Yılın Filo Yöneticisi Ödülleri’nde Doğuş Otomotiv “Yeşil Filo” ödülünü verdi.

Türkiye’de başarılı filo yönetim stratejilerini ödüllendirmek için LeasePlan ve Ekonomist dergisi işbirliği ile bu yıl ilk kez düzenlenen Yılın Filo Yöneticisi Ödülleri’nde, en çevreci uygulamaya verilen “Doğuş Otomotiv Yeşil Filo Ödülü” TNT’den Emre Kaynak’ın oldu. Kaynak, ödülünü Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar’dan aldı.

 “Yılın Filo Yöneticisi Ödüllleri” töreninde, sorumlu olduğu araç filosunda çevreye duyarlı, sürdürülebilir yönetim uygulamaları gerçekleştiren, yakıt ve karbon emisyonu tasarruf önlemleri alan ve bu konular ile ilgili kullanıcıları teşvik eden uygulamaları hayata geçiren filo yöneticisi, Doğuş Otomotiv Yeşil Filo Ödülü’nü almaya layık görüldü.

 Acar:Ödülün amacı sürdürülebilir çevre vizyonumuzu paylaşmak

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar tarafından verilen “Doğuş Otomotiv Yeşil Filo Ödülü’nü” TNT firmasından Emre Kaynak, çevre odaklı faaliyetleri sayesinde almaya hak kazandı. “Yılın Filo Yöneticisi Ödüllleri”nin dağıtıldığı  gecede konuşma yapan Acar,  Doğuş Otomotiv’in Türkiye otomotiv sektöründe bir ilki gerçekleştirerek GRI ( Global Reporting Initiative ) Raporlama standartları çerçevesinde 2010’dan beri Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu yayınladığını ve bu raporun Doğuş Otomotiv’in kurumsal vatandaşlığının bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Acar, Doğuş Otomotiv tarafından şu ana kadar 2 kez KSS raporu yayınlandığını ve bu raporlarda sürdürülebilirlik ve çevre konularında atılan adımların paylaşıldığını belirtti. Aclan Acar, “Doğuş Otomotiv Yeşil Filo Ödülü ile hedefimiz, sürdürülebilirlik alanındaki bu gayretimizi paylaşan kurumlar ile de bir araya gelebilmek ve bu kurumların diğer şirketlere de örnek teşkil eden değerli çevreci uygulamalarını hem ödüllendirmek, hem de daha geniş mecralara duyurabilmek. Bugün hem dünyamızın hem de toplumuzun güçlü ve sorumlu şirketlere olan gereksinimi çok daha yüksektir” diye konuştu.

 Tüm sürücülere çevreci sürüş eğitimi

Doğuş Otomotiv Yeşil Filo 2011 ödülünü alan Emre Kaynak, TNT firması bünyesinde çevre odaklı birçok uygulamaya imza attı.  Kaynak tarafından yönetilen ve öne çıkan bu uygulamalar,  filodaki araçların hava kirliliği bazında çevreye verdiği zararı ölçen cihazlarla donatılması,  egzoz gazlarının zararının telafisi için ağaç dikiminin gerçekleştirilmesi, çevreye daha az zarar veren kurşunsuz ve kükürtsüz yakıtların kullanılması, filonun  elektrikli araçlarla büyütülmüş olması ve filo sürücülerine çevreci sürüş eğitimlerinin düzenli verilmesidir. Bu faaliyetlerin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Çevre Örgütü ile birlikte yürütülen Temiz Araç Politikası uygulamasındaki katkıları ve taşıma kapasitesini büyütürken emisyon hedefini düşürmeyi başaran TNT’nin filo yönetimi uygulamaları da firmanın çevreci yaklaşım konusundaki hassasiyetinin birer göstergesidir