PSA Peugeot Citroën ve Toyota, Avrupa’da hafif ticari araçlarla ilgili yeni bir işbirliği anlaşması imzaladıklarını açıkladılar

Toyota Avrupa ve PSA Peugeot Citroën bugün Avrupa’da hafif ticari araçlar segmentinde yeni bir işbirliği anlaşmasını imzaladıklarını duyurdular. PSA Peugeot Citroën Grubu böylece Toyota’ya Avrupa’da Toyota markası altında ticarileştirilecek hafif ticari araçlar temin edecek.

 İlk etapta, 2013’ün ikinci çeyreğinden itibaren, PSA Peugeot Citroën mevcut Peugeot Expert ve Citroën Jumpy gamlarından alınan hafif ticari araçlar temin edecek. Anlaşma aynı zamanda PSA Peugeot Citroën tarafından üretilecek yeni nesil araçlar konusunda da işbirliğini öngörüyor. Bu işbirliğinin 2020 sonrasında da devam etmesi planlanıyor.

 Toyota Avrupa’nın bu yeni nesil araçlarla ilgili geliştirmelere ve endüstriyel yatırımlara doğrudan katılması öngörülüyor. Bununla birlikte herhangi bir sermaye iştiraki veya ortak üretim öngörülmüyor.

 Toyota Motor Avrupa Başkanı Didier Leroy “Hafif ticari araç segmenti Avrupa pazarında çok sayıda ülkede bizim için önemli” dedi. “PSA Peugeot Citroën ile güçlerimizi birleştirerek, Hiace modelimizin geçtiğimiz günlerde satışının durdurulması sonrasında sadık müşterilerimize böylece iyi bir çözüm sunuyoruz. Halihazırda küçük araç sınıfında PSA Peugeot Citroën ile kendini kanıtlamış ortaklığımız sürüyor. PSA Peugeot Citroën Avrupa’da hafif ticari araçlar pazarında başta gelen aktörlerden bir tanesi ve kaliteli ve çok yönlü araç üretimi konusunda sağlam bir üne sahip.”

 PSA Peugeot Citroën Programlar Direktörü Jean-Christophe Quémard ise “Bugün Toyota ile kurduğumuz verimli işbirliğinin kapsamının genişlediğini duyurmaktan mutluyuz. Bu anlaşma, şirketlerimizin Avrupa pazarına yönelik rekabetçi ürünler sunmalarına olanak verecek ve yeni nesil hafif ticari araçların geliştirilmesinin temellerini oluşturuyor” şeklinde eklemede bulundu.

 Toyota

Toyota Avrupa (TME) Avrupa’da Toyota ve Lexus model araçlarla, bunların yedek parça ve aksesuarlarının satışını ve aynı zamanda Toyota’nın üretim ve mühendislik faaliyetlerini yönetiyor. Toyota Avrupa’da doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 94 000 kişiyi istihdam ediyor ve Avrupa’da 1990’dan beri 7 milyar Avro’dan fazla yatırım yaptı. Toyota’nın Avrupa’daki faaliyetleri 56 ülkeyi kapsayan 30 distribütör şirket, 3000 civarında satış noktası ve 9 üretim tesisinden oluşan bir sınaî ve ticari şebeke tarafından yönetiliyor. 2011 yılında, Toyota Avrupa’da 822 386 adetten fazla Toyota ve Lexus markalı araç sattı.

Daha geniş bilgi için www.toyota.eu internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 PSA Peugeot Citroën hakkında

Peugeot ve Citroën gibi dünya çapında ünlü iki markadan güç alan Grup 2011’de tüm dünyada %42’si Avrupa dışında olmak üzere toplam 3,5 milyon araç sattı. Avrupa’nın ikinci büyük otomobil üreticisi PSA 2011’de 59,9 Milyar Avro ciro gerçekleştirdi. PSA Peugeot Citroën 160 ülkede faaliyet gösteriyor. Grup 2011 yılında araştırma ve geliştirme alanında 2 Milyar Avro’nun üzerinde harcama yaptı. Faaliyetleri finansman (PSA Peugeot Citroën Finans Bank), lojistik (Gefco) ve otomobil donanımları (Faurecia) alanlarını da kapsıyor.

Daha geniş bilgi için www.psa-peugeot-citroen.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz;