Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin; Türk Pirellinin 2011 Yılındaki 1,2 Milyon TL’lik Cirosunu, 2012’de % 15 artırmayı hedefliyoruz.

Yıllık 8 milyon adetlik üretimiyle Pirelli Grubu’nun en büyük üretim üssü olan Türk Pirelli aynı zamanda Pirelli’nin tüm motorsporları etkinliklerinin de üretim merkezi konumunda. Premium segmentteki liderliğini sürdürmeyi hedefleyen Türk Pirelli, 1,2 milyon TL’lik 2011 cirosunu 2012 yılında %15 arttırarak yaklaşık 1,4 milyon TL’ye çıkartmayı hedefliyor.

Yüksek performans lastikleri alanındaki liderliğini ve marka imajını 2012 yılında daha da üst seviyelere taşımayı hedefleyen Türk Pirelli’nin 2011 yılı cirosu 2010’a göre %40’lık artış göstererek 1,2 milyar TL seviyesine ulaştı. Kamyon ve premium segment lastiklerinde pazar liderliğini sürdüren Türk Pirelli, 2012 yılında cirosunu %15’lik bir artışla 1,4 milyar TL seviyelerine çıkartmayı hedefliyor.

Pirelli, İzmit’te ağır vasıta ve motorsporlarına yönelik lastikler dışında; hafifi ticari, kış lastikleri ve Cinturato ailesi gibi yeşil performans olarak da adlandırılan otomobil lastiklerinin de üretimini gerçekleştiriyor. Toplam 8 milyon adet lastik üretimiyle Pirelli Grubu’nun en büyük fabrikasına sahip olan Türk Pirelli, bu lastiklerin %60’ını ihraç ederek Türkiye ekonomisine çok önemli bir kaynak aktarıyor.  Ayrıca, her geçen gün artan tüketici bilinci ile birlikte talebi artan kış lastiklerinde de yılda 1 milyon adet kış lastik üretimi gerçekleştiren Pirelli, bu segmentin de büyümesine katkıda bulunuyor.

Tüm dünyada 2 milyar kişi tarafından takip edilen Formula 1 Pirelli’nin marka imajına çok büyük bir katma değer yarattı. 2015 yılında tüm dünyada premium segmentte liderlik hedefleyen Pirelli Grubu, Formula 1’den 300 milyon Euro’luk medya değeri elde ederken, marka değeri 2011 yılında 2010 yılına göre %26’lık bir artışla 2,27 milyar Euro’ya ulaştı. Pirelli Grubu’nun premium segment satışları 2010 yılına oranla %30 artarken, Türk Pirelli aynı dönemde %80’lik bir büyüme kaydetti.

Bu başarının nedenleri arasında Türkiye’deki araç parkındaki gelişmenin önemli olduğunu dile getiren Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin; “Bu başarımızda Türkiye GP’si esnasında gerçekleştirdiğimiz başarılı aktivitelerimiz ve tanıtım çalışmalarımızla Formula 1’deki varlığımızı ve tüm lastiklerini Türkiye’de üretmenin gururunu tüketicilerimizle paylaşmamızın önemli rol oynadığını düşünüyorum. Bu doğrultuda da yüksek perfomans lastikleri alanında liderliğimizi ve marka imajımızı daha da ileri seviyelere taşıma imkanı bulduk” dedi.

Pirelli Grubu, “Şampiyonların Fabrikası” olarak da anılan Türk Pirelli İzmit Fabrikasına 2011 yılında yapılan 35 milyon Euro’luk yatırıma ek olarak 2012 yılında da teknolojik yatırım yapılmaya devam edecek. 2011 yılında Formula 1 için 35.000 adet lastik üreten Türk Pirelli, 2012 yılında ise 45.000 F1 lastiği üretecek.  Formula 1’e giriş yaptığı ilk sezon yenilikleriyle dikkatleri üzerine çeken Pirelli, tüm Formula 1 lastiklerini ürün gamındaki yüksek performans serisini temsil eden P Zero olarak adlandırmıştı. 2012 sezonunda ise P Zero’ya ek olarak Pirelli ürün yelpazesinin çevre dostu serisini oluşturan Cinturato, Formula 1’e dahil oldu.