Range Rover Evoque Coupe; Yenilikçi, Heyecan Verici, İddialı Tasarım..

Range Rover Evoque Coupe  2.0 Benzinli Turbo Motor 240 HP Testi..

Otomobil Rüyası olarak daha önce test etmiş olduğumuz Range Rover Evoque ‘nin Coupe’sini bu hafta sizlere tanıtmaya çalışacağım. Test edeceğimiz Range Rover Evoque Coupe 3 kapılı, benzinli bir Crossover. Yine Range Rover ruhunu taşıyan cazibe kaynağı sportif SUV.

Evoque Coupe  Tasarım

Evoque Coupe’ye  dışardan baktığınızda nefes kesici modern bir tasarıma sahip bir Crossover. Akıcı ve akılcı tasarımı insana heyecan veriyor. Sportif yapısı gereği çok ilgi çekici bir model , önden arkaya doğru uzanan far grubu ve dikiz aynalarının altına yerleştirilmiş hava girişleriyle daha sportif hava kazandırılmış, Coupe olması sebebiyle arkaya doğru daralan camlar arkadaki tasarımla birleştirilince araca bir bütünlük kazandırılmış ve  akıcı bir tasarıma sahip olmuş. Sportif modeller her zaman ilgi çekici olmuştur. Range Rover Coupe’de ise bu ilgi tasarımıyla ön plana çıkarılmış. Ülkemizdeki genç kesim ve kendini genç hisseden herkesin tercih edeceği bir Premium Crossover.  Test sürecimiz  içerisinde tüm gözler aracın üzerindeydi, hatta yolda yan camı açtırıp ısrarla fiyatını soran, performansını soran birkaç kişi oldu.

 Evoque Coupe Konfor ve İç Görünüm

Range Rover Evoque gibi Coupe’de de aracın ilk kapısını açtığınız da  sizi çok ferah bir iç mekan karşılıyor. Deri koltuklar Coupe’ye ayrı bir hava katmış içerideki bu ferah görüntü panoramik cam tavan ile Evoque Coupe’yi ön plana çıkarıyor. Yolculuk esnasında arka koltuktaki yolcular tam bir Coupe keyfini yaşayacaklarından eminim. Evoque Coupe’deki kullanılan malzeme çok kaliteli ve çekici bir hava katılmış. Deri gerçek deri döşeme ve özenli bir işçilikle yapılmış, gerçek ahşap parçalar ve metal kaplamalarla Range Rover ruhu tam anlamıyla yansıtılmış.

Yine aracı uzaktan kumanda ile açıp Start düğmesine basarak çalıştırıyorsunuz. En ilginç tasarım ve görsellik  ise uzaktan kumandaya bastığınızda yere yansıyan Range Rover silüeti, aracı çalıştırdığınız zaman ise hemen kalk gidelim ben hazırım diyen Drive Select döner vites kutusu, ayrıca ruh halinize göre Evoque Coupe içerisindeki Led iç aydınlatma. İç aydınlatma ile ayrı bir ferahlık katılmış. Müzik sistemi çok kaliteli, sürüş esnasında keyfinize keyif katıyor. Sürücü koltuğu çok rahat birkaç sürüş pozisyonuna göre ayar yapabiliyorsunuz.

 Direksiyon üzerinde bulunan”Ralli Tarzı” Paddle Shift kontrolleri, istediğiniz zaman vitesi manuel olarak değiştirmenize imkan sunuyor. Direksiyon simidi çok fonksiyonel, sürüş esnasında bir çok şeyi buradan ayarlayabiliyorsunuz. Orta konsol de bulunan 8 inçlik dokunmatik ekran ile de araçta istediğiniz bilgiye kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor. Evoque Coupe’ nin diğer gelişmiş arazi sürüş programlarına da sahip. Bu sürüş programlarına kolay bir ulaşım sağlanmış ve kullanım için hemen vites yuvarlağının arka kısmındaki yol, hava şartlarına göre ayar yapabiliyorsunuz, hangi modu seçerseniz Evoque o karaktere hemen uyum sağlıyor.

 Geri vitese attığınızda ise dikiz aynasında ki geri görüş kamerasıyla çok rahat ve pratik bir şekilde istediğiniz yere park etme imkanı bulabiliyorsunuz. Range Rover Coupe size sürüş esnasında rahatlık ve konfor adına her detayı düşünülerek yapılmış Crossover. Test sürecinde ben Evoque Coupe’yi kullanmaktan çok keyif aldım ve benden Coupe tam not aldı.

 Evoque Coupe Güvenlik

Range Rover Evoque Coupe  girdiği EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız almayı başarmış bir CROSSOVER. Bunlara ilaveten elektronik park sistemi, ABS,EBA,EBD, Sürücü-Yolcu Hava Yastıkları, Sürücü Diz,Ön,Yan,Kafa,Arka Kafa Hava Yastığı gibi güvenlik elemanları standart olarak sunuluyor.

Evoque Coupe  Performans ve Yakıt Ekonomisi

Range Rover Coupe Driver Select özelliğine sahip altı ileri vitesli otomatik şanzımanlı bir Crossover. Bu sistem Coupe’nin  en iyi yakıt ekonomisine sahip olmasını sağlamış. Aracımız 2.0 lt’lik 240 HP gücünde 340 Nm tork üretiyor. Çok dinamik ve hareketli bir sürüş yapabiliyorsunuz. Sürüş esnasında hızlı ve vites geçişlerini hiç hissetmiyorsunuz. Drive Select özelliği araca yakıt ekonominize katkı sağlıyor. Ayrıca Start/Stop özelliği ile de sıkışık şehir trafiğinde sizi düşünüyor.  Sport  modunu seçtiğinizde ise daha dinamik ve hızlı bir sürüş keyfi yaşıyorsunuz. Bu modu (Sport)seçtiğinizde ise iç mekan kırmızıya dönüyor ve sürüş keyfinin doruklarına çıkabiliyorsunuz. Coupe Şehir içi 11,9 lt Şehir Dışı 6,9 lt Ortalama ise 11,9 lt yakıt tüketiyor. Test aracımızı kullandığımız süreç içerisinde yukarıda verilen yakıt değerlerini hemen hemen yakaladık diyebilirim.

  Sonuç Olarak

Range Rover Evoque Coupe nefes kesici  modern tasarımı, dinamik sürüş ve etkileyici gelişmiş teknolojisi, motor performansıyla, bugüne kadarki Range Roverler arasındaki en düşük yakıt ekonomisiyle sürücülerini etkisi altında bırakacak kompak bir Crossover. Range Rover Evoque Coupe otomobil rüyası ekibi olarak bizde kalıcı bir etki bıraktı ve bizden tam not aldı.

  Satış Fiyatı: Range Rover Evoque  Coupe 2.0 Si4 Prestige:  191.683 TL

 Kazasız ve keyifli sürüşler dilegiyle,

 Hakkı Günerkan