Volkswagen Yeni Tiguan 1.4 TSI 122 PS Testi.

Volkswagen Yeni Tiguan 1.4 TSI 122 PS: Çok Yönlü ve Hareketli Yaşam Yoldaşınız..

Otoruyasi ekibi olarak sizler için test etme imkanı bulduğumuz Yeni Tiguan, Wolkswagen gurubundaki en begenilen modellerden biri olarak ön plana çıkmayı başarmış bir SUV. İki motor seçeneğiyle sürücülerin karşısına çıkan Yeni Tiguan, bu segmentte adından çok bahsettirecek gibi görünüyor. Tiguan’da 1.4 TSI 122 PS ve 160 PS benzinli modeller 6 ileri manuel, 140 PS güç üreten 2.0 TDI dizel model ise 7 ileri DSG şanzıman seçeneğiyle satılıyor.

Dış Tasarım

Test aracımız 1.4 TSI 122 PS 4X2 benzinli Tiguan’a önden bakıldıgında, Bi-Xenon farlar LED gündüz farlarıyla göz alıcı ve şık görüntü veriyor. Yeni Tiguan kaslı ve heybetli duruşuyla da sürücülerin gözdesi olmaya aday, tavan üst rayları araca ayrı bir albeni katmış, arkada ise yuvarlak ve kinetik bir tasarım mevcut, sade görünen bu tasarım ayrıca güçlü ve sportif bir duruş sergiliyor. Yenilenen versiyonunda Tiguan, sportif bir sürüş ve yakıt ekonomisi ile ön plana çıkıyor. Güvenliği ön planda tutan yeni Tiguan yorgunluk tespit sistemi Fatigue Detection, ayrıca uzun far desteği Light Assist gibi yeni sistemler ile daha güvenli bir yolculuk sunuyor.
İç Tasarım

Yeni Tiguan’ın iç mekanına geçtiğinizde sizi ferah bir mekan karşılıyor. Koltukları sürüş biçiminize göre ayarlayabiliyorsunuz. Direksiyon simidinden bir çok fonksiyonu yönetebiliyorsunuz, iç dizaynda kullanılan malzeme ve işçilik göze çarpıyor, orta konsolda ise geniş, renkli bir ekran, kullanımı kolay ve elinizin ulaşabilceği uzaklıktaki düğmelerle aracınızda size sunulan fonksiyonları kolayca kullanım sunuyor. İç mekanın dizaynı ve kullanılan malzeler normal, torpido bölümü ve saklama alanları açısından da sürücüleri tatmin edecektir. Arka koltukların geniş ve ferah olması ayrıca White&Night seçeneğinde standart sunulan cam tavan sayesinde çok ferah bir iç mekana sahip.

Arka koltukta seyahat eden yolcuların geniş mekan ve cam tavan sayesinde ferah ve keyifli bir yolculuk yapacaklarından eminim. Oturma ve diz mesafesi çok iyi durumda. Yeni Tiguan bagaj hacmi 470 litre fakat bunu 1510 litreye kadar genişleyebiliyor.

Yeni Tiguan Sürüş Performansı

Kinetik ve sportif kullanımı ile ön plana çıkan Yeni Tiguan, hem normal yolda kullanım (On-road), hem de arazi sürüşü (Off-road) için yeterli yeteneği sunan gövde tasarımı, öncüsüne göre daha yüksek düzeyde bağımsızlık elde edilmiş, daha iyi dinamik performans ve daha biçemsel bir incelik gösteriyor. Yeni Tiguan, üç farklı donanımda sipariş edilebiliyor: Günlük kullanımı azami şekilde destekleyen zengin pratik kullanım özellikleriyle Trend&Fun, şık tasarım detayları ve yüksek fonksiyonel donanımıyla farklılaşan Sport&Style ve kendine has şeker beyazı rengi, yüksek donanım seviyesi ve kaliteli dokunuşlarla caddelerdeki yeni moda ikonu White Night. Yeni Tiguan Start Stop özelliğiyle de benden tam not aldı. Şehir içi sıkışık trafikte yakıt ekonomize katkıda bulunmayı ihmal etmiyor. Ayrıca bu sistem Tiguan’ın performansını düşürmüyor. Vites geçişleri çok iyi bu yönüyle de sürücüsünü memnun edecektir diye düşünüyorum. ESP sistemini standart sunulan yeni Tiguan, hassas bir direksiyona ve iyi bir yol tutuşa sahip. Ani manevralarda ve yüksek hızlarda ise yol tutuşu gayet iyi. Yeni Tiguan bu yönüyle de benden tam not almayı başardı.

Yeni Tiguan Yüksek teknolojili güvenlik sistemleri

Model değişimi ile birlikte standart donanım listesine eklenen yorgunluk tespit sistemi Fatigue Detection’ın (“Sport&Stye” ve “White Night”da standart) yanı sıra, kamera temelli uzun far kontrol sistemi Light Assist (H7 Lambaları), dinamik far asistanı Dynamic Light Assist (Bi-xenon farlar), şerit takip sistemi Lane Assist, Yeni Tiguan’da opsiyonel olarak sunulan gelişmiş sürüş destek sistemleri arasında yer alıyor. BlueMotion teknolojisine sahip 1.4 TSI 122 PS motorla birlikte standart olarak sunulan Start/Stop Sistemi ve Fren Enerjisi Geri Kazanımı, Yeni Tiguan’ı hem en ekonomik hem de en çevreci SUV’lardan biri yapıyor.

Yeni Tiguan Yakıt Ekonomisi

Tiguan’ın BlueMotion Teknolojili versiyonu, Start/Stop Sistemini ve Fren Enerjisi Geri Kazanım sistemini içeriyor. Sonuç olarak, BlueMotion Teknolojisiyle donatılmış Tiguan 1.4 TSI 122 PS Manuel, 100 km’de sadece 5,5 litre (şehir dışı) yakıt tüketiyor! Yeni Tiguan bu değerlerle, dünyadaki yakıt yönünden en verimli SUV’lardan biri haline geliyor.Yeni Tiguan Şehir İçi:8,5 lt Şehir Dışı:5,7 lt ortalama ise 6,7 litre, testimiz boyunca bize verilen bu degerleri tutturmayı hemen hemen başardı diyebilirim. Yakıt tüketimindeki olumsuzluklar, agresif kullanım, gerekmedikçe vites değişimi ve çok kötü arazi ve şehir içi trafigi olarak sıralayabiliriz. Yeni Tiguan yenilenen versiyonu ve sürüş destek sistemleri ile bu yükün altından kalkmayı iyi biliyor.

Yeni Tiguan Motor

Volkswagen grubunun motor devrimi olarak adlandırdığı TSI ünitelerden 1.4 litrelik turbo beslemeli seçeneği kullanan test aracımız 5000 d/d’de 122 hp güç elde ederken 1500-4000 d/d aralığında 200 Nm tork üretiyor. 1500 kg’ın üzerindeki Tiguan’ı 10 saniyenin biraz üzerinde 100 km/s hıza ulaştıran motor 185 km/s’lik maksimum hız değeri sunuyor.

Güvenlik

Volkwagen Tiguan, Euro Ncap çarpışma testinden 5 yıldız almayı başarmış bir SUV.
Sonuç olarak yeni Tiguan’la geçirdiğimiz günlerde, Tiguan bize keyifli anlar yaşattı. Yeni donanım ve sürüş destek sistemleri ile sürüş keyifinize keyif katıyor. Ayrıca güvenlik her zaman ön planda, yol tutuşu, yakıt ekonomisindeki başarısı ile de bu aracı tercih edecek sürücüleri memnun edecek gibi görünüyor. Arkasındaki Volkswagen teknolojisi sayesinde Tiguanı çok tatminkar buldum.Şehir içi ve şehir dışındaki performansı ile de bizden tam not almayı başaran yeni Tiguan seğmentindeki araçlarla da arasındaki farkı açacak gibi görünüyor. Okuyucularıma hemen Tiguan’ı test etmelerini öneriyorum. Bir araç ne kadar güvenlikli olsa da öncelikle sürücülerin yola çıkarken uykusuz ve yorgun çıkmamalarını tavsiye ediyorum.
Yeni Tiguan FİYAT: 68.343 TL

Keyifli ve kazasız sürüşler diliyorum.

Hakkı Günerkan