Yeni Renault Taliant X-Tronic Touch Test ve İzlenimi

Bu haftaki test konuğumuz Renault’nun B-Sedan segmentindeki yeni oyuncusu Taliant oldu.  Test aracımız 1.0 Tce 90 Hp X-Tronic. “Taliant” ismi Renault’nun güçlü ve tutarlı uluslararası ürün konumlandırma stratejisini yansıtıyor.

Farklı pazarlarda telaffuz kolaylığı sağlaması hedeflenen Taliant, yetenek ve başarıya da atıfta bulunuyor. Baştan aşağı yenilenen Renault Taliant, yerini aldığı Symbol’e göre daha modern ve şık görünümüyle ön plana çıkıyor. Joy ve Touch donanım seviyeleriyle tüketicilerle sunulan Taliant, X-Tronic şanzıman ve LPG versiyonlarıyla B seğmentinde dengeleri değiştirecek gibi görüyor. Renault Taliant hem perakende, hem de filo kullanıcılarına yönelik özellikleriyle segment liderliğini hedefliyor.

Dış Tasarım

Yeni Renault Taliant’ın dış tasarımı modern ve şık tasarımıyla ön plana çıkıyor. İlk bakışta özellikle ön tasarım, Renault’un yeni dönem kimliğini ortaya çıkartmış diyebilirim. Tüm unsurlarında yenilikçi marka DNA’sına sadık kalan model, dinamik tasarım çizgileriyle dikkat çekiyor.

Özellikle Renault markasıyla özdeşleşmiş olan C şeklinde farlarla tasarım imzasını ortaya koyuyor. Tasarım imzasının şıklığı, ön ızgaradaki krom detay ve tampondaki estetik sis farları ile tamamlanmış. Kaput üzerindeki aerodinamiği gözeten belirgin hatlar, ilk bakıştan itibaren güçlü bir izlenim uyandırıyor. Arka farlarda, ön tarafta olduğu gibi C şeklindeki ışık imzası göze çarparken, tüm Renault modellerinde olduğu gibi logo altında model ismi “Taliant” yazısı konumlanıyor. Tampon yapısının da katkısıyla arka tarafta kaslı bir görünüm elde edilirken, gövde rengi modern kapı kolları genel anlamda bütünlük sağlanmış.

Yeni Renault Taliant 4.396 mm uzunluğu ve 2.649 mm aks açıklığına eşlik eden eğimli ön camı ve toplam 1.501 mm yüksekliği ile zarif bir görünüme sahip. Akıcı tavan çizgisi, arka tarafta konumlandırılan radyo anteni ve tavan çizgisiyle birlikte küçülen arka camlar, modelin dinamik yapısını pekiştiriyor.

İç Mekan

Yeni Renault Taliant’ın İç mekanı günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojik ve modern bir şekilde dizayn edilmiş. Taliant’ın iç mekân detayları, dış tasarımın dinamik kimliğiyle örtüşüyor.

Ele tam oturan yeni direksiyon simidi ve üzerindeki  kontrol tuşları. Direksiyon üzerindeki kontrol tuşları vasıtasıyla Siri üzerinden otomobille iletişim kurulabiliyor. Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon elektrik takviyeli olması sayesinde kullanıcıya yüksek bir sürüş konforu sunuyor.  Konsolun hemen üzerinde yer alan 8” dokunmatik multimedya ekranı modern unsurlardan biri olarak öne çıkarken, şık havalandırma ızgaraları ve iç mekânda kullanılan dekoratif malzemeler Taliant’ı B-Sedan segmentinin bir adım ötesine taşıyor.

Rahat okunabilir gösterge paneli, LPG tankı doluluk bilgisi de dahil olmak üzere sunduğu birçok özellikle sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. İç mekandaki yeterli derecede konumlandırılan saklama alanları, Bluetooth ve USB bağlantısı, Apple CarPlay, arka tarafta oturan yolcular için baş ve diz mesafesi, ön koltukların arkasına konumlandırılan katlanabilir masalar ile arka koltuklarda seyahat edenler için özellikle uzun yolculuklarda büyük konfor sağlanmış.

628 litrelik bagaj hacmi ile B segmentinde lider olan Taliant, arka bagajdaki getirdiği yenilik bagaj seperatörü ile de bagajdaki eşyalarınızın savrulmasını, ezilmesini önlerken bagaj içindeki eşyaları belirli bir düzen içinde yüklemeniz sağlanmış. Taliant’ın iç mekanındaki sunduğu yenilikler ve kullanımı bize tatminkar geldi.

Motor, Performans

Test aracımız Yeni Renault Taliant, X- Tronic otomatik vites benzinli 3 silindirli 999 cc Tce turbo motor hacmine ve 90 HP beygir gücüne sahip. Aracın azami tork değeri 142 NM. 0’dan 100 km’ye 13.9 saniyede çıkabilen Yeni Taliant, 169 km/s azami hız değerine sahip.

Yeni Renault Taliant’ın şehir içi yakıt tüketimi ortalama 7.2 litre olarak gerçekleşti. Taliant’ın vites geçişlerini hissetmiyorsunuz hafif ve sertleştirilmiş şasi sayesinde başarılı yalıtımından dolayıda yüksek hızlarda bile sizi rahatsız edecek bir ses içeri almıyor. Arka koltukların ön koltuklar gibi hareket etmesi hem yolcular için konfora hem de bagaj hacmine büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim.

Teknoloji& Güvenlik: Renault Taliant, markanın Clio ve Captur modelleri gibi CMF-B platformu üzerinde yükseliyor. Bu modüler platform, modelin kullanıcılarına daha fazla kalite, konfor ve ADAS teknolojileriyle güvenlik sunmasını sağlıyor. Otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, kör nokta uyarı sistemi, ön&arka park sensörleri, geri görüş kamerası, elektrikli park freni ve Start-Stop teknolojisi modelin yardımcı sistemleri olarak öne çıkıyor. Renault Taliant’ta ayrıca E-Call ve Eller Serbest Renault Kart Sistemi de bulunuyor. Ayrıca test aracımızı standart sunulan versiyonlara ek olarak opsiyonel donanımlarda sunulmuş.

Fiyat: Yeni Renault Taliant donanımına göre fiyat aralığı ise: 185.900  TL- 231.500 TL.

Sonuç;  Test aracımız Yeni Taliant daha belirgin dinamik yenilikçi tasarım çizgileri keskin hatlarıyla ön plana çıkıyor. Yerini aldığı Symbol’e göre daha rahat ve güvenli sürüş özelliklerine sahip bir otomobil olmuş. Sürücülere zengin ve verimli bir motor yelpazesi sunan Renault Taliant, X-Tronic şanzımanla sınıfının otomatik vites seçeneğine sahip olan tek modeli. Euro 6D-Full standardına uygun motorlardan 90 beygir güce sahip turbo beslemeli 1.0 litre TCe, 6 ileri manuel ya da X-Tronic şanzımanla sunuluyor.  Ayrıca Taliant segmentindeki tek fabrika çıkışlı LPG seçeneği olma özelliğini sahip. Yeni Taliant’ı test esnasında eksi olarak şunu fark ettik üçüncü stop lambasının arka cam içindeki yuvası biraz fazlaca büyük konumlandırılmış buda  dikiz aynasından geriye doğru bakıldığında görüşü biraz engellese de sürüş konforu ve güvenliği açısından önemli bir yer teşkil etmiyor. Otoruyasi.com ekibi olarak test sürecimiz içerisinde Yeni Renault Taliant ile çok keyifli sürüş gerçekleştirdik.  Renault  markasının güçlü B sedan segment kategorisindeki yeni  oyuncusu, genç erkek erkek ve ailelerin ilk tercihi olmaya aday diyebilirim. Ayrıca modern dinamik  tasarımı, geniş iç mekanı ve sürüş asistanı güvenlik ve teknolojisi ile gönülleri fethedecektir. Otoruyasi.com ekibi olarak araç almayı düşünen siz değerli okurlarımıza Yeni Renault Taliant’ı en yakın RENAULT bayii veya showroom’lardna test etmeden karar vermemenizi tavsiye ediyorum..

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

Hakkı Günerkan

www.facebook.com/otoruyasi

twitter.com/otoruyasi

twitter.com/hakkigunerkan

instagram.com/hakkigunerkan.