Yeni Ford Focus 1.6 Titanium 125 hp Testi: Dinamik, Şık ve Çarpıcı..

Yeni Ford Focus 1.6 Titanium 125 hp Testi: Dinamik, Şık ve Çarpıcı..

Yenilenen üçüncü jenerasyon Ford Focus’u otoruyasi okuyucuları için test etme imkanı bulduk.6 ileri oranlı Power Shift çift kavramalı otomatik şanzımanlı yeni Ford Focus,1.6cc’lik 4 silindirli benzinli motoru,125 hp’lik gücü ve 6300d/d’de, maksimum torku 158 Nm’yi ise 4100 d/d’de üretiyor. C segmenti platformu üzerine geliştirilen yeni Ford Focus sürücülere daha güvenli yolculuk sunmayı amaçlamış. Seyahat esnasında sürücülere konforla beraber ekonomik yönünü de geliştirerek üzerinde taşıdığı akıllı teknolojilerle de C segmentinde yeni bir soluk getirmeyi başarmış bir sedan. Yenilenen Ford Focus gerek dış tasarım gerek ise iç tasarımı ile çekiciliği ön plana çıkarılmış. Ford’un en büyük amaçlarından biri de dinamik ve akıllı tasarımlarla müşterilerinin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yüksek teknolojilere sahip çevreci ürünler geliştirerek ileri teknolojiyi ulaşılabilir hale getirmek. Üçüncü jenerasyon yeni Ford Focus bu yönüyle tüm Dünya’da ve Türkiye’de aynı zamanda tüketicilerin beğenisine sunulan ilk global ürün özelliğini taşıyor.

FOCUS DIŞ TASARIM

Yeni Ford Focus’un dış tasarımı kinetik bir yapıya sahip, ön bölümdeki 3 parçalı ön ızgara, geriye doğru uzanan bi-Xenon ön farlar aracı kaslı gösteren çamurluklar ile güçlü bir duruş sergilenmiş. Alçak tavan çizgisi, elektrikli, sinyalli yan aynalar, ön cam tasarımıyla aerodinamik yapı kazandırılan otomobilde yan gövde çizgileri ve arkaya doğru yükseltilerek uzanan cam altı çizgisiyle de akıcı ve sportif bir görünüş sağlanmış. Focus bu görüntüsüyle Türk sürücülerin gözdesi olacak gibi görünüyor. Üzerinde taşıdığı teknolojiler ile de ayrı bir albenisi var. Arka kısmındaki gövdeye doğru yuvarlatılarak yeni esnek stop lambaları, bagaj üstündeki üçüncü stop lambası ve yenilenen Focus amblemi çok şık duruyor. Dış görüntüsüyle yeni Ford Focus benim beklentilerimi karşıladı diyebilirim.

FOCUS İÇ TASARIM

Yeni Ford Focus dış tasarımındaki kinetik ve sportif yapısını iç mekandaki Tasarımına da aktarmayı başarmış.  Otomobile anahtarsız elinizdeki kumanda ile giriş yapılıyor. Anahtarsız olarak Power düğmesine basıp ayağınızı fren pedalına basarak çalıştırabiliyorsunuz. Yenilenen deri direksiyon simidi çok fonksiyonel olarak tasarlanmış, üzerindeki düğmeler ile otomobile kolay ve rahat kullanım kazandırılmış. Elektrikli direksiyon simidi sayesinde park ve düşük hızlarda daha hafif kontrol kazandırırken, yüksek hızlarda ise sürücüye daha fazla ve sağlam direksiyon hakimiyeti sağlanıyor. Sportif, kullanışlı sürüş pozisyonuna göre ayarlanabilen sürücü koltuğu çok rahat. Orta konsol ilk başta karmaşık gibi görünse de biraz kullandıktan sonra çok rahat adapte olabiliyorsunuz. Sürüş esnasında size kolay kullanım imkanı sunulmuş.

 Ford Focus’un temel kullanım düğmelerine ve ekran paneline kolay erişim sağlayarak orta konsol ve iç aydınlatmadaki şık tasarım Focus’un modern tasarım anlayışını ortaya çıkarmış. İç mekanda kullanılan estetik iç aydınlatma gece yapılan yolculuklarda keyfinize keyif katıyor. Estetik ve renkli iç aydınlatmayı ben çok beğendim. Alçak oturma pozisyonu ve parmaklarınızın ucundaki en son teknolojisiyle aracın içinde kendinizi çok rahat hissediyorsunuz. Yan koltuktaki diz mesafesi, arka koltuktaki oturma baş mesafesi de çok iyi.

 Orta konsoldaki saklama yerleri güzel konumlandırılmış fakat ön ve arka kapı içlerindeki saklama yerleri ise vasat, yine de kullanım kolaylığı sağlanmış. Klima ve ses düzeyi benden geçer not almayı başardı. Yeni Focus’un bagajı da eskisine nazaran biraz küçük tutulmuş.

PERFORMANS VE YOL TUTUŞ

Yeni Ford Focus segmentinde öncü bir teknolojiyle üretilmiş bir otomobil. C segmentindeki satış grafiğini daha üst seviyeye taşıyacağından eminim. Focus’un direksiyon başına geçtiğinizde otomobilin gücünü, dinamizmini, çevikliğini, yakıt ekonominize katkısını ve çevreye olan saygısından dolayı bu otomobilde kullanılan teknolojinin keyfini süreceğinizden eminim. 6 ileri oranlı Power Shift çift kavramalı otomatik şanzımanlı yeni Ford Focus,1.6cc’lik 4 silindirli benzinli motoru,125 hp’lik gücü ve 6300d/d’de, maksimum torku 158 Nm’yi ise 4100 d/d’de üretiyor. Yol tutuşunu çok başarılı buldum. Süspansiyon sistemi çok iyi çalışıyor, yoldan gelen darbeleri emen amortisörler keyifli bir kullanım imkanı sunuyor. Sürüş esnasında içeriye fazla ses gelmiyor, bu yönde de Focus bir adım önde diyebilirim. Otomatik versiyonlu Power Shift aracımızın vites geçişleri de çok başarılı buldum. Keskin virajlarda Esp hemen devreye girerek yoldan savrulmaları önlüyor. Bağımsız çalışan arka süspansiyonlar ve dinamik tork kontrolü ile araç adeta güvenliğin timsali olarak karşımıza çıkıyor. Aktif ön ızgarada kullanılan teknoloji ise yakıt tüketimine katkı sağlıyor. Bu sistem otomobil düşük hızda seyrederken motorun soğutulması amacıyla havalandırmayı açık bırakıyor. Siz otomobili yüksek hızlara çıkarttığınız zaman ise otomatik olarak havalandırmayı kapatıyor. Bu sayede araç aerodinamik direncini optimum seviyede kalmasını sağlayarak yakıt tüketimini azaltıyor ve motorunuzun verimli çalışmasını sağlıyor. Ayarlanabilir hız kontrol sınırlandırıcı sayesinde de aracınızın üst hız sınırını belirleyerek sürüş esnasındaki farkında olmadan hızlanma kaygısından kurtularak, gözlerinizi hız göstergesinden alıp sadece yola odaklanabiliyorsunuz. Focus’un yeni teknolojileri ile de sürücülere ne kadar değer verdiğinin görmek mümkün. Sınıfının en iyi yol tutan aracı olarak nam salmış olan Focus, bence bunu sonuna kadar hak ediyor..

FORD FOCUS GÜVENLİK

Yeni Ford Focus ile bir değil iki Euro NCAP Advanced ödülünü birden kazanan ilk premium dışı marka olmayı başardı. Focus, çarpışma güvenliği açısından Euro NCAP’nin en yüksek notu olan “5 yıldız” notunu da hanesine artı olarak yazdı. Hem önden hem de yandan çarpışma testlerinde çocuk koruması konusunda tam puan alan Focus, yetişkin ve yaya güvenliği kategorilerinde de mükemmel sonuçlar elde etti. Yeni Ford Focus’da sizi ve yolcuları korumayı hedefleyen Akıllı Güvenlik Sistemi bulunmaktadır. Bu sistem, gerilme direnci yüksek çelikle geliştirilen gövdesi, enerjiyi verimli bir şekilde emen sağlam bir yapı oluşturuyor. Araçta kullanılan ayrıntılı tasarım yaklaşımı sayesinde, bütün sistemler uyumlu bir şekilde bir arada çalışıyor. Araçta yer alan farklı hava yastıkları, sürücü ve yolculara tam koruma sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Araçta bulunan ileri teknoloji ürünü sensörler sayesinde, hava yastıkları gibi koruyucu unsurlar, gerekli durumlarda çok kısa bir sürede devreye giriyor. Katlanabilir, gelişmiş direksiyon kolonu ve geriye çekilen pedallar da çarpışma anında sürücüye gelebilecek zararları azaltmak amacıyla geliştirilen özellikler arasında sayabiliriz. Akıllı Güvenlik Sistemi sayesinde siz ve bütün yolcularınız, kişiye özel koruyucu teknolojilerin varlığıyla, yolunuza gönül rahatlığıyla devam edebiliyorsunuz. Ayrıca, Ford Focus’da Elektronik Denge Programı (ESP),Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) ve Anti-Blokaj Fren Sistemi (ABS), Acil Durum Fren Desteği (EBA), Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi ile de sürücü ve yolcu emniyetinde çok yol kat etmiş.

FOCUS FİYAT

Titanium 1.6i 125PS PowerShift Otm. 4K   57.375 TL

Sonuç olarak;

Yenilenen yeni yüzüyle yeni Ford Focus’u kullandığımız süre içerisinde ben çok sevdim. Focus’un dinamizmi, çevik, atak yapısı, dış tasarımdaki ve iç tasarımdaki şık görünümüyle sürücülerin gözdesi olacağından şüphem yok. Ayrıca otomobilde güvenlik ön planda tutularak geliştirdiği yeni teknolojisiyle yakıt ekonomisine de katkı sağlıyor. Test aracımız da bize verilen yakıt değerleri, şehir içi:9.3 lt şehir dışı; 4.8 lt ve ortalamada da 6.4 lt’yi hemen hemen tutturmayı başardık diyebilirim. Okuyucularıma tavsiyem, Focus’u test etmelerini öneriyorum.

 Yaz tatilinin başladığı bu günlerde uzun yolculuklara yorgun ve uykusuzçıkmayın.

Kazasız ve keyifli sürüşler diliyorum.

 Hakkı Günerkan