Renault Nasıl Kuruldu? İşte Hikayesi…

Renault’u Kim Kurdu? 70’li Yıllara Kadarki Süreci…

Bir Fransız otomobil üreticisi 0lan Renault 25 Şubat 1899 tarihinde Fransa’nın şehirlerinden olan Boulogne-Billancourt‘ta kurulmuştur. Louis RenaultMarcel Renault ve Fernand Renault üçlüsü tarafından kurulan otomobil şirketi uzun yıllar kendini geliştirerek Avrupa’nın en büyük otomobil markalarından biri tanesi olmayı başarmışlardır.

Renault ismini kurucularının ortak soy ismi olan Renault’tan almıştır. Renault kurulduğu günden itibaren; Otomobil, kamyon, traktör, tank, tren, uçak, motosiklet, bisiklet, otobüs gibi farklı türlerden birçok araç üretmiştir.

Başlangıçta bireysel ulaşım aracı olarak geliştiren Renault, ilerleyen yıllarda aileler için otomobil tasarlamaya başladı. Renault, kullanıcıların ihtiyacını gözlemleyerek tarihinde birçok ilke imza atan marka oldu. Ailelerin eşyalarını koyabilmeleri için tasarlanan bagaj bölümü gibi yeniliklerin yan sıra minivan, monospace gibi segmentlerin de yaratıcısı oldu.

Marka, 6 silindirli otomobiller sonrası 1937 yılında geliştirdiği Primaquatre sayesinde Fransa pazarının kalbi olan 10 ve 11CV pazarına yerleşmeyi başardı. Renault, 1965 yılında cesur tarzı ve üstün tasarımı ile 16 Station Vagon’u üreterek müşterilerine hiçbir otomobilin sağlamadığı geniş kullanım alanını sundu. Renault 16, kısa bir süre içinde popüler hale geldi.

Renault, binek modeller sonrası tasarladığı hafif ticari modeller ile profesyonel hayata da girdi. Renault, esnaf ve tüccarların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik 1959 yılında Estafette modelini üretti. Alışılmışın dışında bir tarza sahip olan Estafette, hizmet tipi araçların tek düzeliğinden uzaklaşmak için, turuncu, sarı ve mavi gibi canlı renklerle satışa sunuldu.

Hem iş hem de aile otomobili fikri ile ortaya çıkan marka, 1961 yılında ürettiği Renault 4 ile düz zemini sayesinde kolay yükleme imkanı sağlıyordu. Böylece ihtiyaçlara göre dönüşebilen hatchback doğmuş oldu. Bir aile otomobilini, bir hizmet tipi araca veya tatile çıkmaya hazır küçük bir otomobile dönüştürmek için, koltuğu arkaya doğru itmek yeterli oluyordu.

1964 yılında Monte-Carlo rallisi ve Tour de Corse rallilerini kazanan 4CV ve Dauphine modelleri birer efsaneye dönüşerek performansları ile büyük bir hayran kitlesi kazandı. Özgürlüğün ve hızın keyfini çıkarmak isteyen gençler için tasarlanan Gordini ise standart Renault serisi bir otomobilin iki katı fiyata sahip olmasına rağmen 11 bin 600 satış adedine ulaştı.

Üretimi 1969 yılında Romanya’da başlayan Renault 12, iki yıl sonra Türkiye’de Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilmeye başlandı.

Oyak-Renault Nasıl Kuruldu?

4 Aralık 1969 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan ilanla Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş.’nin resmi kuruluşu duyurulur. 14 Mayıs 1971’de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nın ilk, Türkiye’nin ise ilk önden çekilişli (12 Serisi) otomobili üretim hattından çıkar. Ayrıca Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 1971 yılında üretime başladığından beri Türkiye’nin ilk station wagonlu (Renault 12 SW), ilk klimalı (Renault 12 GTS), ilk dizel motorlu (Renault 9 GTD), ilk otomatik vitesli (Renault 9), ilk yol bilgisayarlı (Renault 21 Concorde) otomobilini ve ilk dizel otomobil motoru üretimini gerçekleştirerek pek çok ilke imza attı. 1998’de Megane Wagon, sadece Oyak Renault’da üretilmeye başlandı. Bu model Türk Otomotiv Sanayisi’nin gelişmiş pazarlara yüksek miktarlarda ihracata başlamasında öncülük yaparak sanayi tarihine geçti. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, elektrik motorlu Fluence üretimi ile Türk Otomotiv Sanayisi’nde yeni bir çığır açtı. Kullanımda sıfır salımlı elektrik motorlu araçlar ile Renault herkese sürdürülebilir ulaşım olanağı sunuyor. Elektrik motorlu otomobiller ile herkes için sürdürülebilir ulaşım olanağı sunan, bu çığır açan çözümle Oyak Renault Otomobil Fabrikaları önemli bir rol üstlendi.

Yaşanacak Otomobiller”

Toplumsal değişimleri yakından takip eden Renault, 1972 yılında kadınlara uygun bir otomobil olan Renault 5’i tasarladı. Bu model, sadece iki kapısı ve çocukları arka tarafta güvenli bir şekilde taşımaya uygundu.

Renault 4, Renault 5, Renault 6 ve Renault 16 ile “yaşanacak otomobiller” kavramını yaratan marka, hem sedan hem de van segmentinin avantajlarını birleştiren Renault Espace’ı piyasaya sürerek bu segmenti yaratan marka oldu. 5 veya 7 koltuklu dönüştürülebilen ve Renault 25’ten alınan 2 litre motoru ile yumuşak bir tarza sahip olan Espace, 1985 yılından itibaren ailelerin tercihi haline gelmeye başladı ve pazarda uzun süre rakipsiz yoluna devam etti.

Otomotiv sektöründe her zaman ilklere imza atmış olan Renault, 1996 yılında da binek otomobilin ilk minivanı olarak tasarlanan MPV segmentinin ilk modeli Scenic’i üretti. Otomobilde masa olarak kullanılabilen sürgülü arka koltuğu, yatabilir arka yan koltukları, yolcular için tepsiler, koltukların altında ve yerde çok sayıda saklama gözü gibi araç içi yaşamı kolaylaştıracak özellikler bulunuyordu. Bu vizyoner yaklaşım sayesinde Scenic 1997 yılında “Car of The Year (COTY) / Yılın Otomobili” seçildi.

Söz Konusu Popüler Kompakt Sınıf ise, Yolculuk 12 Serisi ile Megané Arasındadır.”

Renault markasının ilk önen çekişli modeli olma ünvannına sahip olan 12 Serisi (ya da bizim adımızla Toros), 1969 yılı ile 1980 yılları (ülkemizde 2000) arasında üretilmiştir.

Sonra 1981 yılında 11 Serisi adlı Hatchback (ya da bizim bildiğimiz adımızla Flash) ile 9 Serisi adlı Sedan (ya da bizim bildiğimiz adımızla Broadway) modeli, Avrupa’da 12 Serisi’nin devamı olma niteliğindeydi. Dünya genelinde 1989 yılına kadar üretilirken, ülkemizde ise sadece Broadway adıyla 2000 yılına kadar dayanabilmiştir.

Daha sonra 1988 yılında 19 Serisi adlı (ya da bizim bildiğimiz adımızla Europa), dört farklı gövde tipiyle (Hatchback, 3 Kapı Coupe, Sedan ve Cabrio) 1996 yılına kadar üretilmiştir. Başta ülkemiz olmak üzere, bazı ülkelerde 2000 yılına kadar üretilmiştir. Tıpkı diğerleri 12 ile 9/11 Serisi gibi de ülkemizde aynı süreçlerde üretim hayatına son verilmiştir.

1995 yılına geldiğimizde, artık Renault’un Kompakt Sınıf temsilcisi diğer modellerde olduğu gibi temel isimleriyle (Mesela “Twingo, Clio, Talisman” gibi…) yoluna devam etmekteydi. Sırasıyla 12, 11/9 ve 19’un devam modelinin ismi ise Megané’dır. 2002 yılında ikinci, 2008 yılında üçüncü ve 2016 yılına geldiğimizde dördüncü nesle geçmiştir. Böylece Renault, herkese Megané’ı sevdirmeyi başarmıştır.

Nasıl Renault’unuz Olursa Olsun, Sizin Yaklaşık 1,5 Asırlık  Hayat Tutkunuz…”

2015 yılına geldiğimizde bütün geçmişini unutarak, artık “Passion For Life (Hayat Tutkusu)” felsefesine sahip olmuştur ve yazı fontunu yenilemiştir. 2012 yılından beri Renault; Clio, Twingo, Captur, Kajdar, Espace, Talisman, Koleos ve Megané gibi her yaşa, her zevke ve her aileye uygun modelleri üretmektedir.

Derleyen; Eren Tan

TİCARİ ARAÇLAR İLE İLGİLİ SİTEMİZİ AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ZİYARET EDEBLİRSİNİZ

Tiacari araçlar ile ilgili en yeni haber,

Ticari Araçlar, Lojistik, Teslimat, HTA(hafif ticari araçlar), Lansman, Otobüs, Kampanyalar, Lastik ve Akaryakıt konularındaki en güncel haberleri Ticariport.com sitesinden takip edin..

www.ticariport.com ziyaret edebilirsiniz..