Mazda Araştırmacıları, Otomotiv Mühendisliği Alanındaki Olağanüstü Başarıları için İki Ödül Kazandı.

Mazda mühendisleri, dizel partikül filtresi (DPF) teknolojisini geliştirdikleri için onurlandırıldı

İkinci ödül de benzinli motordaki dünya rekoru seviyesindeki sıkıştırma oranı ve azaltılmış sürtünme için verildi

Mazda’nın yeni nesil benzinli, ultra verimli motoru geleceğin motoru olarak örnek gösterildi

 İstanbu,24 Mayıs 2012. Mazda Motor Corporation mühendisleri, bugün, Yokohama Kongre Merkezinde gerçekleştirilen 62. Japonya Otomotiv Mühendisleri Topluluğu (JSAE) ödüllerinde iki tane Teknolojik Gelişim Ödülü aldı. Bir grup Mazda mühendisi dizel partikül filtresinin (DPF) performansını artırdıkları için; diğer grup da Mazda’nın yeni SKYACTIV-G benzinli motorunda dünya rekoru seviyesinde bir sıkıştırma oranına ulaştıkları ve yakıt tüketiminin iyileştirilmesi için sürtünmeyi azalttıkları için ödül aldı. JSAE ödülü, otomotiv mühendisliğinin gelişimine katkıda bulunan olağanüstü yeni ürünler veya teknolojilerin takdir edilmesi amacıyla verilmektedir.

 Ödüllerden biri, Mazda’nın termal dayanıklılık ve düşük sıcaklık performansı sağlayan tek-nanokatalizör teknolojisine* verildi. Bu teknoloji, Mazda CX-5’te kullanılan yeni nesil SKYACTIV-D temiz dizel motorunun DPF’sine uygulanmıştır. Bu gelişmeler, önceden sadece taban altı katalizör konverterde kullanılan bu teknolojinin doğrudan motora bağlı olan konverterde kullanılmasını sağlıyor. Ayrıca, en yüksek performanstan hiçbir azalma olmadan nadir platin grubu metallerinin (PGM) kullanımını %30-50 oranında azaltıyor.

 İkinci Teknolojik Gelişim Ödülü de, içten yanma teknolojisinde yapılan devrim niteliğindeki iki başarıya verildi. Bu Mazda araştırmacıları grubu, yeni nesil yüksek verimliliğe sahip direkt enjeksiyonlu SKYACTIV-G benzinli motoru ile 14:1**  gibi bir sıkıştırma oranına ulaştılar. Bu oran seri üretimi yapılan araç motorları için dünyanın en yüksek oranıdır. Bu ödül, mekanik sürtünme ve pompalama kaybının azaltılması yoluyla yakıt verimliliği konusunda elde edilen gelişmeleri de ödüllendirmektedir.