Škoda Yeti Active 1.2 TSI 105 HP DSG Trip: Güçlü, Performanslı, Konforlu ve Atak.

Škoda Yeti Active 1.2 TSI 105 HP DSG Trip: Güçlü, Performanslı, Konforlu ve Atak.

Sizler için test etme imkanı bulduğumuz Škoda Yeti Greenline 1.2 Benzinli 105 hp’lik otomobil Škoda’nın son yıllardaki satış performansıyla amiral gemisi haline gelen Yeti,
dinamik yol tutuşu ve hafif arazi koşulları için geliştirilen SUV araçları arasında sunduğu olağanüstü düşük tüketim ve emisyon değerleri ile övgüyü hak eden bir SUV. Škoda Yeti bu sınıftaki araçların sağlam ve yerden yüksek gövde yapısına karşın, Yeti Greenline segmentinde ihtiyaç duyulan direksiyon hakimiyeti ve yol tutuşunu kusursuz bir şekilde sürücüsüne sunuyor ve mükemmel bir sürüş keyfi yaşıyorsunuz.

Yeti Greenline sürücüsüne sunuduğu dinamik sürüş keyfiyle de öne çıkıyor. Öncelikle Start & Stop Sistemi, sayesinde şehir içi kullanımlarda sıkışık trafikte veya kırmızı ışıkta aracı otomatik olarak çalışmasını durdurarak sürücülere yakıt tasarrufu sağlıyor.

Škoda Yeti Dış Tasarım

Yeti adı Himalaya dağlarında yaşadığına inanılan koca ayaktan geliyor. Dört farla çevrelenmiş belirgin radyatör ızgarasıyla vurgulanan ön kısım, eğlenceli ve keyifli bir sürüşün sinyallerini verirken, 5 kapılı hatchback gövdenin arka kısmı ile de uzun yolda ve kalabalık ailelerinde ilk tercih edeceği otomobil olarak düşünüyorum. İlk bakışta heybetli bir duruşu var. Otomobilin arkasına baktığımızda geniş çamurluklar ve koruma şeritleriyle sizi etkilemeyi biliyor. Şehir içi kullanımda çok iyi sürüş keyfi veriyor.Şehir dışı kullanımda kıvrak ve atak arazi şartları ne olursa olsun çamur,taşlı arazi Yeti yüksek performansıyla üstesinden gelmeyi başarıyor. Gerek şehir içi kullanımda gerek şehir dışı kullanımda Yeti benden tam not aldı. Sürücülerin hiç düşünmeden alacakları bir SUV.

ŠkodaYeti İç Tasarım

Yeni Škoda Yeti,nin iç mekanına geçtiğimizde geniş iç tasarım ile çok ferah bir sürüş ortamı hazırlanmış. Sade fakat çok rahat, konforlu sürüşü var. DSG şanzımanlı Yeti sürüş ve kıvraklığıyla sizi ilk önce bir şaşırtıyor. Yüksek olmasıylada yolculara güven vermeyi başarıyor. Arka koltuklardaki baş,diz mesafeside çok iyi konumlandırılmış.

Uzun yolculuk esnasında saklama alanları ve geniş iç hacim yolculuğunuzu en üst düzeye çıkarıyor. Bu otomobilde yolculuk ederken otomobilin yüksek olması ve iç mekanın geniş olması yolculuğunuzu maksimum seviyede zevkli hale getiriyor. İç mekanın geniş ve rahat olması yolcuların inişlerinde ve otomobile binişlerinde çok rahat. Koltuklar oldukça sağlam yan ve boyun destekleriyle uzun yolculuklarda yaşayacağınız yorgunluklarıda ortadan kaldırıyor. Arka bagaj ise çok geniş herşeyinizi alacak kapasiteye sahip.
Yüksek konumlandırılmış koltuklar, yolculara güven verir, çevrenin daha rahat izlenmesine olanak tanır ve aracın içine giriş çıkışları kolaylaştırır. Oldukça sağlam koltuk dolguları, belirgin koltuk yan destekleri ve ayarlanabilir koltuk sırtlıkları, uzun yolculuklarda yaşanabilecek yorgunlukları ortadan kaldırır. İç mekan ferah ve kompakt bir tasarım uygulanmış, ben bu tasarımı işlevselliği ve rahatlığı öne çıkardığı için çok büyük sürüş keyfi yaşadım.

Škoda Yeti Motor

Škoda Yeti 1.2 litrelik TSI motor’un performansı çok iyi. 1375 kg ağırlığa sahip olan otomobil 11,8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırabilen TSI motor, 5000 d/dk’da 105hp güç üretmeyi başarıyor. Yeti asıl marifetini 1500 d/dk’dan itibaren ürettiği 175 Nm tork sayesinde gösteriyor. Düşük devirde üretilen tork sayesinde Yeti’nin ara hızlanma zamanları da çok olumlu. 1.2 TSI motorun performansı ilk kullanan sürücüleri şaşırtacağından eminim. Çift kavramalı şanzıman sayesinde gücü, hızlı ve çok az kayıpla yere ileten motor, düşük yakıt tüketim değerleriyle çok ekonomik değerler elde etmenizi sağlıyor. Bizde kaldığı süre içerisinde otomobil şehir içinde 7.8 şehir dışında 5.7 litre yakıt tüketti. Bu değerleri uzun yolda normal sürüş şartlarına uygun kullanıldığında ise 5.7, 6.0 litreye kadar indirebilirsiniz. En önemli özelliği ise yol tutuşu, virajlardaki savrulma riskinin olmaması ve konforlu bir yolculuk sunması.

Škoda Yeti Güvenlik

Škoda Yeti, zorlu güvenlik testlerinde en yüksek puanları alabilecek şekilde tasarlanmış ve Euro-Ncap’ tan 5 yıldız almayı başarmış bir SUV.

Škoda Yeti Fiyatı

Škoda Yeti Active 1.2 TSI 105 HP DSG 2012 kampanya fiyatı:49.000 TL , Liste fiyatı 51.645 TL’den satılmaktadır.

Sonuç olarak, Škoda Yetiyi kullandığımız süre içerisinde çok zevkli, rahat ve konforuyla bizi adeta büyülemeyi başardı. İlk bakışta 1.2 motor hacmi insanları tedirgin etsede sürücülerin bu SUV’ı kullandıkları zaman ürettiği güç ile kendine hayran bırakacağından eminim. Şehir içi ve şehir dışında, uzun yolculuklarda arazi şartları ne olursa olsun Yeti sürüş keyfini doyasıya yaşatıyor. Škoda ürettiği bu otomobilde çok yüksek satışlar yakalayacağına inanıyorum.

Kazasız ve keyifli sürüşler dileğiyle…

Hakkı Günerkan