Ford – PSA Grubu’nun dizel motorlarla ilgili işbirliğindeki değişim.

Ford ve PSA Grubu 5 Nisan 2012 tarihinde, iki farklı silindir hacimli motor ailesinde (1.4 litre- 1.6 litre ve 2.0 litre ve üzeri) son 12 yılda 20 milyonunun üzerinde motor üretiminin yapılmasına olanak veren dizel motorlar konusundaki işbirliklerindeki yeni bir gelişmeyi açıkladılar.

 İkinci motor ailesi ile ilgili olarak, Ford ve PSA Grubu, mevzuat değişimlerini de dikkate alarak, gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere yüksek silindir hacimli (2.0 litre ve üzeri) dizel motorlarını bağımsız olarak geliştirmeye ve üretmeye karar verdiler. Bu kararın halen ortaklaşa geliştirilen dizel motor üretimleri ile bunların 2014 yılında yürürlüğe girecek Euro 6 standardına uymak için öngörülen türevleri üzerinde hiçbir etkisi olmayacak. Bu karar, ilk aşamada 2015 ufkunda sadece ticari araçları ilgilendirecek.

 Ford Motor Company

Ford Motor Company, altı kıta üzerinde araç üreten veya dağıtımını yapan, Dearborn, Michigan merkezli dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri. Dünya çapında yaklaşık 166 000 çalışanı ve 70 fabrikası ile, şirket Ford ve Lincoln otomobil markalarını bünyesinde bulunduruyor. Aynı zamanda, Ford Motor Credit Company aracılığıyla finansal hizmetler de sağlıyor. Ford ürünleri ile ilgili daha fazla bilgi için, aşağıdaki internet sitesini inceleyebilirsiniz:

www.fordmotorcompany.com.

Ford Avrupa, Ford markasının 51 pazarda üretim, satış ve bakımından sorumlu ve yaklaşık 66 000 kişiye istihdam sağlıyor. Ford Avrupa organizasyonu, Ford Motor Credit Company dışında, FCSD (Ford Customer Service Division – Ford Müşteri Hizmetleri Bölümü) bölümünü ve aralarında ortak şirketlerin de olduğu 22 üretim tesisini içeriyor. İlk Ford markalı araçlar Avrupa’ya Ford Motor Company’nin kurulduğu yıl olan 1903 yılında getirildi. Avrupa’daki üretim ise 1911 yılında başladı.

 PSA Grubu

Peugeot ve Citroën gibi iki dünya markasından güç alan Grup 2011 yılında %42’si Avrupa dışında olmak üzere tüm dünyada toplam 3,5 milyon araç sattı. Avrupa’nın ikinci büyük otomobil üreticisi olan grup 2011 yılında 59,9 Milyar Avro ciro gerçekleştirdi. PSA Grubu 160 ülkede faaliyet gösteriyor. PSA 2011 yılında başta yeni enerjili araçlar alanında olmak üzere araştırma ve geliştirme çalışmaları için 2 Milyar Avro’nun üzerinde harcama yaptı. Faaliyetleri finansman (Banque PSA Finance), lojistik (Gefco) ve otomobil donanımları (Faurecia) alanlarını da kapsıyor.