Peugeot 308 Active e-HDI 1.6 112 HP Testi: Her Yönüyle Cazibe Kaynağı.

Peugeot 308 Active e-HDI 1.6 112 HP Testi: Her Yönüyle Cazibe Kaynağı.

308’e GENEL BAKIŞ
Otoruyasi ekibimiz tarafından sizler için test etme imkanı bulduğumuz Yeni Peugeot 308’in yenilenen yüzünü tanımaya çalışacağız. Son dönemde Peugeot 206+, Peugeot 3008, Peugeot 5008 ,Peugeot 508 ile devam eden yükselişine Peugeot 308 e-HDI teknolojisiyle birleştirip yeni 308’i makyajlayarak hızlı bir yükselişe imza attı.

 Peugeot, bu sınıftaki rakipleriyle arasını bir hayli aşmış görünüyor. Yenilen 308 hatchback sportif yapısıyla da ön plana çıkacağından şüphem yok.

308 e-HDI TASARIM
İlk bakışta yeni 308’e makyaj iyi gelmiş görünüyor. Yeni yüzüyle 308, markanın geleceğine de ışık tutuyor. Rakiplerine göre en az hava sürtünme katsayısı ve en düşük yakıt ekonomisiyle ön plana çıkması planlanarak üretilen Peugeot 308 bunu başarmış görünüyor. SR1 konsept aracın ön bölümüne entegre edilen Ledler, viraj yönlendirmeli farları ile sürücülerin gözdesi olmaya aday. Standart görünümünü bir adım önüne taşımayı başarmış. Akılcı bir tasarım kullanılarak üretilen yeni 308’in yeniden elden geçirilen motor kaputu, ön ızgaranın genişliği, tamponun kenarına dizayn edilmiş gündüz farları, arka kısmındaki yenilenen tamponu, ön görünüşteki sadelik ve sportifliğe katkı sağlanmış. Peugeot 308 agresif, dinamik ve sportif görüntüsüyle Türk sürücülerin gözdesi olmayı başaracağından eminim.

308 e-HDI İÇ MEKAN
Peugeot 308’in iç mekanına geçtiğimizde ise ferah ve geniş bir mekanla karşılaşıyorsunuz. İç mekanı bu kadar ferah yapıya kavuşturan ise önden arkaya kadar uzanan panoramik cam tavan. Üç kollu olarak tasarlanan klasik peugeot direksiyon simidini sürüş pozisyonuna göre ayarlayabiliyorsunuz. İç mekanda kullanılan malzeme ve titiz işçilik ilk göze çarpan unsurlar oluyor. Göstergelerin etrafındaki parlak krom parçalar hemen göze çarpıyor. Kullanılan plastik malzemenin yumuşak yapısı, dijital çift bölmeli havalandırma, müzik sistemi ve en önemlisi yolculuk esnasında kullanılacak olan kullanım alanları çok şık ve rahat kullanım imkanı sunuyor.

 Arka koltuklar ise gayet geniş tasarlanmış, yolculuk edenler için baş diz mesafesi gayet iyi, ayrıca panoramik cam tavan ile de arkada yolculuk edenler için yolculuk etmek keyifli bir hale geliyor. Yolculuk esnasında keyifle yan camlardan ve panoramik camdan çevrenizi seyrederek gidebiliyorsunuz. 308’in iç tasarımı bu görüntüsüyle çok zengin görünüyor. Peugeot bir hatchback otomobilde kullanılan en büyük panoramik tavanı 308’de kullanarak bir ilke imza atmış. Otomatik versiyonlu aracımızı test ettiğimiz günlerde biz çok keyif aldık. Sürücü, kullanım esnasında geniş görüş alanı, tüm kullanım düğmelerinin elinin altında olması, hiçbir kör noktanın bulunmaması sebebiyle çok rahat bir sürüş gerçekleştiriyor. Ayrıca otomatik versiyonlu aracı triptronik olarak da kullanabiliyorsunuz. Direksiyonun arkasındaki kulakçıklar otomobili kolay ve rahat bir şekilde kullanım imkanı sunuyor.

 Peugeot 308 sınıfının en geniş iç mekanına sahip otomobil. Bu yönüyle de 308 ön plana çıkmayı başarmış. Gerek sürücüye gerek yolculara geniş iç hacmi ve ferah yapısıyla unutamayacakları yolculuklar yaşatmaya hazır. Okuyucularıma hemen 308’i test etmelerini öneriyorum. En yakın Peugeot bayilerinde 308 sizi bekliyor.
308 PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ


Yeni 308, 1.6 HDI motor ve 112 hp’lik gücüyle sürücüsüne verdigi üstün performansı ile ön plana çıkıyor. 308’in Elekro-Hidrolik direksiyonu sayesinde direksiyon hassasiyeti ve aracın kontrolu en üst seviyeye çıkartılmış. Ön şasinin alçak olması geniş profillerin kullanılması 308’in yol tutuşundaki en önemli etkenlerden biri. Ayrıca yeni tasarlanan gövde yapısının kinetik olması ve hava ile sürtünme katsayısının en aza düşürülmesiyle güvenli ve ekonomik sürüş keyfi yaşıyorsunuz. Peugeot 308 de kullanılan geniş boyutlu fren diskleri sayesinde de segmentinde en iyi frenleme performasına sahip otomobil. Ayrıca kullanıcıya sunduğu e-HDI mikro hibrit teknolojisi yani Start&Stop sistemiyle şehir içi yakıt tüketiminde %15’e varan yakıt tasarrufu ile ekonominize katkıda bulunuyor. Mikro hibrit alternatör kontrol sistemini kullanarak fren esnasındaki enerjiyi absorbe ederek, motor tekrar çalıştığı zaman bu enerjiyi tekrar kullanıyor. Bu sistem 308’de başarıyla uygulanmış.

Bu sayede emisyon degerleri de en aza düşürülmüş. Aracı kullanmaya başladığınız zaman otomatik vites geçişleri biraz geç devreye giriyor, vites geçişlerini hissettiriyor, bunu da bu kadar teknolojiyi üzerinde barındıran bir otomobil için eksi puan olarak yazıyorum. Kullanım esnasında bu eksikliği daha az hissetmek için triptronik kullanıma geçtim, triptronik kullanım da vites geçişleri daha iyi çalıştığına şahit oldum. Sürücülere bu araçta triptronik olarak kullanmalarını öneriyorum. Gerek otomatik kullanım gerek ise triptronik kullanımda belirli hıza ulaştığınızda 308’in atak ve performansını yakalıyorsunuz. 308 sürüş zevkinizden sizi mahrum bırakmıyor. Yakıt değerleri ise Şehir içi:4.4 Şehir dışı:3.7 Ortalama: 4.0 değerler verilmiş, 308’i test ettiğimiz sürede bize verilen bu değerleri hemen hemen elde ettik. Bu değerlerle de 308 benden tam not almayı başardı.
PEUGEOT 308 GÜVENLİK
Peguet 308, 2009’da Euro NCAP* testlerinde yetişkin araç yolcularının korunması kategorisinde ulaşılabilecek en yüksek dereceyi alarak “mükemmellik” seviyesini temsil eden 5 yıldıza layık görülmüş. Ayrıca 308’de standart olarak sunulan ESP,ABS,EBD,AFU(acil fren destek sistemi) bulunmaktadır. Manuel vites seçeneğinde ise ayrıca Hill Holder (yokuş yardım sistemi) yer almaktadır. Bunlara ilave olarak çarpışma şoku darbe emiciler ve çarpışma anında motor kabin içerisine girmeyecek şekilde dizayn edilmiş. Tüm bu sistemler Peugeot’un yolcuların güvenle seyahat edebilmesi için geliştirdiği en son teknoloji ürünleridir.
Peugeot308 Fiyatı: 52,920 TL
SONUÇ OLARAK, 308 dinamik ve sport yapısıyla standart bir hatchback dizel otomatik kullanımlı otomobil. Test ettiğimiz süre içerisinde geniş ve ferah iç mekanı, kullanım kolaylığı, yol tutuşu ve güvenliği ile benden tam not aldı. Ayrıca Start&Stop sistemiyle de yakıt ekonomisine hiç de azımsanmayacak katkıda bulunuyor. Bir otomobilde bu segmentte aradığınız her şeyi 308 size sunuyor. Sizlere tavsiyem 308’i test etmeniz, o zaman bana bu konuda hak vereceksiniz.
Keyifli ve Kazasız Sürüşler Diliyorum.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Yakıt Türü Dizel
Şanzıman Tipi Otomatik Vites
Vites Sayısı 6 ileri
Şehir İçi Tüketim 4.4 lt
Şehir Dışı Tüketim 3.7 lt
Ortalama Tüketim 4.0 lt
Km Başı Tüketim 15 Krş
Maksimum Hız 190 km
0-100 Km Hızlanma 11.4 sn
Yıllık Vergisi 768 TL
Silindir Hacmi 1560 cc
Beygir Gücü 112 hp
Maksimum Tork 270 nm
Karoser Tipi Hatchback
Uzunluk 4276 mm
Genişlik 1815 mm
Yükseklik 1498 mm
Boş Ağırlık 1318 kg
Bagaj Hacmi 430 lt
Yakıt Deposu 60 lt
Garanti Süresi 2 Yıl