Yeni Seat Leon 1.5 eTSI FR Test ve İzlenimleri

Merhaba !

Otoruyasi.com okurları için Seat Leon ile keyifli sürüş gerçekleştirdik. Test aracımız Seat Leon 1.5 eTSI FR DSG oldu.  Seat Leon ile gerçekleştirdiğim izlenimlerimi siz değerli okuyucularla paylaşmak beni heyecanlandırmadı desem yalan olur.

B segmentin güçlü oyuncusu  Seat Leon, bugüne kadar üretilen ilk üç nesli ile 2,2 milyon adetten fazla satış rakamına ulaşmış. SEAT markasının amiral gemisi olan SEAT Leon’un, dördüncü nesli’de şu ana kadar üretilmiş en güvenli SEAT olarak karşımıza çıktı. Seat’ın ülkemizde de en çok tercih edilen otomobiller arasında ilk sıralarda yer alacağını düşündüğüm yeni Seat Leon’ Türkiye’de, 1.0 TSI 110 HP Style, 1.0 eTSI hafif-hibrit (mHEV) 110 HP DSG Style Plus ve 1.5 TSI ACT 130 HP FR , 1.5 eTSI hafif-hibrit (mHEV) 150 HP DSG FR donanım seçenekleriyle satılıyor.

Donanım: Yenı Seat Leon donanım seviyesi olarak, Style, Style Plus ve FR olmak üzere 3 ana donanım seviyesi ile, Xcellence olmak üzere 1 ara donanım seviyesinden oluşuyor.

Fiyat: Yenı Seat Leon’un  giriş seviyesi  399.000 TL’lik fiyat ile manuel şanzımanlı 1.0 Style oluşturuyor. Otomatik vitesli Seat Leon 1.5 eTSI FR DSG test aracımızın fiyatı ise 525.000 TL. Kullandığımız Fr donanımlı  Leon genç erkek ve genç  bayanların aklını başından alabilir. O kadar söyleyebilirim, benim başımı döndürdü.

Dış Tasarım 

Seat Leon’un ön tasarımında ilk dikkat çeken  yenilenen  ızgara ve ön aydınlatma grubu dikkatleri  topluyor. Ayrıca bir önceki nesline göre daha geriye konumlandırılan LED ön farlar otomobilimize daha karakteristik bir görünüm katmış.  Arka bölümdeki “Infinite LED” farlar, sportif bagaj yapısı, LED aydınlatmalar ve arka spoiler ile aracımızın sportif ve dinamik yapısı ön plana çıkartılmış. Seat Leon’un yan ayna altlarında yanan karşılama ışığı da yere “Hola!” (Merhaba) kelimesini yansıtarak size hoş bir karşılama yapıyor. Aracımız 4.368 mm uzunluk, 1.799 mm genişlik, donanımına göre değişkenlik gösterebilen 1.456 mm yükseklik ile 2.686 mm aks mesafesine sahip. Yeni Leon bir önceki nesline göre 50 mm daha uzun aks mesafesine sahip olması sayesinde arka koltuklarda hissedilir derecede daha geniş bir diz mesafesi sunuyor.

Stil Sahibi İç Mekan: Tamamen yenilenen SEAT Leon’un iç kısımda sürücü ve yolcu odaklı tasarımda fonksiyonellik, ve zarafet hemen göze çarpıyor. 10,25” boyutundaki dijital gösterge paneli, onu çevreleyen ve ön kapılar üzerinden devam eden dekoratif kaplamalar yardımıyla hafiflik ve “süzülme” hissi veriyor.

Kabin içindeki her şey, ergonomik olarak kusursuz ve yolcuların iç kısımdaki konforunu artıracak şekilde tasarlanmış. Tamamen  10 inçlik dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi. Fiziksel düğme sayısının azaltıldığı ekran, sürücü ve yolculara keyifli yolculuklar sunuyor.

Yenilenen Leon’un  bir başka önemli özelliği ise iç aydınlatmaları,  tüm konsol ve kapılar boyunca devam ediyor. Dekoratif bir ortam ışığı olmasını yanı sıra, aynı zamanda kör nokta tespit, araçtan çıkış uyarısı, şerit takip asistanı gibi bir dizi önemli fonksiyonu da sağlıyor.

Yeterli derecedeki saklama alanları, Full Link teknolojisiyle kullanıcılar ister Apple CarPlay isterse Android Auto özelliği, “Acil Durum Çağrı Sistemi (e-Call)” sayesinde yolculuklarınızın  güvenli ve konforlu geçmesini sağlıyor. Yeni Seat Leon’un bagaj hacmi ise 380 litre.

Güvenlik: Test aracımız şu ana kadar üretilmiş en güvenli SEAT; Yeni SEAT Leon Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen güvenlik testlerinde beş yıldız aldı . Ayrıca adaptif hız sabitleyici, acil durum asistanı, seyahat asistanı da dahil olmak üzere en gelişmiş sürücü destek sistemleri, Şerit Takip Asistanı, Ön, yan ve perde hava yastıklarının yanı sıra, 7. hava yastığı olarak “Ön Orta Bölümde Merkezi Hava Yastığı” aracın tüm donanımlarında standart sunuluyor. Yeni Leon’un güvenlik paketine yapılan yeni bir ekleme de Kör Nokta Tespit Sistemi ve Arka Çapraz Trafik Uyarısı ile çalışan Araçtan Çıkış Uyarısı. Bu sistem aracın kapıları açıldığı anda sensörleri sayesinde yanındaki engelleri tanıyarak kapı içlerindeki ambiyans ışığı ile sürücü ve yolcuları uyarabiliyor.

Sonuç: Seat Leon Fr’ı şehir içi ve azda olsa şehir dışı kullandım ve çok keyif aldım. Leon’ın  güvenlik ve tamamen yenilenen bilgi-eğlence sistemleriyle bizim gibi metropol hayatı içerisinde koşturan kullanıcılar için ilk tercihleri arasında yer alacağını düşünüyorum. Bu segmentte otomobil alacak genç erkek ve bayanları Seat Leon’u Seat bayi ve showromlarında test etmeden karar vermemelerini öneriyorum.

Başka bir test otomobilinde görüşmek dileğiyle, herkese keyifli ve emniyetli sürüşler.

Mehtap Akyel