Yepyeni Görünümüyle Karşınızda Yeni Ford Mondeo…

otoruyasi.com okuyucuları için ilk test aracımız 2011 yılına yeni görünümüyle giren sınıfının öncü markası Yeni Ford Mondeo 2.0L Duratorq TDCİ… Testini yapmış olduğumuz araç eski Mondeo’ya göre belirli rütuşlar yapılarak müşterilerin beğenisine sunulmuş. Araçta ilk göze çarpan özellikler ise önden baktığınızdaki kaslı görüntüsü… Bu görüntü sürücüye oldukça güven verdiği tartışılmaz…Bunun haricinde sürücüye ve yolculara sunulan geniş ve ferah iç mekan, kullanımı kolay CD ve havalandırma sistemi, üstün yol tutuş,  görüntüsünün aksine üzerinde bulunan 2.0L Duratorq TDCi motor da 140PS güç üreterek aracın rakiplerinin yanında performansını ön plana çıkarıyor…Aracın iç mekan genişliğinin yanında müşterilerine sunduğu sınıfının en büyük bagaj hacmini de eklemeden geçmemek gerekiyor. Gelin aracı şimdi daha yakından tanıyalım…

Güvenlik ve Konfor

Yeni Mondeo müşterilerine çok daha yüksek konfor ve güvenlik seviyeleri sunmak için uygun teknolojilerle donatıldı. Kör Nokta Uyarı Sistemi, en son geliştirilen sürüş yardım teknolojileri arasında yerini alıyor. LED aydınlatma teknolojisi sadece iç mekanda değil, sürekli yanan dış aydınlatma lambalarında, arka lambalar ve fren lambalarında da kullanılıyor… Yeni Mondeo bugüne kadar üretilen Mondeo modellerinin teknolojik açıdan en gelişmişi olma özelliğine sahip. Tümüyle yeni yüksek teknoloji özellikleri ile Ford Mondeo, sürücüye yardımcı özellikler noktasında yeni müşteri beklenti standartlarını belirliyor.

Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı

Sistem, sürücü tarafından belirlenen hız seviyesine gelindiğinde gazı otomatik olarak kesiyor ve aracın belirlenen seviyenin üstünde bir hıza çıkmasını önlüyor…Gösterge paneli ekranı ayarlanan hız ve sistem durumu hakkında sürücüyü bilgilendirirken gereken durumlarda, “hızlanma sırasında vites küçültme” işlemi ile sistem devre dışı bırakılabiliyor…

LED Gündüz Seyir Lambaları

Ön tamponda yer alan gündüz yanan LED farlar aracın sportif karakterini tamamlıyor ve araca şık bir görünüm katıyor. En son LED teknolojisinin kullanılması sayesinde gündüz seyir lambalarının güç tüketimi sınırlandırılıyor ve bu tüketimin yakıt tüketimi üzerinde neredeyse hiçbir etkisi bulunmuyor.


LED Arka Lambalar

Yeni Mondeo’nun tüm modellerinde standart donanım olan uzun ömürlü LED arka lambalar ve fren lambaları, yüksek görüş açısı elde edilmesine katkıda bulunuyor ve gece şartlarında araca göz alıcı bir görünüm kazandırıyor…

Aktif Ön Izgara Sistemi

Aktif Ön Izgara Sistemi, 6 derecelik açılarla ve 15 değişik pozisyonda açılıp kapanan kapakçıklarla aracın aerodinamik direncinin hep optimum seviyede kalmasını sağlıyor. Bu sayede aracın yakıt tüketimi azalıp, motor en verimli çalışma sıcaklığına çok daha çabuk ulaşıyor…

Yeni Ford Eco Mode Sürücü Bilgilendirme Sistemi


Yeni Mondeo kullanıcıları, düşük yakıt tüketimi sağlayan yeni teknoloji donanımlarının yanı sıra, sürücü odaklı bir yazılım olan ve tüm modellerde standart donanım olarak bulunan Ford EcoMode’un avantajlarından da faydalanacak. Ford EcoMode Sürücü Bilgilendirme Sistemi ile araç, sürücülere gösterge paneli ile ekonomik sürüş tavsiyelerinde bulunuyor. Optimum yakıt tüketiminin elde edilmesi için araç hızı, motor devri, torku ve sıcaklığı ile birlikte gaz pedalı, devriyaj pedalı ve vites konumu gibi parametreleri sürekli olarak gözlemliyor.  Bu değerler doğrultusunda sürüş performansı skorlandırılarak sürücüye daha ekonomik sürüş için tavsiyeler veriliyor.

Geliştirilmiş dış tasarım

Yeni Mondeo’da ilk göze çarpan değişiklik, aracın yeniden tasarlanmış ön kısmı. 3 boyutlu görünüme ve geliştirilmiş bir profile sahip yeni bir motor kaputu içeren gelişmiş yaya koruması, bu yeniden tasarım sürecinin ana etkeni oldu. Motor kaputu daha zarif ve sade bir görünüme sahip olurken, üst ve alt ızgaraların hatları ve ölçüleri değiştirildi. Tam krom çerçeveli üst ızgara daha ince bir hale getirildi ve kaliteli görünümü daha da artırmak için (Titanium ve Selective de) krom kaplamalı traversler kullanıldı. Trapezoid biçimli alt ızgara daha sıcak ve çekici bir görünüm sağlamak için genişletildi. Titanium ve Selective modellerde her iki ızgara da parlak siyah kaplamalı ve alt ızgara ayrıca tam krom çerçevelere sahip hale getirildi.

Yeni tasarlanmış sis lambaları alt ızgaraya eşlik ederken, Titanium ve Selective modellerde sürekli yanan LED dış aydınlatma lambaları bu bölgenin üst bölümüne bitişik olarak tasarlandı. Tüm bu değişiklikler bir araya geldiğinde, daha alçak yapılı ve zarif bir görünüm elde edildi ve şık ön tasarımı yeni Mondeo’nun bir önceki modelinden bir bakışta ayırt edilebilmesini sağladı… Yüksek seri modellerin yan profilinde, cam bölgesine eklenen ve aracın öncekinden daha şık bir Mondeo olmasını sağlayan tam krom çerçeve yer alıyor.

Yenilenmiş iç mekan tasarımı

Ford tasarımcıları dikkatlerini Mondeo’nun iç mekan tasarımına çevirdiklerinde; yeni iç mekan değişikliklerinin başlangıcı olarak daha entegre ve daha gömülü bir orta konsola odaklanmışlardır. İnsan Otomobil Arabirimi (HMI) ve Convers+ tasarımları dahil olmak üzere tüm gösterge paneli çizgileri kapsamlı bir şekilde yenilenerek, gelişmiş bir açıklık ve bütünlük elde edildi… Yeni Mondeo’da ayrıca bej veya konyak rengi deri koltuk döşemeleri dahil olmak üzere iç mekanın yeniden tasarlanma sürecini tamamlayan ve dış mekanın ince işçiliğine uyum sağlayan yeni renk seçenekleri de bulunuyor.

Yakıt tüketimi, performans ve emisyon değerle

     Emisyon                                          Yakıt tüketimi (L/100km) 

 

Motor                         CO2 emisyonları(g/km)       Şehiriçi   Şehirdışı  Ortalama  

 

2.0L TDCi dizel 140PS                   187                                   9,7             5,5               7,1

 

 

 

Performans:

 

Maksimum hız (km/s)                        0-100 km/s (sn)

 

205 (4K) / 200 (SW)                        10,2 (4K) / 10,4 (SW)

 

5 Gün boyunca test ettiğimiz Yeni Mondeo 2.0 L TDCİ yukardaki değerlere yakın bir yakıt performansı göstermiştir…