Bibip.com İkinci el Araç Alım Satımında İnteraktif Dönem Başlattı

Bibip.com yöneticileriyle yaptığımız raportajda sektöre dair değerlendirmelerini aldık. Ayrıca bibip.com’un kuruluş hikayesini ve çalışma şeklini bize anlattılar. Bu güzel raportajı siz okuyucularımla paylaşıyorum.

 Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

 bibip.com ile klasik pazaryeri sitelerinden farklı olarak 2. El araba alım/satım sürecini taraflar adına ve onları hiç yormadan gerçekleştiren uçtan uca çözüm sunan bir platformdur. Tolga Özden, Sinan Barutçuoğlu ve 5 yatırımcının desteğiyle Ocak 2017’de kurulmuştur.

 Araç satıcıları bir kaç tıkla, araçlarının piyasa değeri hakkında bilgi alabiliyor, ve araçlarını satmak istediklerinde bibip.com’un ücretsiz ekspertiz randevusu alabiliyor. Ekspertlerimiz araçları araç sahibinin lokasyonunda 200 nokta detaylı incelemeden geçirdikten sonra, bibip.com kriterlerine uygun araçların gerçek piyasa değerlemesini yapıyor ve araçların profesyonel ekipmanlarla detaylı fotoğraflarını çekerek bibip.com platformunda satış sürecinin başlatılmasını sağlıyor.

 Araç alıcıları, sahibinden satılık araba alırken kurumsal bir firmanın sağlamış olduğu detaylı ekspertiz, kaza sorguları ve satış sonrası garanti avantajından yararlanıyorlar. Sadece genç ve temiz araçların kabul edildiği platformda, araçlar hakkında girilen bilgi ve fotoğraflar araç sahibi tarafından değil, bibip.com ekspertleri tarafından ayrıntılı incelemeyle girilmektedir. Bu araç alıcıları; kaza geçmişi, elektronik, mekanik kondüsyonu ve koltuğundaki leke, kaportasındaki ufak bir çizk, ezik vb en ince ayrıntısına kadar detaylı objektif bilgilere bibip.com portal’dan erişebilmektedir. Satın almak istedikleri araçları hemen rezerve edip, test sürüşü sonrasında noter satışıyla alabiliyorlar. Üstelik aldıkları araç fabrika garantisi bitmiş olsa bile 90 gün boyunca mekanik garanti ve yol yardımı korumasında.

MugeY (1) bibip.com fikri nasıl doğdu?

Kurucu ortaklar olarak, profesyonel 20 yıla yakın zamandır internet ve mobil dünyanın eğilimlerini hayata geçirme konusunda önemli çalışmalarımız oldu ve yeni girişimimizde ülkemizde e-ticaretin gerçek potansiyeline ulaşabilmesi için fikir geliştirmeye odaklandık. Gelişmiş pazarlarda başarılı örnekleri olan bir modelin, ülkemiz şartlarına uyarlanması ve alıcı ile satıcının yaşadığı zorlukları ortadan kaldıran, ikinci el araba alım / satımını internetten bir ayakkabı alır gibi kolay hale getirmek düşüncesi ikimizi de çok heyecanlandırıyor.

 Alıcı ve satıcı arasında nasıl bir konumdasınız?

  1. el araba satın alma hizmetinde köprü olarak görev üstleniyoruz. bibip.com; bireyler arası, yani C2C yapısında bireylerin birkaç pratik işlemle arabasını satabildiği veya araç alabildiği bir internet platformu. Mevzuat gereği bazı işlemlerin off-line yürütülmesi, mesela aracın noterde satılması gerekiyor. Off-line süreç bu nedenle illa ki var. Biz ise online süreçle şunu kast ediyoruz: Arabasını satmak isteyen geldiği zaman bizim sistemimize bağlanarak çok pratik birkaç bilgiyi verip gerçek piyasa değerinde aracının fiyatını öğrenebilir ve ekspertiz randevusu alarak satış sürecine devam edebilir. Aynı şekilde araç almak isteyenler de özenle seçilmiş sahibinden, genç ve temiz araçlarımızdan dilediğini sitemizden ön ödemesini yaparak tek tıkla sipariş edebilir. Aynı kıyafet alır gibi. Tüm bu işlemler için Alıcı’nın Satıcı’yı görmesine bile gerek yok. Tüm işlemleri bibip.com olarak biz hallediyoruz

 Gerçek piyasa değerini nasıl belirliyorsunuz?

Türkiye pazarı, gelişmiş ülkelerdeki pazarlara nazaran daha dinamik pazar bir pazar. Dönemsel ve konjonktürel değişimlerden daha fazla etkileniyor. Bu nedenle yüzlerce marka model arabanın pazarda gider fiyatlarını güncel olarak hesaplayabilmek çok önemli. Bu bizim geliştirdiğimiz bir program ile yapılıyor. Analiz programımız her gün piyasadaki neredeyse 300 bin aracın piyasa hareketlerini inceleyerek, her marka ve modelin gerçek satış fiyatını tahminliyor, istatistiki bir ağırlıklı ortalama alıyor ve satış fiyatını belirliyor. Veri tabanımız var ve piyasada yaptığımız testlerde yüzde 90’a yakın doğrulukta fiyat verdiğimizi de gördük. Yani fiyat tahmininde sapma oranımız minimumda. Bunun arkasındaki algoritmayı biz yazdık. Bu bizim için çok önemli bir değer ve fark yaratan yapımız.

 Süreç, satıcı ve alıcı için nasıl işliyor?

Satıcı aracı ile ilgili birkaç basit bilgiyi sisteme girdikten ve araç durumu bilgisini verdikten sonra sistemden tahmini bir fiyat aralığı alıyor ve eğer bu fiyat seviyesini kabul ederse ücretsiz ekspertiz randevusunu hemen sistemimizden alabiliyor. Satış süreci için ücretsiz ekspertiz randevusunu aldıktan sonra biz ona bir ekspertimizi yönlendiriyoruz ve böylece aracın durumuna bakan ekspert, kati fiyatı veriyor. Bu fiyat satıcı için uygunsa, satış aracılığı sözleşmesi imzalıyor ve aracın bizim standardımızda ve yüksek kalitede fotoğraflarını çekerek ilanını ücretsiz olarak çıkıyoruz. Bu arada ekspertlerimiz profil olarak satış sonrası geçmişi olan, yani değişik marka ve modelde teknik destek personeli olarak çalışmış ve galeri geçmişi, satış deneyimi olan bir grup ve bu yönüyle ekspertlerimiz alıcı ve satıcıda güven uyandırıyor.

 Bu yapının güzel tarafı, satılana kadar aracın satıcıda kalması. İnternetten kendisi satmayacaksa o zaman aracı alacak ya bir ikinci el araba pazarına veya takas acentesine gidecek. Bu acenteler ‘senden yüzde 15-20 altına değerde bu aracı alırım’ ya da ‘aracı buraya bırakırsın, takas halinde sana haber veririm’ diyebiliyor. Biz diyoruz ki, aracını gördüm, aracın sende kalsın, alıcı çıkınca seni arayacağım. Alıcı çıkınca aracı teslim almaya gittiğimizde kabul ekspertizi yapıyoruz. Yani aracı ilk gördüğüm durumdan sonra değişen bir şey var mı, bakıyorum. Eğer yoksa, satış için alıcıya götürüyorum.

 alici (1)Alıcı ise, portalımızda sadece 6 yaşını ve 120 bin km’yi geçmemiş, büyük hasarı olmayan yani değişen parçası olmayan sahibinden satılık araba ilanlarıyla karşılaşıyor. Yani önüne çok seçme araçlar geliyor. Bu araçların detayına girdiği zaman ekspertiz raporlarını görebiliyor, araçla ilgili teknik bir soru işareti kalmıyor. Araçların standart çekimlerinin yanında, bir de araç üzerindeki kusur haritasını görüyor. Araç üzerinde mavi ile işaretlenen bu bölümlerde yakın çekimde 1 cm’lik bir çizik bile net görülüyor. Bizim amacımız şu: Alıcı olarak bu aracı görmene gerek yok, senin görebileceğinden daha fazlasını ben inceledim, oraya koydum. Alıcı beğendiği araçları ‘favori’ olarak işaretleyebilir ya da alım noktasına gelebilir. Bu noktada hemen kişisel bilgilerini sisteme giriyor, kredi kartı ile bize ön hizmet bedelini yatırıyor, bir satış rezervasyonu yapıyor. Biz de satış rezervasyonunu yapan müşterimizi arıyoruz, onunla aracı göstermek ve memnun kalırsa noter satışına geçmek için randevulaşıyoruz. Alıcı aracı görüp test sürüşü yapabiliyor ve eğer umduğu gibiyse hemen notere gidip satışı gerçekleştiriyoruz. Aksi halde alıcıya kaparosunu iade ediyor, aracı satıcıya teslim ediyoruz.

 Bu alanda nasıl bir ihtiyaç olduğunu düşündünüz?

Birçok ülkede olduğu gibi ikinci el oto, sancılı bir sektör. Temel sorun alıcının satıcıya güvenmemesi ve vaat edilen ile arabanın gerçek durumunun genelde birbirinden farklı olması. İkincisi, alıcı, belirtilen fiyat üzerinde bir pazarlık marjı olduğunu düşünüyor. Üçüncüsü, bu satışlarda para nasıl transfer olacak? Misal, Noter aşamasında mı parayı verip aracı geçiriyorsunuz, yoksa aracı geçirip mi parayı veriyorsunuz? Ya da yanınızda çanta dolusu nakitle geldiniz diyelim, bunu saymak, sahte olmadığını kanıtlamak için bankaya gidilecek, çek de ayrı bir tahsilat işi. Satıcı tarafında sizi arayıp, fiyat sorup, garip takas teklifleri yapanlar var. Blog’larda bunları görüyorsunuz. Misal araç karşılığında Anadolu’nun bir noktasında arsa takası teklif ediyor veya 36 ay taksit talebinde bulunuyor. Alıcı satıcıya güvenmeyip aracı kendi ustasına göstermek istiyor ve aracı alıp, belirtilen ve muhtemelen uzakta bir atölyeye gidiyor, orada sonuç çıkmazsa aracı alıp geri geliyorsunuz ve bu da maliyet demek. Bu nedenle Türkiye’de ikinci el alma satma süresi istatistiklere göre 3 ay. Biz ise alıcı ve satıcı arasındaki güvenli köprü olmak istedik. Aracın satışa hazır hale getirilmesinden, satış süreci ve sonrasına kadar tüm süreçleri kapsama aldık. Satış sonrasında da varız, çünkü ekspertimize o kadar güveniyoruz ki, bizden alınan araçlar 90 gün veya 3 bin km boyunca Türkiye’nin her yerinde 7/24 yol yardımı, mekanik garanti korumasında. Bunun için de asistans firmaları ile işbirliklerimiz var. Araç satıldığı an asistans firmasına kaydı açılır ve Türkiye’nin her tarafında 3 ay koruma altında olur.

 Peki ya hedef kitleniz?

Beyaz yakalı çalışanlar, yani gün içinde bu gibi alım-satım detayları ile uğraşacak vakti olmayan, tercihen bu hizmete online ulaşmak isteyenler. Aksi halde, tüm bu süreçler için işten izin almanız veya hafta sonunuzu ilan aramakla, ikinci el oto pazarlarına giderek geçirmeniz, devir işlemleri için yine hafta içi notere gitmeniz gerek. On-line imkanlar ise tüm bu adımları kolaylaştırıyor. Bireyler ekspertize veya araç bakmaya hafta sonu daha çok vakit ayırıyor. Biz ise vekaletle hizmet vererek bunu çözüyoruz ve noterler hafta sonu açık olmasa bile satıcı araç tesliminde bize vekaletini sunuyor ve biz onun adına hafta içi süreci yönetebiliyoruz. Geleneksel algının değişmesi doğal olarak zaman alacak. Bu nedenle destek hattımız bizim için çok önemli. Çünkü sitemizde satın alma kararı verenler bile bir danışmanla detayları telefonda konuşabilmek, bu yapının erişilebilir olduğunu görmek istiyor. Onlarla iletişim kuruyoruz ve karşılarında kurumsal bir şirket görüyorlar. Anadolu’dan da alıcı ve satıcıların gelmesi ise bizi çok memnun ediyor. Bu hizmet yapısı onarın da ilgisini çekiyor. Ekspertiz ekibimiz İstanbul’da olduğu için şu anda satıcılardan İstanbul’da araç kabul edebiliyoruz. Çünkü İstanbul’un kalabalık bir şehir olması ile özellikle küçük iller, istedikleri araçları İstanbul portföyünde bulabileceklerini biliyorlar. Mesela doğuda birçok ilden bize aramalar geldi. Ama alıcılar için Türkiye’nin her yanına ulaşabiliyor ve satış yapabiliyoruz.

 Önümüzdeki dönemde planlarınız neler?

Hedefimiz; önümüzdeki 2 yıl içinde hizmetimizi ilk etapta 6 sonrasında 20 ile yaygınlaştırmak. Hali hazırda arabaların satışındaki aracılık hizmetlerimiz ve satış sonrası ilave korumalar için küçük hizmet bedelleri talep ediyoruz. Showroom ve lojistik gibi masraflarımız olmadığından rekabete göre çok daha uygun marjlarla çalışabiliyoruz. İleriki dönemde sunduğumuz katma değeri paket hizmetlerle çeşitlendirmeyi düşünüyoruz. Kasko, sigorta, bakım, küçük tamirat, araç süsleme, finansal hizmetler, yaz ve kış lastiği gibi başlıklarda işbirlikleri için araştırma ve çalışmalarımız sürüyor.