Yeni Mercedes-Benz A 200 Sedan test ve İzlenimi

Yeni bir test sürüş deneyimi ile sizinleyim.  Geçen hafta Hatchback test sürüşümüz olmuştu hatırlarsanız bu haftada Mercedes A 200 Sedan ile uzun ve keyifli bir test sürüşü yaptık.

İstanbul’dan Şile’ye kadar hafta sonu kalabalık bir trafikte test otomobilimizi  kullanma fırsatı buldum. A 200 Sedan’la  keyifli bir sürüş gerçekleştirdik. Test otomobilimiz A 200, ülkemizde 2 farklı gövde tipiyle (HB ve Sedan) tercih edilebiliyorsunuz.

Dış Tsarım: Ufak da olsa makyaj operasyonu  geçirmiş yeni Mercedes A 200 sedan yıldız desenli yeni ön ızgara ve Led ince farları ile bu değişimleri hemen size hissettiriyor.

 Daha önceki nesline göre çok büyük farklar göremiyorsunuz ama küçük değişimler ile yeniliğin hazzını size yaşatabiliyor. Arka tarafta da standart olarak gelen LED stopların yanında difüzörde de makyaj etkilerini görebiliyoruz. LED arka stop lambaları hem gündüz hem de gece büyüleyici ve heyecan uyandıran bir görünüm sağlıyor.

İç Tsarım: Yenilenen Mercedes A 200 kokpit kısmına geçtiğimizde ise, sürücü odaklı kokpit geliştirilmiş MBUX multimedya sisteminden konfor koltuklara kadar çok çeşitli bağlantı ve güvenlik yenilikleri ile tamamen bireysel sürüş konforu açısından tasarlanmış.

Baz paketlerde 7 inç olarak gelen sürücü ekranı, opsiyonel olarak 10,25 inçlik ebatla da tercih edilebiliyor. Multimedya paneliyse 10,25 inçlik ebatla kullanıcılara kolaylık sağlıyor. A200’ün konsolunu ben uzay gemisi gibi bir konsola benzettim.  Özelikle gece aydınlatması insanı kendinden alıyor ve yaşattığı keyfi yaşamanızı tavsiye ediyorum.

Geniş formatlı yüksek çözünürlüklü medya ekranında çok kolay geçişler yaparak istediğiniz sürüş konforunu sağlayabiliyorsunuz.

Otomobilin direksiyonunu size ayrıca anlatmam gerekiyor bence Nappa deriden, alt tarafı düzleştirilmiş, kavrama alanı kabartmalı, solda ve sağda dokunmatik kumanda alanlarına ve gümüş krom galvanize direksiyon arkasında vites değiştirme kulakçıklarına sahip, çok fonksiyonlu spor direksiyon simidi var. Otomobili kullanırken sezgisel mantığı sayesinde sizin için bir kumanda işlevi görüyor.

A200 Sedan 360 derece kamerası ile sizin otomobili özellikle park ederken sanki dışardan izler gibi park etmenizi sağlıyor. Bu şehir trafiğinde gittiğiniz yerde park problemi varsa hele biz bayanlar için çok büyük kolaylık sunuyor.

Yeni Mercedes A-Serisi Sedan’ın kalbinde yarı hibrit 14HP/10 kW ek güç ile çevikliği destekleyen 48 voltluk ek bir elektrikli sistemle fazladan tork kullanımı sunan ikinci nesil entegre marş jeneratörüne  (ISG) sahip dört silindirli benzinli motor ilk kez kullanıma sunuluyor. Mercedes A 200 Sedan benzinli otomobilimiz, 1,3 litrelik motor 7 ileri çift kavrama şanzımanla 163 beygir güç üretirken. 250 Nm tork değeri sunuyor. Otomobilimizin 0’dan 100 km ye çıkma süresi 8.1 saniye. Maksimum hız 230 km.

Enerji geri kazanımı ve süzülme gibi fonksiyonların da katkısıyla benzinli motor çok daha verimli bir yapı ortaya koyuyor ve özellikle otomobilin ilk kalkış anında size çok keyifli bir tat veriyor.

Güvenlikte de Mercedes A 200 Sedan’ın aktif fren yardımcısı sizin ve otomobilin önüne çıkabilecek her şeyin güvenliğini sağlıyor. Böylece gelebilecek kazalara karşı hem sürücü ve yolcular hem de dışardan gelebilecek kazalara karşı emniyetli bir sürüş gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu sistem sayesinde önde hareket halindeki veya durgun haldeki araçlarla, dönüş sırasında karşıdan gelen trafikle, yayalarla ve bisikletlilerle çarpışmaları önlemeye yardımcı oluyor.

Sonuç olarak hem şehir içi hem şehir dışı sürüşlerde isteklerinize doğrudan cevap verebilen ve sportif sürüşe ciddi oranda olanak tanıyan bir otomobil. İstikrarlı çalışan şanzımanın da hakkını teslim etmeden geçmek istemiyorum. Otomobilimizde en sevdiğim şey ise, bu otomobil sizinle konuşabiliyor)) Sesli komut özelliği Hey Mercedes dediğinizde hemen sistem devreye geçiyor. Sistem çok iyi çalışıyor ve çok beğendim. Fabrika verilerine göre ortalama 100 km’de 5.7 litre yakıt tüketimi kaydedilmiş. Biz aracımızı performanslı ve sport modda kullandığımız için yakıt tüketimi biraz fazla geldi o yüzden paylaşmayacağım )) ayrıca devamlı değişen fiyatlar yüzünden fiyat paylaşmayacağım. Ama bu tarz bir otomobile sahip olmak istiyorsanız Mercedes-Benz bayilerinde otomobilinizi test edebilirsiniz. Ayrıca geçtiğimiz kısa zamanda içerisinde Mercedes-Benz’in devreye aldığı tek fiyat uygulaması ile Mercedes-Benz sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yeni bir test otomobilinde görüşmek üzere..

Herkese Keyifli sürüşler Diliyorum

Sibel Atılgan

İnstagram: (@sibelatilgann)