmet veriyoruz. Otokoç’ta Ford binek, hafif ticari ve Ford Trucks ile birlikte Volvo markası mevcut. Birmot’ta da Fiat, Alfa Romeo ve Jeep markaları için hizmet sunuyoruz. Türkiye’de satılan toplam Ford ve Fiat markalarının üçte birinin satışını biz gerçekleştiriyoruz. Alfa Romeo ve Jeep’te %41 civarında bir marka payımız var. Ford Trucks’ta ise payımız %30’larda. 2017 yılında 76 bini sıfır, 26 bin adet 2. el olmak üzere toplamda 102 bin adet araç satışı gerçekleştirdik. Ayrıca 127 bin 500 trafik sigortası ve finansman ürünü sunduk.

Araç kiralama tarafında,  Avis, Budget ve Zipcar marka ve organizasyonları ile müşterilerimizin 1 saatten 47 aya kadar tüm kiralama ve araç paylaşım ihtiyaçlarına çözüm sunuyoruz.

2017 yılında kısa dönem araç kiralamada 44 yıllık deneyimiyle hizmet veren Avis sektörün yüzde 36 pazar payına sahip olarak birinci sırada ve 11 yıldır bünyemizde olan Budget ile yüzde 21 pazar payına sahip olarak ikinci sırada yer aldık. Ayrıca dünyada ilk defa lisansiyesini Otokoç Otomotiv olarak bizim aldığımız saatlik araç paylaşım sistemi Zipcar 171 adetlik araç parkı, 70 lokasyon ve 5.500 aktif üyesiyle hızla büyümeye devam ediyor.

Otokoç Otomotiv olarak bünyenizdeki şirketlerin 2018 yılı pazar payı hedefleri nelerdir? 2018 yılında tüketiciler için ne gibi yenilikler hazırladınız? Uzun dönem kısa dönem araç kiralamalarında müşteri odaklı çalışmalarınız, kampanyalarınız olacak mı?

2018 yılında 76 bin 500 adeti sıfır, 26 bin 500 adeti ikinci el olmak üzere toplamda 103 bin adet araç satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.  Araç kiralama tarafında kısa, uzun dönemli ve yurtdışı olmak üzere araç parkurumuzu 62 bin adete çıkarmayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin en köklü şirketlerinden biri olarak bu yıl 90.yaşımızı kutlamaya hazırlanıyoruz. Sürekli yenilenerek daima genç kalmayı hedefliyoruz. Otokoç Otomotiv olarak sektörde değişime liderlik ediyoruz. Dünyadaki teknolojik gelişmeler doğrultusunda yaşamımız her gün giderek daha mobil, daha işlevsel ve akıllı olma yolunda ilerliyor. Mükemmel müşteri memnuniyetine yaptığımız yatırımlar sonrası hem kendi içimizde hem de müşterilerimizle buluştuğumuz platformlarda “Dijital Dönüşüm” ve “İnovasyon Yönetimi” sürecimizi hayata geçirdik. 90.yaşımıza girerken misyonumuzu da bu doğrultuda güncelledik. Ulaşım çözümlerinin (mobilitenin) tüm katmanlarında müşterilerimizin küresel yol arkadaşı olmak istiyoruz. Tüm ürün ve hizmet gamımızı ve ayrıca uctan uca mobilite sağlayan unsurları çok yakın bir gelecekte online olarak satmayı hedefliyoruz. Bu hedef için yalnızca ülkemizdeki değil yurtdışı operasyonlarımızı da genişletiyor, yeni pazarlara ve iş modellerine yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Araç kiralama tarafında Avis, Avis Filo ve Budget olarak en yeni model ve marka yelpazesi, en geniş araç parkı, müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun filo yapısı ve yönetim sistemleri ile hizmet sunuyoruz. Gerek operasyonlarda mükemmellik, gerek araçlarımızın yeniliği ve bakımlarının düzenli olarak yapılıyor olması, gerekse yaygın ofis ağımızla sektörde müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi alanında rekabetin çok önünde yer alıyoruz. Filomuzda en ekonomikten lüks segmente birçok marka ve modele ait araç bulunuyor.

Mobilite ve dijitalleşme süreci ile hem çalışanlarımızın hizmet akış ve hızını artırarak verim sağladık, hem de mükemmel müşteri deneyimi yaratmayı hedefledik. Avis ve Budget ile seyahat eden müşterilerimiz için birçok özelliği barındıran mobil uygulamalarımız Avis Türkiye ve Budget Türkiye aplikasyonlarını yayına aldık. Kısa dönemli kiralayıcılara araç rezervasyonu ve fiyat teklifi alma gibi pratik çözümler sunarken, uzun dönemli araç kiralayanların ise; araç bakımı, hasar ihbarı, çekici, lastik, geçici araç tahsisi, ogs/hgs talebi, araç onarımı ve parça temini konularındaki her türlü talebine cevap veriyoruz. Mobil uygulamalarımız, App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz indirilebiliyor. Ayrıca Avis ve Budget internet sitelerini yenileyerek hizmete sunduk. Yeni internet sitelerimiz, değişen tasarımı ile kullanıcı dostu bir iletişim ve rezervasyon imkânı sunuyor; gerekli bilgiler, kiralama koşulları, ofisler ve rezervasyon değişikliği/iptali gibi bilgilere de anında erişim sağlıyor.

Ülkemize gelen turist sayısı ve dönemsel talepleri de dikkate alıyoruz. Gastronomi, doğa ve kültür turizminin artması ve Arap ülkelerinin ülkemize olan ilgisi nedeniyle biz de bu bölgelerdeki talep ve ihtiyaçlara yönelik olarak araç parkımızı ve kampanyalarımızı yapılandırıyoruz.

Rezervasyon ve ödemelerini www.avis.com.tr adresinden online yapan müşterilerimize yüzde 40 indirim uygulamamız ile bütçelerine katkı ve ödemelerinde kolaylık sağlıyoruz. Ayrıca mükemmel müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımız gereğince müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bebek koltuğu, navigasyon ve mobil internet modemini ek hizmet olarak sağlıyoruz.

Müşterilerimiz için değişen ihtiyaçlara göre yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye devam ediyoruz. Zorlu kış koşullarına paralel olarak müşterilerimizin daha güvenli seyahat edebilmeleri için kış lastiği uygulamasını devreye almıştık. Özellikle mevsimin daha sert geçtiği bölgelerde olmak üzere filomuzdaki araçların lastiklerini büyük ölçüde kış lastiği ile yeniledik.

Bununla birlikte müşterilerimize günlük kullanımlarında ve havaalanı ulaşımında alternatif oluşturmak üzere pratik bir çözüm sunuyoruz. Başlattığımız hem şoförlü araç hem de transfer hizmetlerini de bünyemize katarak müşterilerimizin mobilite deneyimini en yükseğe taşımayı hedefliyoruz. Onların şehir içi ulaşımlarındaki konfor ihtiyaçlarını düşünerek havalimanı ya da diledikleri adrese en rahat ve konforlu şekilde ulaşmaları için şimdilik Ankara, Bodrum, İstanbul ve İzmir’de başlattığımız uygulamamızdan bütün müşterilerimizin memnun kalacağını düşünüyoruz. Lüks segmentten ekonomik segmente birçok araç seçeneği sunan hizmetler hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak üzere müşterilerimiz bize www.avis.com.tr ve https://soforlukiralama.avis.com.tr adreslerinden ulaşabilir.

Avis olarak çok yakın zamanda İSPARK ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde müşterilerimize yeni bir hizmetimiz olan  “ Yol Arkadaşı Paketi” ni sunduk.  İşbirliğimiz ile paketimizi tercih eden müşterilerimize İstanbul’da gerçekleştirdikleri kiralamalarda günlük sınırsız ücretsiz otopark ayrıcalığı sunuyoruz.  Avis kullanıcıları tüm İSPARK otoparklarından yalnızca plakalarını söyleyerek ücretsiz yararlanabiliyor. Avis olarak müşteri odaklı hizmet anlayışımızın yeni bir yansıması olan Yol Arkadaşı Paketi ile yoğun İstanbul trafiğinde otoparkları daha kolay bulma ve kısa zamanda parklanma sağlayarak müşterilerimizin yaşadığı trafik stresinin etkilerini azaltmayı amaçlıyoruz.

Müşterilerimizin değişen ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürün, kampanya ve hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz.

Yurt dışı yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? 2018 yılında yurtdışında farklı ülkelerde yatırımlarınız olacak mı?

 Otokoç Otomotiv olarak Avis ve Budget markalarımızla yurtdışında faaliyet gösteriyoruz. Yurt dışındaki ilk faaliyetimize 1997 yılında Azerbaycan ile başladık. Daha sonra büyüme stratejimiz doğrultusunda 2012’de K.Irak, 2014’te Kazakistan ve 2015’te Macaristan’da, yine 2015 yılında da Gürcistan ve K.Kıbrıs yatırımlarını faaliyete geçirdik.  Yurt dışı yatırımlarımızı Budget markamız ile Ukrayna’ya da taşıdık. Ukrayna yatırımımız ile yurtdışındaki ofis sayımız 20’ye ulaştı.

Otokoç Otomotiv olarak ulaşımda en yenilikçi çözümlerle herkesin küresel yol arkadaşı olma yolunda emin adımlarla ilerleyerek büyümemize devam ediyoruz. Bu vizyonumuzdan hareketle çok kısa bir zaman önce, geçtiğimiz Mart ayında Otokoç Otomotiv ve Avis Budget Grup olarak Yunanistan’ın en büyük araç kiralama şirketlerinden bir olan Olympic Commercial and Tourism Enterprise’ı satın aldık. Olympic şirketi Yunanistan’da hem günlük kiralama, hem de uzun dönemli kiralama işinde sağladığı yüksek müşteri memnuniyetiyle pazarın öncüsü konumunda. Ayrıca kaliteli ve donanımlı insan kaynağı ve 40 yılı aşkın araç kiralama tecrübesiyle pazarda çok önemli bir konumda. ABG ise küresel ve teknolojik yatırımlarıyla uçtan uca mobilite sağlama vizyonuyla dünyanın 180 ülkesinde hizmet sunuyor. Bizler de bu ekonomik gelişmenin bir parçası olarak yatırımımızı Yunanistan’a yönlendirmeyi tercih ettik. Bu satın almayla Türkiye ile birlikte 9 ülkede 80 bin araç filosuna ulaştık.

Yurt dışında büyüme stratejimiz kapsamında son yıllarda hızlı bir büyüme dönemi geçirdik. Son sekiz yılda her yıl yeni bir ülkede faaliyet göstermeye başladık. Otokoç Otomotiv olarak şu anda 9 ülkede 300’den fazla lokasyonda 3.500 çalışanımızla faaliyet gösteriyoruz. Bundan sonraki yıllarda da yurt içi ve yurt dışında gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlarla ulaşım çözümleri sunmaya devam edeceğiz.

 Otomotiv perakendeciliği ve araç kiralama sektöründeki faaliyet alanlarınız ile ilgili 2020 hedefleriniz var mı? Biz tüketicileri önümüzdeki yıllarda neler bekliyor?

Türkiye’de otomotiv sektörünün tarihi 1928 yılında Otokoç Otomotiv’in kurulması ile başlıyor.  Sektörün kurucusu ve lideri olarak sektördeki değişime de liderlik ediyor ve geleceğe yatırım yapıyoruz. Dijital Dönüşüm, CRM, İnovasyon ve Hizmette Mükemmellik çalışmalarımız devam ediyor. Günümüzde çok hızlı ilerleyen teknoloji, değişimi de beraberinde getiriyor. Araçlar elektronik ve bilişimle akıllanıyor. Gelecek, aksamı ve dolayısıyla hasar servis ihtiyacı olmayan elektrikli, otonom ve birbiriyle iletişim kurabilen araçların olacak. Bununla birlikte dünyada artık sahip olmak yerine, kiralamak daha geçerli bir kullanım yöntemi olarak kabul ediliyor. Otomobil kullanımında kiralamak da yetmiyor, insanlar otomobili paylaşmak istiyor. Dünya üzerinde araç satışları ve kiralama, yerini çok hızlı araç paylaşımına bırakıyor. Zipcar bu konuda bizim geleceğimiz. Biz de dijital dönüşüm projelerimizle Otokoç Otomotiv olarak kendimizi geleceğe hazırlıyor, sektörlerimizin geleceğini hazırlıyoruz.

Bu anlamda Otokoç Otomotiv’in inovasyon kültürünü şirketin her kademesinde ve hizmetin her aşamasında odak noktası haline getirdik. Otokoç Otomotiv olarak elde ettiğimiz yüksek müşteri memnuniyetini bu bakış açısına borçluyuz. Tüm markalarımızla aldığımız kıymetli ödüller bu çabalarımızın gurur verici bir teyidi.

Yakın gelecekte otonom araçların piyasaya çıkması ile birlikte kullanıcıların yaşamında sürücüsüz otomobiller daha fazla önem kazanmaya başlayacak diyebiliriz. Bununla birlikte otonom araçları sadece kendi araçları ile seyahat etmek isteyen tüketiciler sahip olma yoluna giderken birçok araç sahibi de kullanmadıkları dönemlerde araçlarını paylaşıma sokacak sistemlere entegre olabilecekler. Araç sahibi olmak istemeyenler için ise farklı araç kullanım ve paylaşım modelleri ortaya çıkacaktır. Halen devam etmekte olan uzun dönem, kısa dönem ve ihtiyaca göre saatlik araç kiralama konseptinin öneminin daha da artacağını söyleyebiliriz.

Geçen yıl Türkiye’de toplamda 956.194 adet araç satışı gerçekleşti. 2018 satışları için bir öngörünüz var mı?

 Bundan önceki senelerde olduğu gibi, 2018 yılında da otomotiv sektörünün durumunu yurt içi ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler belirleyecektir. Otokoç Otomotiv olarak 2018 yılında bir önceki yıl paralelinde araç satışına ulaşılmasını bekliyoruz.