Yeni Hyundai Elantra Test ve İzlenimi

Bu haftaki test konuğumuz  7. nesliyle C sedan  seğmentinin önemli oyuncularından Hyundai Elantra oldu.  Sportif tasarımı, güçlü motoru ve zengin donanımıyla öne çıkan Elantra, yeni tasarımıyla da segmentinde söz sahibi olacak gibi görünüyor. 30 yılı aşkın bu piyasada  olan otomobilimiz 15 milyonu aşan satış başarısı , 250’den fazla ödül sahibi ve aynı zamanda birçok ülkede de “Yılın Otomobili” seçilme başarısını gösterdi. Hyundai Elantra ülkemizde Style donanım seviyesi manuel şanzımanlı, diğer donanım seviyeleri ise CVT şanzımanlı olarak satılmaktadır.

Dış Tasarım

Yenilikçi bir görünüme sahip olan CN7 model kodlu Yeni Elantra, tüm araçların neredeyse birbirine benzediği bir dönemde daha agresif, daha sportif ve aynı zamanda daha farklı bir tasarım felsefesi benimsemiş.   Markanın yeni tasarım dili olan Parametrik Dinamik ile tasarlanmış. Üç çizginin tek noktada bir araya gelmesiyle oluşturulan  bu tasarım dilinde keskin hatlar ve üçgen formlar dikkatleri üzeri ne çekiyor. Geniş kademeli yeni tip ızgara ve entegra farlar, otomobilin olduğundan daha geniş görünmesini sağlamış.

Aracımızın tamponunda yer alan rüzgar kanalları sayesinde sürtünme katsayısı da önemli ölçüde azaltılmış durumda. Yandan bakıldığında Z şeklinde bir forma kavuşan arka tasarım dinamikleri ise, bagaj kısmında daha fazla yükleme alanı sunmaya yardımcı olmuş. Aynı zamanda coupe havası sunan bu yeni tasarım, parlak siyah tampon difüzörüyle de şık görünüşünü desteklenmiş.

3. nesil K3 platformunda üretilen yeni Hyundai Elantra’nın uzunluğu 4650 mm (+30 mm), genişliği 1825 mm (+25 mm), yüksekliğiyse 1430 mm (-10 mm). Yapılan bu küçük değişiklikler, aracın şeklini önemli ölçüde değiştirirken kabin içerisinde de etkili olmuş.

İç Tasarım

Yeni Elantra’nın sürücü odaklı kokpiti, sürüş hissiyatını ve heyecanını zirveye taşırken sadelikle gelen zariflik de bir diğer önemli unsur olarak dikkat çekiyor. Yeni tip direksiyon simidi ve dijital ekrandan oluşan göstergeler de bu yapıyı destekliyor.

Sportif bir sürüş pozisyonu sunan otomobilin yeni estetik çizgiler, aracın iç mekanında da tüm tabuları yıkan bir düzeyde karşımıza çıkıyor ve alışılagelmiş Hyundai modellerinden daha farklı bir ambiyans sergilemeye başlıyor.

10,25 inçlik iki ekrandan oluşan geniş bilgi ekranı ve gösterge, yeterli derecedeki saklama alanları baş ve diz mesafesiyle sürücü ve yolculara keyifli yolculuklar sunuyor.  Yeni Hyundai Elantra, tasarımı ve estetik iç mekanıyla C sedan segmentinde farkı ortaya koyarken aynı zamanda ailelerin geniş bagaj ihtiyacını da rahatlıkla karşılıyor. Bagaj hacmi, bir önceki jenerasyona göre 16 litre daha fazla alan sunarak tam 474 litreye çıkartılmış.

Motor, Performans, Yakıt Tüketimi

Test otomobilimiz 1.6 litre atmosferik beslemeli motora ve CVT şanzımana sahip. CVT’ye ek olarak, 6 ileri manuel şanzıman sadece Style donanım seviyesinde sunuluyor. Yakıt ekonomisi ve optimum verimlilik vaad eden bu motor, 123 beygir gücünde. Üstten çift eksantrikli motor, çok noktadan enjeksiyonlu yakıt püskürtme sistemi (MPI) özelliğine sahip. Elantra’nın kalbinde yer alan 123 beygir güç ve 154 Nm tork üreten bu motorla birlikte 0’dan 100’e hızlanmasını 10,7 saniyede çıkarken Elantra’nın erişebileceği maksimum sürat ise 197 km/s. Yeni Elantra’nın geliştirilmiş süspansiyon montaj yapısı sayesinde hem dinamizm hem de üst düzey sürüş konforu sunuyor olması yolculuklarınızın daha keyifli geçmesini sağlıyor. Sportif bir sürüş pozisyonu sunan otomobilimizde her sürüş ayrı bir heyecan veriyor. Test sürecimiz içerisinde yeni Hyundai Elantra’nın yakıt tüketimi ise 7.6 litre olarak gerçekleşti.

Teknoloji ve Güvenlik: Yeni Elantra’nın en önemli donanımları arasında sayabileceğimiz, Dual LED farlar, LED gündüz sürüş farları, uzunlanmasına yerleştirilen H formundaki LED arka lambalar, açılabilir tavan, 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar, elektronik park freni, akıllı hız sabitleyici, kablosuz şarj sistemi, yağmur sensörü, ön çarpışma uyarı sistemi, şeritte kalma ve takip uyarı sistemi ve 10.25 inç bilgi ekranı, Elektronik Kontrollü Çift Bölgeli Klima şekline sıralayabiliriz.

Fiyat:  Yeni Hyundai Elantra 1.6 Smart CVT tavsiye edilen satış fiyatı: 502.225 TL

Sonuç:  Yeni Hyundai Elantra, tasarımı ve estetik iç mekanıyla C sedan segmentinde farkı ortaya koyarken aynı zamanda ailelerin geniş bagaj ihtiyacını da rahatlıkla karşılıyor. Sportif bir sürüş pozisyonu sunan otomobilimizde her sürüş ayrı bir heyecan veriyor. Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen C sedan modelleri arasında yer alan aracımız, sportif ve agresif tasarımı, sunduğu konfor ile ilk tercihler arsında yer alacaktır. Test sürecimiz içerisinde sürüş keyfi ve konforlu seyahat deneyimini bize yaşattı. Yeni Hyundai Elantra’yı  Hyundai bayi veya showroomlarda denemeden bu segmentte araç almaya karar vermeyin.

 

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan.