Renault’nun, Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği İçin Küresel Eylem 10 Yılı çerçevesinde düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz:Dünya Üçüncüsü Oldu.

Trafik sorununun çözümü için umut gençlerde: Türkiye Yol Güvenliği Projeleri Yarışmasında  Dünya Üçüncüsü Oldu.

 Renault’nun, Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği İçin Küresel Eylem 10 Yılı çerçevesinde düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz isimli uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil eden Zeytinburnu Mensucat Santral Anadolu Lisesi üçüncülük ödülünü kazandı.12 ülkenin katıldığı yarışmada Hindistan birinci, Slovenya ikinci oldu.

 Türkiye ayağını, Renault Mais, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve Total Oil Türkiye’nin birlikte düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Uluslararası Yarışması, tüm dünyada ve Türkiye’de liselileri yakın çevrelerindeki ulaşım ve yol güvenliği sorunlarının çözümü  için harekete geçirdi. Birbirinden ilginç projeler arasından ‘Küçüklerin Gözünden Büyüklerin Dünyası’ adlı projesiyle Türkiye birincisi olan Zeytinburnu Mensucat Santral Anadolu Lisesi, 10 C sınıfı öğrencileri Türkiye’yi Fransa’da yapılan uluslararası finalde temsil etti.

Üç kıtadan 12 ülkenin birincilerinden oluşan 150 genç ve çocuğun katıldığı uluslararası final 8 Haziran Cuma günü Fransa’nın başkenti Paris’te La Villette Bilim ve Sanayi Kompleksinde gerçekleşti. Finalde Avusturya, Bulgaristan, Estonya, Fransa, İsviçre, Polonya, Portekiz, Slovenya, Türkiye, Hindistan, Hırvatistan ve Fas’tan gelen gençlerin projeleri yarıştı. Uluslararası gazeteciler ile yol güvenliği uzmanlarından oluşan final jürisi Türkiyeli liselilerin projesini 3’üncülük ödülüne layık gördü. Hindistan birinci olurken, Slovenya da ikincilik ödülünü aldı.  

 Gençlerden yol güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım alanında çevrelerindeki sorunları iyileştirecek projeler tasarlamalarını ve hayata geçirmelerini isteyen Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Uluslararası Yarışmasının en önemli prensibi, proje ve uygulamaların A’dan Z’ye öğrenciler tarafından gerçekleştirilmesi. Yarışmaya katılan öğrenciler,  okul, mahalle ya da ilçelerinde yol güvenliği konusunda somut ve belirgin bir sorun tanımlayıp, onu iyileştirmek üzere harekete geçtiler. Yarışma Birleşmiş Milletler tarafından geçen yıl başlatılan ve Renault’nun da ortak olduğu Yol Güvenliği için Eylem On Yılı hedeflerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Önümüzdeki yıllarda da devam edecek olan program Birleşmiş Milletlerin çağrısını izleyerek gençlerin, yenilikçi fikir ve eylemler ortaya koyarak yol güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım sorunlarına sahip çıkmalarını hedefliyor. Gençleri bu konuda uluslararası bir eylem ağı oluşturmaya teşvik ediyor.