Yeni Aveo Hatchback 1.4 100HP LTZ Testi: Şık Tasarımı ve Güvenlikte Bir Numara.

Yeni Aveo Hatchback 1.4 100HP LTZ Testi:Yeni Aveo Hatchback’a İlk Bakış

Otoruyasi ekibi olarak Yeni Aveo hatback’i sizler için test ettik. Yeni Chevrolet Aveo Hatchback içinde ve dışında iddialı tasarımı ile Türkiye’de satışa çıkan kolay okunur göstergeleri, buz mavisi aydınlatması ve iPod ve MP3 çalarlar için aux-in girişi ve 5 kişilik geniş iç hacmi ile beklentilerinizi aşmayı başaran bir otomobil. Aveo’yu tercih eden kullanıcısının ihtiyaç ve beklentilerini üst seviyeye taşımak için tamamen yenilenerek günümüzdeki en son halini almış. Yeni Aveo dış tasarımı,iç tasarımı açısından da çok dinamik bir görüntü sergiliyor.

Sportif görünüşü ile de sürücülere keyifli sürüşler vaad eden bir model olmuş. LTZ modelinde standart olan Park Sensörü dar alanlara kolay parketmenizi sağlıyor. Güvenli yol tutuşu,EuroNCAP’ten aldığı 5 yıldızla güveninizi kazanmayı bilecektir. Ayrıca ebeveynlerin ilk tercih sebeplerinden biriside çocuk güvenliği konusunda da Avrupada bu segmentte rekor kırarak en iyi derecenin sahibi olmuş.

Yeni Aveo Hatback Dış Tasarım

Yeni Aveo Hatchback etkileyici dış tasarıma sahip parlak krom halkalı ikili ön farları ile baştan aşağı yenilenen dış tasarımı ile göz alıyor. Aerodinamik tasarımı önden arkaya uzanan belirgin çizgiler şık arka farları ile tamamlanmış. Önde ve arkada kullanılan çift farlar otomobile ayrı bir hava katmış. Önden görünüşte agresif bir görüntü sergiliyor arkadan bakıldığında ise sportif ve çok dinamik görüntü sergilenmiş. Otomotiv sektörüne yön veren ve tarihe iz bırakan başarılı modellere imza atan Amerika’nın büyük otomobil markası Chevrolet, Türkiye’nin en dinamik en hareketli olan B segmentinde satışa sunmuş olduğu Yeni Aveo, bu dinamik ve göz alıcı tasarımı ile satış rekorları alt üst edecek durumda.

Hareketli B segmentinde en önemli kozu ise tescillenmiş güvenliği. Şehir içi kullanımda çok kolay, kıvrak ve park sorununu ortadan kaldıracak bir yapısı var. Park sensörü sayesinde kolayca dar alanlara park edebilirsiniz. Bence Yeni Aveo hem bayanların hemde genç ve orta yaşa hitap eden bir otomobil. Çünkü dinamik,sportif yapısıyla belli bir kesime mal edilmek istenmesi bana bu otomobile yapılacak en büyük haksızlık gibi geliyor. Boyutunun küçük olması dinamik olması, güvenli olması sürücülerin birinci tercih sebebi olacaktır.

Yeni Aveo Hatchback İç Tasarım

Yeni Aveo Hatcback’in iç kısmına geçtiğimizde ise geniş ve ferah kokpit bölümü, ferah arka oturma bölümü var. Tasarım ve işçilik ise çok iyi. Buraya rahatlıkla üç kişi oturabiliyor.Yeni Aveo’nun iç tasarımından etkilenmemek mümkün değil. Üç kollu direksiyon simidi, müzik ve hız sabitleyicinin burdan yönlendirilmesi, sürücüler için kolay kullanım imkanı sunulmuş, orta konsolda ise yol bilgisayarı, yakıt durumunu ve hızınızı gösteren gösterge ile sürüş keyfinize keyif katıyor.

Yeni Aveo’nun iç tasarımını ben çok beğendim. Arka koltuklar katlanıp geniş bir bagaj bölümü elde edebiliyorsunuz.Yine Aveo gerek torpido gözü gerek ise saklama alanları ilede ön plana çıkmayı bilmiş. Uzun yolculuklarda bu bölmeler seyahat eden yolcular için çok rahat edecekleri alanlar sunulmuş. Saklama alanları pratik ve akıllıca tasarlanmış. Zaten yazımın başında da demiştim en önemli unsur güvenlik, bu sürücülerin ve yolcuların rahat, keyifli yolculuk yapmalarını sağlayacaktır.

Geniş iç hacim ve yüksek donanımı ile Yeni Aveo göz dolduruyor. Ayrıca Aveo içerisinde ISOFIX çocuk koltuğu bağlantı sistemleri standart sunulmuş. Yeni Aveo bu özelliği ilede benden tam not almayı bildi.

Aveo Hatchback Güvenlik

Yeni Eveo Hatback,EuroNCAP’tan 5 yıldız almış, güvenlikte Avrupa Birinciliği,ayrıca Yeni Chevrolet Aveo,”Sınıfının En Güvenli Otomobili” seçilerek Avrupa Birincisi olmuştur.Çocuk Güvenliği Koruma testinde sınıfında rekor kırarak en iyi derecenin sahibi.8 hava yastığı, ABS, EBD, ESC, Fren Destek Sistemi,Sınıfının en sağlam yekpare şahsi yapısı ile insana güven vermeyi biliyor. LTZ modelinde standart olan Park Sensörü dar alanlara kolay park etmenizi sağlıyor. Aveo yolunuzu aydınlatması için belirlenen bir süre boyunca açık kalabilen follow-me-home (eve kadar takip et) far sistemi de standart olarak sunuluyor.

Yeni Aveo Hatback Donanım

8 hava yastığı (sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıkları)
Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESC)
Yokuşta Kalkış Desteği
ABS+EBD Destekli Fren Sistemi
Elektronik Çekiş Kontrolü (TC)
Hız Sabitleme Özelliği (Cruise Control)
ISOFIX çocuk koltuğu bağlantı sistemleri standart sunulmaktadır.
Üstelik Yeni Chevrolet Aveo yekpare şasi yapısı ile sınıfının en sağlam gövde yapısına sahip otomobildir. Yeni Chevrolet Aveo’nun sınıfında tüm bu üstün güvenlik özellikleri ilk kez Yeni Aveo’da standart olarak sunulmaktadır. Bu özelliklerin standart sunulması ile güvenlik konusunda öncü modeldir.

Yeni Aveo LTZ Fiyat

Yeni Aveo LTZ HB 1.4 100HP: 34,877 TL

Yeni Aveo Motor ve Şanzıman
Maksimum Hız 177 km/s
Silindir Sayısı 4 Silindir
Hızlanma Süresi 0-100 km/s 12.2 s
Strok 82.6 mm
Tahrik Mili Önden Çekişli
Şanzıman 5 İleri Düz Vites
Silindir Çapı 73.4 mm
Motor Hacmi 1398 cc
Sıkıştırma Oranı 10.5
Son Tahrik Dişlisi Oranı 4.625
Yakıt tipi Benzin
Maksimum Güç (PS) 100 PS/74 kW@6000 rpm
Tork 130 Nm@4000 rpm
Direksiyon Hidrolik Direksiyon

Yeni Aveo Yakıt Tüketimi

Yeni Aveo Hatback ,Şehiriçi 7.7 lt/100km/Şehirdışı 4.9 lt/100km/Ortalama 5.9 lt/100km. Test etme imkanı buldugum Yeni Aveo LTZ benzinli modeli bize verilen tüketim verilerini ortalam olarak tutturmayı başardı. Yakıt tüketimindeki en büyük etkenler ise agresif sürüş ve ayrıca çok yoğun şehir trafigi, Aveo’nun ön panelinde çıkan Shift uyarısına uyulursa yakıt ekonominize büyük katkı sağlayacaktır.

SONUÇ
Yeni Aveo Hatback ile yaptığım sürüş deneyiminden büyük keyif aldım. Gerek dinamik, sportif görüntüsü gerek yol tutuşu en önemlisi ön plana çıkan güvenliği ile benden tam not almayı başardı. Chevrolet’in geçen dönemlerdeki ataklarıyla Captiva ve Cruze modellerindeki satış başarısını yeni Aveo’da yakalayıp satışlarını artıracağından eminim.
Keyifli ve kazasız sürüşler diliyorum.

Hakkı Günerkan