Yedi Koltuklu Dacia Jogger Test ve İzlenimi

Yeni Dacia Jogger..  Station Wagon mu? Yoksa bir SUV mu? nereden baktığınıza göre karakter değiştiren Yeni Dacia Jogger otoruyasi.com’un bu haftaki konuğuydu. Bir Sw uzunluğunda olan araç önden bakıldığında ise SUV görüntüsüne sahip. Geniş ailelerin ise vazgeçilmezi olacağına eminim. 7 koltuğa sahip olan araç koltuklar katlandığında 2.085 LT’ye kadar bagaj hacmine sahip oluyor.

Dış Tasarım

Yeni Dacia Jogger’a ilk baktığımızda oldukça şık bir görünüm sergiliyor. İlk dikkat çeken özelliklerinden biri far yapısıyla bütünleşen ön ızgaradaki yeni amblem tasarımı. Ayrıca LED teknolojisi kullanılan farlardaki Y şeklindeki ışık imzası oldukça dikkat çekici. Çizgileriyle ve girintili çıkıntılı yapısıyla oldukça heybetli görünen kaput ise SUV görüntüsüne katkı sağlayan en büyük etken. Bu görüntüye geniş hava girişi ve sis farlarının etrafındaki geniş plastik kaplama destek veriyor.

Aracın ön ve arka tampon altı koruma kızakları ile çamurluk korumaları aracın zorlu şartlara da hazır olduğunu gösterir nitelikte.

Yeni Dacia Jogger’in arka tarafında dinamik ve modern yapısını devam ettirdiğini görüyoruz. Y ışık imzalı farlar arka tarafta’da kullanılmış. Bagaj düğmesi estetik tasarımı devam ettirebilmek için arka panel altına gizlenmiş. Yukarı açılan bagaj kapağı ise kullanım rahatlığı veriyor. Önde kullanılan LED teknolojisi arka üçüncü stop lambasında da kullanılmış.

 İç Tasarım

Bir MPV kadar geniş ve ferah olan Yeni Dacia Jogger’in iç dünyası, dışarıdaki güçlü karakterini devam ettirir nitelikte. İçeride genel olarak sert plastik kullanımı göze çarpıyor. Ayrıca krom detaylar oldukça titiz yerleştirilmiş. İçeri girdiğinizde ilk göze çarpan ise Dacia logosunun konumlandırıldığı kromla detaylandırılmış ve aydınlatmalı kumandalara sahip direksiyon.

4 kollu direksiyon oldukça şık görünüyor. Ön kapı panelinde ve ön panel boyunca kullanılmış olan tekstil şeriti koltuklarla uyum sağlamış ve oldukça güzel bir görüntü sergilenmiş. Dacia’nın yeni logosuna uygun tasarlanmış olan havalandırma kanalları ise oldukça modern bir görüntüsü sergiliyor. 8 inç dokunmatik multimedya ekranında 3 farklı multimedya sistemi sunuluyor. Radyo, MP3, USB ve Bluetooth özelliklerine sahip kullanıcıların uygulama indirerek kendi telefonlarını kullandığı Media Control sisteminin yanı sıra, Media Display ve Media Nav bilgi sistemleri 8 inç dokunmatik ekran ile sunuluyor.

Media Display’de 4 hoparlör, Bluetooth bağlantısı, USB girişi ve Apple CarPlay ve 4 hoparlör gibi özellikler bulunuyor. Direksiyondaki özel kumandalar sesli komut özelliğini etkinleştirmek için kullanılıyor. Media Nav sistemi ise bunlara ek olarak entegre navigasyon, ikinci USB girişi ve 6 hoparlör ile birlikte geliyor.

Sürücü ve yolcular için oldukça iyi bir yaşam alanı sağlayan Yeni Dacia Jogger, yükü fazla olanları da düşünüyor. Yeni Dacia Jogger önde 13 litre, ortada 8,6 litre ve üçüncü sırada 2,5 litre olmak üzere toplamda 24 litreyi aşkın bir saklama alanına sahip. Toplam 7 koltuklu olan aracın koltukları yatırabiliyor. Ayrıca en arkadaki koltukları tamamen çıkarılabiliyor.

 Teknoloji, Performans & Yakıt

 999 cc silindir hacmine sahip olan araç 110 HP gücüne sahip. 200 Nm maksimum tork oluşturabilen araçın maksimum hızı 183 Km/s. 0’dan 100 km’ye ise 11.2 saniyede ulaşabiliyor. 6 ileri düz vites olan benzinli aracın ortalama fabrika yakıt tüketim verisi ise 5.7 lt. 50 lt’lik deposu ile 1.000 km ye kadar sürüş menzili vaadediyor. Test sürecimiz içerisinde Jogger yakıt tüketimi 6.3 litre olarak gerçekleşti.

Yeni Dacia Jogger’da bulunan teknolojik özellikleri ise; Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Hız Sınırlayıcı (Speed Limiter), Sürücü ve Yolcu Ön Hava Yastığı, Hareket Halinde Otomatik Kilitlenen Kapılar, Ön Yolcu Hava Yastığı İptal Kilidi, Acil Fren Destek Sistemi (AFUAFD), Sürücü, Yolcu ve Arka Koltuk Emniyet Kemer İkazı, Otomatik Yanan Farlar, Led Gündüz Farları, Çocuk Koltuğu Sabitleyici (ISOFIX), Elektronik Denge Programı ve Hill Start Assist (ESPHSA), Acil Durum Çağrısı, Y İmzalı LED Farlar, Yan Hava Yastıkları, Arka Koltuk Sırtlığı 1/3-2/3 Katlanma Özelliği, Manuel Arka Camlar, Elektrikli Ön Camlar, Lastik Tamir Kiti, ECO Mode, 3,5″ TFT Gösterge Paneli, Manuel Klima, Arka Orta Koltuk Başlığı, Bagaj Halısı, Yükseklik ve Derinlik Ayarlı Direksiyon, Essential Koltuk Tasarımı, Arka Tavan Işığı, Manuel Ayarlanabilen Yan Aynalar, Arka Havalandırma şeklinde sıralayabiliriz.

Fiyat:  Yeni Dacia Jogger donanımına göre 658 bin TL- 717.900 TL arasında satılmaktadır.

Sonuç: Yeni Dacia Jogger’in özellikle geniş ailelerin ve kamp yapmak gibi aktiviteleri seven gençlerin gözdesi olacağını düşünüyorum. Hem görünüşü hem de sunduğu ferahlık ile Yeni Dacia Jogger bir kaç segmente aynı anda hitap ediyor diyebilirim. Bu nedenle alıcı kitlesi de farklı segmentte araç bakanları tek noktada buluşturacaktır. Biz otoruyasi.com ekibi olarak ferah yaşam alanı ve teknolojik özellikleri ile keyifli bir sürüş gerçekleştirdik. Siz değerli okuyucularımıza da Yeni Dacia Jogger’i en yakın bayii veya showroomlarda test etmenizi öneririm. Kazasız sürüşler dilerim..

Herkese keyifli sürüşler dilerim..

Onur Kaan Günerkan

www.facebook.com/froozz

instagram.com/_onurkaan_