TRAFİK HAYATTIR! KARAYOL TRAFİK GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU’NDA.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün karayolu güvenliğinin sağlanması için düzenlediği 3. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi Ankara’da gerçekleşti. Bu buluşmaya Trafik Hayattır! platformu ile katılan Doğuş Otomotiv, yayınladığı bildiriyle Trafik Hayattır! kapsamında 2004 yılından itibaren gerçekleştirdiği örnek projeleri anlattı.

Ülkemizde karayolu trafik güvenliğini artırmak için çalışan kamu ve özel sektör kuruluşları, meslek örgütleri ve üniversiteleri tek bir platformda buluşturan Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi’nin üçüncüsü 16-18 Mayıs 2012 arasında Ankara’da gerçekleşti. Doğuş Otomotiv bu önemli buluşmaya trafik güvenliği konusunda toplumun her kesiminde olumlu bir kültür değişimi yaratılması amacıyla sürdürdüğüTrafik Hayattır! sosyal sorumluluk platformu ile katıldı.

Trafik güvenliği bilinci arttırma faaliyetleri kesintisiz devam ediyor
Doğuş Otomotiv Kurumsal İletişim Direktörü Koray Bebekoğlu tarafından katılımcılara sunulan bildiride, Trafik Hayattır! projesinin hayata geçirildiği 2004 yılından beri trafikte sorumlu davranma kültürünün gelişimi için atılan adımlar anlatıldı. Trafikte sorumluluk anlayışının artırılmasına yönelik konser, yarışma, okul ziyaretleri, yürüyüş gibi halka yönelik çok sayıda etkinlik gerçekleştirildiğinin paylaşıldığı bildiride, Doğuş Otomotiv’in 2011 yılından beri trafik güvenliği bilincinin kendi çalışanlarından başlayarak tüm topluma yayılması yönünde bir strateji izlediği vurgulandı. Bebekoğlu, Doğuş Otomotiv’in bu anlayışı çerçevesinde, Doğuş Grubu çalışanlarına trafikte ilk yardım yaklaşımı ile güvenli sürüş eğitimleri verildiğini ve “Çalışan Gönüllüğü’ programı kapsamında trafik ile ilgili hazırlanan kısa filmlerde Doğuş Otomotiv çalışanlarının rol aldığını belirtirken, Doğuş Otomotiv’in tüm markalarının ülke genelindeki yetkili satıcılarına online trafik güvenliği eğitimleri verildiğini dile getirdi. Bebekoğlu, “Geniş yetkili satıcı ağı vasıtasıyla müşterileri ile iletişim kurarak toplumun geneline ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.
Ağaç yaşken eğilecek
Bildiride, özellikle lise çağındaki gençlere ve ilköğretim öğrencilerine yönelik projeler hazırlandığı belirtildi. Bu çalışmalarda gençler arasında popüler olan radyolar ile işbirliği yapılarak lise ziyaretleri düzenlendiği, radyolarda Trafik Hayattır spotlarının döndüğü vurgulandı. Doğuş Otomotiv, ilköğretim çağında öğrenilen bilgilerin, kişilerin ilerleyen yıllardaki davranışlarında büyük etkisi olduğu yaklaşımıyla, Türkiye Bilim Merkezi Vakfı işbirliği ile Şişli’de bulunan Bilim Merkezi’nde kurulan Trafik Güvenliği Sergisi kurdu. Sergide, öğrenciler, eğitmenler ile birlikte trafik kurallarını, trafik şartlarının yaratıldığı ortamda öğrenme şansı yakalıyor. 2012 ve sonrası için ilköğretim çağındaki öğrencilere yönelik trafik eğitimlerinin artırılacağı belirtildi.